مصطفی پودراتچی استاد دانشگاه علامه طباطبائی:

افزایش حس تعلق شهروندان زمینه مشارکت بیشتر را فراهم می‌کند

مصطفی پودراتچی استاد دانشگاه علامه طباطبائی و مدرس برنامه ریزی شهری،گفت: اگر می‌خواهیم شهر زیبا شود باید احساس تعلق مردم را افزایش دهیم تا حس کنند شهر خانه آنهاست.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، این مدرس برنامه ریزی شهری ادامه داد: بسیاری از خانه های قدیمی در بافت فرسوده تهران قرار دارد که مالکان آن توان مالی اصلاح نمای بنا و یا اجرای طرح برای زیباتر شدن آن را ندارند، ساماندهی این حوزه بر عهده سازمان زیباسازی قرار دارد اما باید با کمک ساکنان آن محدوده انجام شود.
وی با تاکید بر اینکه مشارکت فقط جنبه مادی ندارد و باید به دیگر جنبه‌های این موضوع نیز توجه شود، افزود: وقتی شهروندان می توانند نظر و ایده‌های خود را در مورد شهر ارائه داده و بازخورد آن را در محیط اطراف خود ببینند، برای مشارکت در بهبود وضعیت محیط زندگی خود تشویق می شوند.
این استاد دانشگاه با اشاره به ظرفیت شورای شهر و شورایاران محله، عنوان کرد: در مورد اداره شهر همواره نگاه از بالا به پایین بوده است؛ چنانچه اگر مردم خود را در تصمیم گیری برای شهر تاثیر گذار احساس کنند، آنگاه در اجرای طرح ها نیز ترغیب شده و نتیجه آن را در تغییر سیمای شهر خواهیم دید.
وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم شهر زیبا شود باید احساس تعلق مردم را افزایش دهیم تا حس کنند شهر خانه آنهاست.
پودراتچی با اشاره به اینکه تنها دو پایتخت دنیا دارای کوه هستند که یکی از آنها تهران است، گفت: در حالی که تمام زیبایی های شهر با ساخت و ساز گرفته شده است، کوه دماوند به عنوان یکی از مولفه های زیبایی را در اختیار داریم که مردم حداقل نباید از آن محروم شوند.
وی با اشاره به عدم وجود نظم در خیابان های شهر و وجود تابلوهای نامنظم و درهم ریختگی های بصری، تصریح کرد: مردم تا سود چیزی را نبینند در آن مشارکت نخواهند کرد. سازمان زیباسازی نیز برای از بین بردن نازیبایی های شهر باید از مشوق های بهره ببرد تا بتواند مشارکت مردم را برای ساماندهی منظر شهری جلب کند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه