بهداد لاهوتی:

بیش از ۸۰ درصد آثار درختستان از کیفیت بالایی برخوردار بودند

بهداد لاهوتی برای دومین دوره پیاپی دبیری بخش رویداد درختستان در سومین سالانه بهارستان را برعهده داشت؛ او معتقد است٬ دراین دوره با توجه به شناختی که هنرمندان و مردم نسبت به دوره گذشته داشتند٬ نه تنها استقبال بیشتر بود بلکه آثار نیز از کیفیت بصری بالاتری برخوردار بودند.
 

بهداد لاهوتی برای دومین دوره پیاپی دبیری بخش رویداد درختستان در سومین سالانه بهارستان را برعهده داشت؛ او معتقد است٬ دراین دوره با توجه به شناختی که هنرمندان و مردم نسبت به دوره گذشته داشتند٬ نه تنها استقبال بیشتر بود بلکه آثار نیز از کیفیت بصری بالاتری برخوردار بودند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی بهداد لاهوتی دبیر رویداد درختستان سومین سالانه هنرهای شهری درباره این طرح گفت: طرح درختستان از کمیته نمایشگاهی انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز در سال ۱۳۹۳ مطرح شد و در ابتدا به دنبال برپایی نمایشگاه‌های خیابانی بودیم. تا بیشتر و بهتر بتوانیم نظر مخاطبان را جلب کنیم.
او افزود: در«درختستان» در دوره گذشته ایده ساخت درخت از کارتن را در باغ فردوس اجرا کردیم تا به ‌نحوی مردم را متوجه حضور درختان و اهمیت آنان کنیم، کما این‌که استقبال خوبی نیز از این بخش شد و هنرمندان بازخورد خوبی را دریافت کردند. در این دوره هنرمندان در قالب چند گروه به اجرای اثر پرداختند و تنها توانستیم مبلغ ۳۰۰ هزار تومان به عنوان هدیه به گروه‌ها هدیه کنیم.
لاهوتی ادامه داد: در دو دوره اخیر «درختستان» تصمیم گرفته شد که شکل جدیدتری از این دیدگاه اجرا شود زیرا قرار نیست اساسا این رویداد در هر دوره به یک شکل به اجرا گذاشته شود؛ به‌همین‌خاطر در این دوره نیز براساس طرحی که ارائه شد هنرمندان روی درختان خشکیده محدوده خیابان ولیعصر کار هنری انجام دادند.
او درباره این که آیا در درختستان هدف حفظ هویت درختان خشکیده است گفت: ترجیح این است که درختان هویت خود را به عنوان درخت حفظ کنند و تنها هنرمند به آن چیزی بیفزاید؛ یا بکاهد. البته برخی از درختان تراشیده شدند اما این تراش‌ها نیز محدوده‌ای دارد تا کلیت درخت حفظ شود و از شکل خشکیده تبدیل به یک اثر هنری شود.
او افزود: در «درختستان» هنرمندان تصمیم گرفتند برای درختانی که روزگاری حضور داشتند، هویت جدیدی ارائه کنند و در این دوره هنرمندان با استفاده از فلز٬ فایبرگلاس٬ چوب٬ آینه٬ سنگ٬ میخ٬ ورق طلا٬ آجر و چاپ با درختان خشکیده خیابان ولیعصر اثر هنری خلق کردند.
لاهوتی درباره استقبال از طرح درختستان در دوره اخیر گفت: براساس فراخوانی که از سوی انجمن منتشر شد، ۵۱۷ هنرمند اعلام آمادگی کردند و ۱۷۰۰ عکس به انجمن ارسال شد که از میان آن‌ها ۴۲ هنرمند برای اجرای آثار انتخاب شدند.
او افزود: در دوره گذشته هدف ما در انجمن مجسمه‌سازان ایران این بود که برای برگزاری این رویداد تنها میزبان اعضای انجمن باشیم وهنرمندانی در این رویداد شرکت کنند که هم در این حوزه متخصص هستند و هم از مجسمه‌سازی گذران زندگی می‌کنند. اما در دو دوره‌ای که فراخوان درختستان منتشر شده، هنرمندان دیگری نیز از سایر رشته‌ها در این فراخوان شرکت کردند و این طرح با استقبال خوبی روبرو شد.
لاهوتی ادامه داد: جالب است بگویم برخی از افراد که در دوره گذشته از این طرح استقبال نمی‌کردند پیش از انتشار فراخوان آن قدر راغب به حضور در این رویداد هنری بودند که بارها از من زمان برگزاری این رویداد را پرس و جو می‌کردند. باید قبول کرد که خیابان ولیعصر و مخاطبانش همواره برای هنرمندان مجسمه ساز از جذابیت بالایی برخوردار است و همه این عوامل می تواند جذابیت یک پروژه را برای هنرمندان بالا ببرد و عوامل موفقیت یک پروژه را تضمین کند.
او درباره کیفیت آثار خلق شده در این رویداد گفت: همیشه رویدادهای فراخوانی با کیفیت تکنیک مواجه هستند و از آثار نهایی باید کیفیت‌های مختلفی را انتظار داشت و حفظ کیفیت مطلوب برای تمام آثار رویدادهای فراخوانی کار دشواری است به نظر من درختستان در دوره اخیر با داشتن بیش از ۸۰ درصد کیفیت مطلوب از موفقیت چشمگیری برخوردار است.
او درباره بهتر برگزارشدن بخش درختستان در سال‌های آتی گفت: پیشنهادهای برای تغییر برگزاری این رویداد از سوی دوستان مجسمه‌ساز برای سال‌های آتی مطرح شده است که هر کدام از این پیشنهادها شنیدنی هستند برخی معتقدند گالری‌ها را نیز باید درگیر این پروژه کرد و مثلا دو درخت را در اختیار هر گالری گذاشت تا آن‌ها خودشان از میان هنرمندان‌شان انتخاب کنند که چه کسی روی این درخت‌ها کار کند. اما من معتقدم بخشی از درختستان را باید با کیوریتور سپرد تا شاهد نظرها و پیشنهادهای بیشتری برای کار باشیم و همه طرح تنها از سوی اعضای هیات انتخاب برای اجرا انتخاب نشوند.
او افزود: تجربه دو دوره درختتستان خوب بود و به نظرم این رویداد را می‌توانیم در خیابان‌های بیشتری برگزار کنیم و حتی محلات مختلف تهران را نیز درگیر پروژه درختستان کنیم. البته به نظرم باید تغییری هم در جانمایی‌ها داشته باشیم. به نظرم برای سال آتی باید مبلغ ورودی درختتستان افزایش پیدا کند. باید به این نکته توجه کرد که فراخوان درختستان امسال دیر منتشر شد باید از همین حالا برای برگزاری درختستان سال آینده برنامه‌ریزی کنیم.
او درباره چرایی حضور هنرمندان مدعو در دوره اخیر گفت: در دوره گذشته در فراخوان از هنرمندان دعوت به همکاری شده بود و فقط از هنرمندان مجسمه‌ساز برای حضور در این رویداد دعوت شد. بنابراین هنرمند مدعو نداشتیم و همه طرح‌ها به دبیرخانه ارسال شد اما در این دوره به دلیل آزاد بودن شرکت در این فراخوان از سوی همه هنرمندان و نگرانی از اتمام نامناسب برخی از آثار از سوی شورای سومین سالانه بهارستان، پیشنهاد شد که دو هنرمند مدعو در این دوره حضور داشته باشند.
لاهوتی درباره معیار انتخاب طرح‌ها در درختستان گفت: واقیعت این است که اساس انتخاب در این رویداد برپایه سلیقه داوران است و داوران براساس چهارچوب‌هایی که برای خودشان تعیین کرده بودند به انتخاب آثار پرداختند.
لاهوتی با مقایسه شیوه برگزاری دوره سوم درختستان در مقایسه با دو دوره گذشته گفت: در این دوره فراخوان دیر منتشر شد و هنرمندان زمان کمتری برای ارایه طرح‌هایشان داشتند و فراخوان تنها مختص به هنرمندان مجسمه‌ساز نبود. همچنین به دلیل آشنا شدن هنرمندان با درختستان شاهد رشد رو به جلو این رویداد هم در ارائه طرح و هم در اجرای طرح‌ها بودیم.
او افزود: با راه‌اندازی دبیرخانه این رویداد هنری اتفاقی که در این دوره رقم خورد این بود که ما آرشیو خوبی از دو دوره گذشته نیز گردآوری کردیم.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه