محبوبه پهلوان:

سازمان زیباسازی هنر شهری را به هنرمندان آموزش دهد

یک هنرمند محیطی گفت که در ایران رشته و منابع لازم برای آشنایی با هنرهای شهری و عمومی نداریم و به همین دلیل لازم است سازمان زیباسازی در این زمینه برای هنرمندان جوان کارگاه آموزشی برگزار کند.
 

یک هنرمند محیطی گفت که در ایران رشته و منابع لازم برای آشنایی با هنرهای شهری و عمومی نداریم و به همین دلیل لازم است سازمان زیباسازی در این زمینه برای هنرمندان جوان کارگاه آموزشی برگزار کند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، محبوبه پهلوان از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: کار امسالم بازسازی یکی از دروازه‌های مهم تهران در دوره قاجار به نام دروازه دولت بود. در نظر داشتم این کار را روی پل دروازه ‌دولت اجرا کنم و به‌نوعی دوباره آن را در قالب اثر هنری بازسازی کنم. یعنی حس آن بنا را بیاورم به مکانی که قبلا در آن بوده است.
وی افزود: اما در نهایت باتوجه به مشکلات آن مکان، کار را در خیابان خیام و وحدت اسلامی نصب کردم. زیرا دروازه‌های مهم تهران، بیشتر در همین منطقه دوازده متمرکز بودند. تکنیک کار چاپ روی بنر بود و از دو تصویر متفاوت، یکی سربازهای قدیمی کاخ گلستان و دیگری نقش قدیمی دروازه دولت استفاده کردم.
این هنرمند درباره سابقه دروازه‌های تهران گفت: قدمت تهران به دوره صفویه می‌رسد و در طول زمان تغییر و تحولاتی پیدا کرده است. تهران در دوره قاجار به عنوان پایتخت، در مجموع ۱۶ دروازه داشت که عبور و مرور به تهران از راه همین دروازه‌ها بود. نقوش دروازه‌ها از المان‌های فرهنگی و هنری مورد بررسی محققان است و در دیوارنگاری و بررسی هنر عمومی به آن پرداخته می‌شود و از این نظر مهم هستند.
پهلوان گفت: بهارستان به عنوان یک رویداد هنری بدون شک ایراداتی دارد اما نگاه من مثبت است و به نظر می‌رسد با مرور زمان این مشکلات در حال رفع شدن هستند. مثلا روی انتخاب و جانمایی آثار هنوز هم انتقاداتی وارد است که امید است در طول سال‌های آینده رفع شوند. به هر حال خوب است که چنین زمینه‌هایی برای ارائه آثار هنری فراهم می‌شود.
این هنرمند گفت: گاهی سعی می‌کنند با کاهش هزینه‌های آثار، صرفه‌جویی کنند. مثلا می‌بینی یک کار هشتصد متری در سیصد متر فضا خلاصه شده است. این درواقع دیگر ایده اولیه هنرمند نیست که باید در این زمینه بررسی‌های کارشناسی انجام گیرد.
او افزود: متاسفانه در رشته هنرهای شهری در کشور نه رشته دانشگاهی داریم و نه منبعی برای مطالعه. اطلاعات هنرمندان ما در این زمینه بسیار کم است. به هر حال محیط شهر جامعه‌شناسی و بررسی‌های خاص خود را می‌طلبد که ما از آنها محروم هستیم. بنابراین به نظرم زیباسازی خوب است افراد متخصص در این رشته را بیاورد و از آنها برای ارتقای سطح جشنواره بهارستان و هنر شهری کمک بگیرد.
محبوبه پهلوان گفت: هنر اگر نتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند دیگر نمی‌توان آن را هنر عمومی نامید. برای همین بد نیست افراد باسواد در این حوزه، در قالب کارگاه‌هایی هنرمندانی را که از رشته‌های نقاشی، گرافیک و ... وارد عرصه بهارستان می‌شوند را با مختصات این هنر آشنا کنند. باید بدانیم اصلا تعریف ما از شهر و هنر شهری چیست.
او در ادامه سخنش گفت: طیف مخاطب هنر عمومی بسیار گسترده است و در سال‌هایی که در این زمینه کار می‌کنم زیاد پیش می‌آید مردم می‌آیند و درباره کارم توضیح می‌خواهند. به آنها حق می‌دهم ولی برایشان توضیح می‌دهم که درست نیست کارم را شرح دهم و ممکن است یک اثر به اندازه مخاطبانش معنا داشته باشد. از سوی دیگر جانمایی اثر شهری بسیار مهم است و باید هر اثر با توجه به سابقه مکان و بررسی انسان‌هایی که از کنار آن عبور می‌کنند طراحی و خلق شود.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه