سیدقاسم هاشمی:

اولویت کار محیطی جذابیت بصری است

یک هنرمند محیطی گفت: وقتی اثری برای عموم شهروندان ارائه می‌شود، اولویت با جذابیت بصری است اما در کنار آن باید مفهوم را با فرم‌های آشنا برای مردم ارائه کرد.
 

یک هنرمند محیطی گفت: وقتی اثری برای عموم شهروندان ارائه می‌شود، اولویت با جذابیت بصری است اما در کنار آن باید مفهوم را با فرم‌های آشنا برای مردم ارائه کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، سیدقاسم هاشمی از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: ایده اصلی کارم الهام ‌گرفته از پنجره‌های ارسی سنتی ایران است. این ایده را گسترش دادم و به نوعی پنجره را باز کردم. در نهایت کار از حالت دوبعدی خارج شد و یک نمای سه بعدی ایجاد کرد.
وی افزود: می‌خواستم مخاطب با ترکیب رنگ و نور مواجه شود و از آن لذت ببرد. یکی از پنجره‌ها در انتهای امیرآباد و دیگری در تقاطع جلال آل احمد و پاتریس لومومبا نصب شد. کار از ترکیب آهن و شیشه فلکسی رنگی درست شده است.
این هنرمند گفت: سال‌هاست در بهارستان شرکت می‌کنم و جشنواره‌های این‌چنینی که با موضوع استقبال از بهار است، سال‌هاست برای هنرمندان تهرانی و شهرستانی فضایی ایجاد کرده که بتوانند ایده‌های هنری خود را به اجرا درآورند. این کار برای مردم هم جذاب است واز آن لذت می‌برند.
این تحصیل‌کرده رشته گرافیک گفت: این تجربه برای من یک تجربه تازه و مفید بود. در سال اول کار ساده‌ای ارائه دادم ولی تلاش کردم کم‌کم کارم را مفهومی‌تر کنم و در واقع ایده‌مند‌تر و هدفمند‌تر وارد بهارستان شوم. از این نظر بهارستان باعث پیشرفت خودم هم شد.
او گفت: تهران خیلی بیش‌ از اینها نیاز به چنین رویدادهایی دارد. شهری با پانزده میلیون جمعیت و فضاهای بسیار زیاد،‌ نیاز به کارهای بیشتری دارد. بهارستان توانسته کمی به خیابان‌ها رنگ بدهد. این خوب است ولی کافی نیست. البته شهرداری قطعا به تنهایی نمی‌تواند فضاهای هنری کافی در شهر ایجاد کند. زیرا تهران پایتخت است و نهادهای بسیاری در این شهر مستقر هستند و قطعا برای این منظور بودجه دارند. وزارت ارشاد یکی از جاهایی است که می‌تواند به هنرمندان فرصت ارائه کار در شهر بدهد.
قاسمی گفت: بسیاری از مردم ما شناخت زیادی از هنر ندارند و با آن میانه‌ خوبی هم ندارند. برای همین است که بهارستان ضروری است. زیرا در قالب آثار محیطی مردم با هنرهای مختلف آشنا می‌شوند.
وی ادامه داد: وقتی صحبت کار محیطی می‌شود، قبل از هرچیز تلاش می‌کنم کارم جذابیت بصری داشته باشد. سپس روی مفهوم کار می‌کنم. از فرم‌هایی استفاده می‌کنم که ساده باشد و برای مردم نیز آشنا باشد. وقتی مفهوم را طوری بیان کنی که پیچیده نباشد، مردم بهتر با آن ارتباط برقرار می‌کنند و درعین حال مفهوم هم در اثر حفظ و منتقل شده است.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه