بهزاد شفق:

در بهارستان مردم را با موزه آشتی دادیم

یک هنرمند محیطی درباره اثرش در بهارستان امسال گفت: تلاش کردیم با استفاده از انعکاس اشیا و فضای فرهنگی و هنری خیابان سی‌تیر بر روی گوی‌های این خیابان، مردم را با موزه آشتی دهیم.
 

یک هنرمند محیطی درباره اثرش در بهارستان امسال گفت: تلاش کردیم با استفاده از انعکاس اشیا و فضای فرهنگی و هنری خیابان سی‌تیر بر روی گوی‌های این خیابان، مردم را با موزه آشتی دهیم.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، بهزاد شفق از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: گروه هنری ما هوم نام دارد و به همراه دو همکارم المیرا رسولی‌راد و ناهید سلامی روی گوی‌های سیمانی خیابان سی تیر کار کردیم. ایده اولیه کار از سفر سال گذشته‌ام آمد که برای مشارکت در یک پروژه هنر شهری به شهر بارسلون سفر کرده بودم. در آنجا روی گوی‌های پارک کودک کار کردیم.
وی افزود: زمستان پارسال به طور اتفاقی دیدم که نمونه این گوی‌ها در خیابان سی‌تیر تهران هم وجود دارد و به همین دلیل مشتاق شدم که این کار را در تهران نیز تکرار کنم. برای عملی کردن ایده اولیه، چند روز پشت سر هم به موزه‌های خیابان سی تیر رفتیم و بیش از هزار عکس گرفتیم. بعد ایده‌هایی برای رنگین‌تر کردن طرح‌های مورد نظر اجرا کردیم تا برای مخاطب جذاب باشد. در نهایت سعی کردیم در کامپیوتر طرح‌ها را ببینیم و متوجه شویم که خیابان با وجود آنها چه شکلی می‌شود.
شفق توضیح داد: خیابان سی‌تیر یکی از مهم‌ترین خیابان‌های تهران است و از نظر فرهنگی، تاریخی، هنری و مذهبی بسیار غنی است. به همین خاطر تلاش کردیم آنچه در خیابان سی‌تیر می‌گذرد را در گوی‌ها منعکس کنیم. ساختمان‌های مهم و موزه‌های این خیابان مورد نظر ما بود. زیرا مهم‌ترین موزه‌های کشور در این خیابان است و خواستیم آثار فرهنگی و هنری موزه را به نوعی بر روی گوی‌ها منتقل کنیم.
این هنرمند در ادامه خیابان سی‌تیر را گذر ادیان نامید و گفت: به قولی این خیابان محل همسایگی پیامبران است. ابتدای این خیابان مسجد مجدالدوله قرار دارد و همچنین دو کلیسای حضرت مریم و پطروس مقدس در کنار آتشکده فیروزبهرام و دو کنیسه مهم مثل کنیسه حیم هم در این خیابان هستند که چیزی از جنس اعتقاد و فرهنگ و هنر را در خود جا داده‌اند.
او در ادامه سخنش گفت: سی تیر به دلیل وجود موزه‌های مهمی همچون موزه ملی، آبگینه و اسقف آرداکمانوکیان میزبان گردشگران بسیاری است. از طرفی به خاطر نزدیکی به بازار بزرگ تهران، مردم در این خیابان رفت و آمد زیادی دارند. بنابراین از طرح‌ها و اشیای موزه‌ها و عبادتگاه‌ها الهام گرفتیم تا مردم را به دیدن موزه تشویق کنیم و حتی اگر اهل موزه رفتن نیستند، آثار فرهنگی موزه را برای آنها به خیابان بیاوریم. هدف نهایی به نوعی آشتی مردم با موزه بود.
بهزاد شفق گفت: ابتدا برای کارمان زیرسازی کردیم و مثلا پایه برخی گوی‌ها را ترمیم کردیم. رنگی که استفاده کردیم، مقاوم‌ترین رنگ ساختمانی ساخت کشور هلند بود که در برابر نور و آب بسیار مقاوم است. پس از کار نیز وارنیش زدیم که هم جلا بگیرد و هم تثبیت شود.
این هنرمند گفت: عمده کار نقاشی بود ولی برای برخی طرح‌ها از بافت‌های مختلف نیز استفاده کردیم. مثلا در یکی از کارها که از تنگی در موزه آبگینه الهام گرفته شده بود، بلوک‌های شیشه‌ای کولاژ کردیم. روی هم رفته کارمان الهام‌گرفته از موزه‌ها و عبادتگاه‌های خیابان سی‌تیر بود.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • سیروس قائم مقامی درسال 1308 در شهر کرج متولد شد . وی مجسمه‌سازی را زیر نظر مستقیم پروفسور مارینو مارینی - مجسمه ساز مشهور ایتالیایی فرا گرفت و در این دوران از شاگردان ممتاز او…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه