محمد حمزه:

بهارستان محل تجربه نیست

یک هنرمند محیطی، بهارستان را جدی و موثر دانست و گفت این رویداد محل آزمون و خطا نیست و باید روز به روز فضای حرفه‌ای‌تری برای آن تعریف شود.
 

یک هنرمند محیطی، بهارستان را جدی و موثر دانست و گفت این رویداد محل آزمون و خطا نیست و باید روز به روز فضای حرفه‌ای‌تری برای آن تعریف شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، محمدمهدی شاهزاده محمد حمزه از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: به خاطر مناسبت بهار، در این اثر سعی کردم از نقوش گل و گیاه بهره ببرم و با الهام از نقوش فرش ایرانی طرحم را آماده کنم. این کار در میدان راه‌آهن، ابتدای خیابان ولی‌عصر نصب شد و نزدیک دوازده متر طول و دومتر و شصت سانتی‌متر ارتفاع دارد.
وی افزود: استایل شخصی کارم، ایجاد فضاهای هندسی است. بنابراین در این کار هم سعی کردم نقش‌های هندسی بیافرینم. سال گذشته هم دو کار به همین شکل ارائه دادم.
این تحصیل‌کرده رشته مجسمه‌سازی گفت: دغدغه من به‌تبع رشته‌ام کار شهری است و در این زمینه کار می‌کنم. بنابراین بهارستان حوزه کاری ام است. البته کار امسال را برای قرار گرفتن در کنار بزرگراه درنظر گرفته بودم اما مسئولان برگزاری گفتند که در شهر، یا به اصطلاح خودشان جایی بگذاریم که در چشم باشد.
او ادامه داد: در زمینه جانمایی آثار هنری هنوز ضعف داریم. کارشناسان مسئول براساس سایز کار، برای مکان ارائه آن تصمیم می‌گیرند و در این صورت عنصر فضا در کار هنرمند درگیر نیست. اصلی‌ترین مشکلی که در این زمینه به نظرم می‌آید همین تعریف نشدن فضا برای کار است.
شاهزاده محمدحمزه گفت: متاسفانه تهران فضای تعریف‌شده برای مجسمه ندارد و بازترین فضایی که می‌تواند به هنرمند داده شود کنار اتوبان است. داخل پارک‌ها انقدر اشیای اضافی هست که اصلا جایی برای مجسمه باقی نمی‌ماند. کار در این فضا مطالعه می‌طلبد. هنرمند باید فضای لازم را پیدا کند و برای هویت دادن به آن فضا کار طراحی کند. به همین دلیل به نظرم در رویدادهایی مثل بهارستان باید نگاه حرفه‌ای‌تری پیدا شود.
او گفت: در بهارستان هم کار حرفه‌ای ارائه می‌شود و هم غیرحرفه‌ای. اما نظر شخصی من این است که شهر جای تجربه نیست. باید در این فضا کار درست و حرفه‌ای ارائه داد. زیرا روزانه تعداد زیادی مخاطب از کار بازدید می‌کنند. بهارستان مفید است اما باید برای آن برنامه‌ریزی کرد تا مسائلی مثل بودجه و کمبود زمان دست هنرمند را نبندد. درواقع معتقدم به کیفیت باید بیش از کمیت بها داد.
این هنرمند مجسمه‌ساز گفت: بهارستان اتفاق کوچکی نیست و می‌توان با افزایش همکاری مسئولان و هنرمندان سال به سال به کیفیت آن افزود. شخصا به راحتی می‌توانم با دیدن هر کار تشخیص بدهم که هنرمند چقدر از کار زده است. دغدغه اصلی من مجسمه است و بدون پول هم ممکن است بیایم و کار کنم. ولی همه نمی‌توانند پول قرض کنند تا کار ارائه دهند. همه ما می‌دانیم که دم عید کار سخت‌تر و مواد اولیه گران‌تر است.
شاهزاده محمدحمزه گفت: قرار نیست در طول این فستیوال مهم فقط بریز و بپاش کنیم. بهارستان جدی است و محل تجربه و آزمون و خطا نیست. به خصوص در فصل بهار که مردم نگاه جدی‌تری به شهر دارند و هدفشان از تردد فقط سر کار رفتن نیست و مسافران نوروزی نیز به تهران می‌آیند، برای همین بهارستان بسیار موثر است.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تهیه شده در: معاونت برنامه¬ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش نوبتو سال انتشار:1390 مباحث کتاب: رشد مباحث مربوط به پیاده روی و پیاده راه ها و توجه به عابر…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه