بهشید شیراسب:

بهارستان به آرامش روان مردم کمک می‌کند

یک هنرمند محیطی با اشاره به اینکه زندگی شهروندان تهران پر از فشار و تنش است گفت: اجرای سالانه بهارستان و آوردن رنگ به شهر به آرامش مردم کمک می‌کند.
 

یک هنرمند محیطی با اشاره به اینکه زندگی شهروندان تهران پر از فشار و تنش است گفت: اجرای سالانه بهارستان و آوردن رنگ به شهر به آرامش مردم کمک می‌کند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، بهشید شیراسب از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: کار امسالم البسه میله‌ای نام داشت و روی میله‌های پیاده‌رو کار کردم. روی میله‌ها با رنگ ماشین که رنگی مقاوم در برابر گرما و رطوبت است طرح شلوار کشیدم و روی زمین پایین میله‌ها، کفش کشیدم که فرم پا را به ذهن مخاطب برساند.
وی افزود: در مجموع هفت طرح بر اساس نقوش سنتی طراحی کردم که در واقع لباس اقوام مختلف ایران بود. مثلا شلوار قرمز با خط‌های سفید لباس اهالی خراسان بود. بیست میله را به این شکل رنگ‌آمیزی کردم.
این هنرمند گفت: در ابتدا قرار بود که از انقلاب تا بلوار کشاورز کار کنم که مقدمات آن را نیز فراهم کردم. اما بعد قرار شد در نقاط مختلف شهر بچرخم و میله‌هایی را در مناطق مختلف پیدا کنم. با توجه به زمان‌بندی فشرده بهارستان امسال، مدت زیادی در خیابان‌ها به دنبال میله‌ها گشتم و درنهایت در سیدخندان، بلوار کشاورز، خیابان هفده شهریور و بزرگراه محلاتی کارم را ارائه دادم.
او در ادامه سخنش گفت: چون کار روی زمین بود و تمام مراحلش در خیابان انجام می‌شد از این نظر کمی دچار مشکل شدم. چون اگر همه میله‌ها در یک راستا بود می‌توانستم دور آن نوار بکشم و مراقب باشم عابران قبل از خشک شدن رنگ به آن آسیب نزنند. ولی به هر حال همه چیز مطابق برنامه پیش نرفت. به نظرم بهتر بود سازمان زیباسازی خودش جانمایی کار را به عهده می‌گرفت.
شیراسب گفت: موضوع این نیست که از نتیجه کار راضی نباشم اما به نظرم بهتر نیز می‌توانست باشد. تجربه کار در محیط برایم بسیار جالب و آموزنده بود. مثلا برخلاف تصور قبلی، رنگ‌ها دیر خشک می‌شدند. انتظار این حد از همکاری مردم را نداشتم. مردم به کارم دقت می‌کردند و درباره آن می‌پرسیدند. بسیاری از آنها می‌خواستند که میله‌های جلوی خانه یا مغازه آنها را هم طراحی کنم. «بالاخره یک رنگ در این خیابان دیدیم» جمله‌ای بود که در طول کار زیاد از مردم شنیدم.
این هنرمند گفت: ما در محیطی زندگی می‌کنیم که پر از فشار و تنش‌های مختلف شهری و اجتماعی و اقتصادی است. کارهایی مثل بهارستان، به آرامش روانی مردم کمک می‌کنند و از این نظر ضروری هستند. حتی یک کار کوچک در خیابان روی مردم اثر می‌گذارد و از آن استقبال می‌کنند.
شیراسب گفت: کار روی میله‌ها قبل از هرچیز دغدغه شخصی‌ام بود. همیشه در خیابان راه می‌رفتم و با خودم می‌گفتم تعداد زیادی میله سفید در این شهر هست که زشت و بی‌روح هستند. به این فکر می‌کردم که چرا کسی اینها را رنگ نمی‌زند و تنوعی به آن نمی‌دهد. از یک سال قبل این ایده در ذهنم شکل گرفت و امسال برای بهارستان آن را مطرح کردم.
بهشید شیراسب در پایان با اشاره به نیاز تهران به آثار بیشتر هنری گفت: یک فراخوان برای شهر به این بزرگی کافی نیست. کاش این کارهای هنری سراسری‌تر شود و ایده‌های بیشتری اجرا شوند. تعداد آثار ارائه شده در بهارستان سوم می‌توانست بسیار بیشتر باشد.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه