مریم ظاهری:

شناسنامه آثار بهارستان کنار آن نصب شود

یک هنرمند محیطی گفت: خوب است که شناسنامه اثر هنری، هنرمند و سازمان زیباسازی در کنار آثار هنری نصب شود تا مخاطب بتواند بهتر با اثر ارتباط برقرار کند.
 

یک هنرمند محیطی گفت: خوب است که شناسنامه اثر هنری، هنرمند و سازمان زیباسازی در کنار آثار هنری نصب شود تا مخاطب بتواند بهتر با اثر ارتباط برقرار کند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، مریم ظاهری از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: کارم با عنوان مثلث در راستای اثری بود که پارسال در جشنواره فجر ارائه داده بودم. ایده اصلی کار نشان دادن مساله از دست رفتن منابع آب کشور و هشدار درباره آن است.
وی افزود: از آنجایی که کار قرار بود مربوط به نوروز باشد، با مینیمال‌سازی تلاش کردم جذابیت بصری آن را برای مخاطب افزایش دهم. البته مهم بود که پشت این زیبایی پیامی هم باشد که مخاطب آن را به سادگی دریافت کند. خوشبختانه حین نصب از واکنش مخاطبان متوجه شدم که پیام را گرفته‌اند. زیرا درباره آن سوال می‌کردند و خیلی زود به مساله خشکسالی و بحران‌هایی مثل بحران اهواز اشاره می‌کردند. از این نظر تجربه بسیار خوبی برای من بود.
این هنرمند توضیح داد: روی مثلث فلزی که به زمین جوش داده بودیم، تنگ‌هایی را با فرم و تکرار مثلث کنار هم گذاشتیم و داخل آنها را پر از آب کردیم. به مرور زمان، این آبها تبخیر شد و ظرف‌ها خشک شدند که همین خشک شدن منابع مهم‌ترین پیامی بود که می‌خواستیم به مخاطب منتقل کنیم.
او درباره دوام سازه گفت: چون احتمال خراب شدن کار را می‌دادیم، با وجود اینکه مثلث چوبی را از قبل در کارگاه آماده داشتم، از فلز استفاده کردم که بتوان آن را به زمین جوش داد. همچنین روی کار فلکسی کشیدم که ظرف‌ها دست نخورد. البته تبخیر آب داخل تنگ‌ها باعث کدر شدن جداره شد ولی چاره‌ای نبود.
ظاهری گفت: به نظرم زیباسازی باید تلاش کند از برخورد پیمانکارانه با هنرمندان بکاهد و اثر آنها را به عنوان اثر هنری پذیرد. مثلا لازم است کنار آثار هنری لوحی برای معرفی اثر، هنرمند و خود سازمان زیباسازی نصب شود که اثر را به خوبی به مخاطب معرفی کند. مثل کاری که در گالری انجام می‌شود. البته در گالری مردم بیشتر با هنرمند در ارتباط هستند و سوال می‌کنند؛ اما در خیابان مردم فقط حین نصب با هنرمند روبه‌رو می‌شوند.
او با بیان اینکه اثرش در عین مینیمال بودن توانسته کنجکاوی مخاطب را برانگیزد، توضیح داد: البته جایی که در نظر گرفتم در پارک دانشجو بود ولی در دقیقه نود گفتند که کار را سر هیابان دولت در خیابان شریعتی نصب کنم. درحالی که به نظر من هنرمند باید از قبل فضای خود را بشناسد و کارش را بر اساس آن طراحی کند. این یکی از ضعف‌های ما در هنر شهری است.
ظاهری گفت: قبول دارم که فشردگی بهارستان امسال زیاد بود ولی باید به سمتی برویم که کار با فضای بصری محیط هماهنگ باشد. امسال برخی کارها با محیط هماهنگ نبودند. اگر در هنر شهری از هماهنگی اثر و محیط غافل شویم، ممکن است اثری که ارائه می‌دهیم به جای زیباسازی و آرام‌سازی، به شلوغی محیط بیانجامد و فضا را نامناسب‌تر از حالت اولیه کند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه