در جلسه شورای سیاستگذاری راهبردی پهنه فرهنگی و اجتماعی رودکی بررسی شد:

موضوع کنشگران مداخله‌گر در پهنه فرهنگی اجتماعی رودکی

جلسه شورای سیاستگذاری راهبردی پهنه فرهنگی و اجتماعی رودکی به بررسی موضوع کنشگران مداخله گر در این پهنه فرهنگی پرداخت.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، این جلسه با حضور، محمدجواد حق‌شناس عضو شورای شهر تهران، پیروز حناچی، معاون شهرسازی، دکتر برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، رفیع زاده، معاون طرح و برنامه ریزی، سید مصطفی موسوی لاری مدیر کل هماهنگی امور مناطق، آبادیان شهردار منطقه 11، دلاور بزرگ نیا مدیر کل میراث فرهنگی و کارشناسان این موضوع برگزار شد.
در ابتدای این جلسه مهندس یاسرجعفری، معاون فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی به ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته پرداخت و گفت: در کنار شناسایی 35 بنای واجد ارزش در پهنه رودکی،پیرایش و حذف زوائد پلاک به پلاک در منطقه آغاز شده است.
او با بیان اینکه در عین حال از مالکین دعوت کرده و با آنها جلسه در خصوص موضوع پهنه برگزار شده است، ادامه‌داد: در کنار اقداماتی که از سوی سازمان زیباسازی آغاز شده است، بسته فرهنگی که در اینجا تعیین می کنیم به اتفاقات خوبی که در آینده در این پهنه خواهد افتاد، کمک می کند.
در ادامه این جلسه محمدجواد حق شناس، عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه جایگاه شورای شهر در این زمینه باید سیاستگذاری باشد، گفت: مسوولیت نهادهای مختلف در خصوص این پهنه باید تعیین تکلیف شود.
دکتر برزین ضرغامی، مدیرعامل سازمان زیباسازی با بیان اینکه آنچه تا کنون درمورد این پهنه اتفاق افتاده، حاصل کار جمعی بوده است، ادامه داد: نقش عملیاتی سه ضلع اصلی در اجرای این طرح را نمیتوان نادیده گرفت.
شهرداری منطقه 11، سازمان زیباسازی و شرکت توسعه فضاهای فرهنگی، سه ضلع اصلی اجرای طرح پهنه فرهنگی اجتماعی رودکی بود که دکتر ضرغامی به آن اشاره کرد و افزود: نقش منطقه 11 در این زمینه مشخص است اما بین کارهایی که سازمان زیباسازی و شرکت توسعه فضاهای فرهنگی همپوشانی وجود دارد.
به گفته مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، حضور ما و جمع شدنمان به خاطر هم افزایی در این زمینه است و با هم افزایی در کنار یکدیگر می توانیم راه درست را در این زمینه دنبال کنیم.
در ادامه دکتر جعفری، معاون فنی سازمان به ارائه پیشنهاد سازمان زیباسازی برای کنشگران پهنه فرهنگی و اجتماعی رودکی پرداخت.
او با بیان اینکه کمیسیون فرهنگی شورا، سازمان زیباسازی، شرکت توسعه فضاهای فرهنگی و منطقه 11 از جمله کنشگران مداخله گر در این پهنه هستند، گفت: معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، معاونت شهرسازی و معماری، سازمان حمل و نقل و ترافیک، سازمان پارک ها و فضای سبز، معاونت هنری ارشاد، سازمان میراث فرهنگی استان تهران و سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران از دیگر کنشگرانی است که وظایف آنها مشخص شده است.
موسوی لاری، مدیر کل هماهنگی امور مناطق، در مورد شرح وظایف صورت گرفته برای هر کنشگر گفت: بهتر است در تقسیم بندی وظایف بازنگری شود ودر این بازنگری از کمک منطقه 11 که نسبت به باقی کنشگران به موضوع اشراف دارد، بیشتر استفاده شود.
پیروز حناچی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز با بیان اینکه خوشحالم که در این جلسه همه اجزا و گروه های ذی نفع برای راهبرد موضوع حضور دارند، گفت: موضوع مهمی که باید درمورد آن به جمع بندی برسیم این است که مجموعه ای از جنس بخش خصوصی بهتر است باشد که در نهایت از این پهنه نگهداری کند.
او با تاکید براینکه شهرداری منطقه 11 در نهایت امکان پرداختن به این موضوع را ندارد و باید بخش خصوصی به این موضوع رسیدگی کند، افزود: در یک دوره ای فرهنگسرای بهمن و زندان قصر با هدف بهبود فضای فرهنگی مناطقی که درآن قرار دارند ساخته شد ؛ پهنه رودکی نیز نقشی شبیه به این دو را دارد و بهتر است پیش هر ازچیز به موضوع نگهداری آن درآینده فکرکنیم.
طالب زاده از اعضای شورای سیاستگذاری راهبردی پهنه فرهنگی و اجتماعی رودکی با اشاره به اهمیت موضوعی که حناچی به آن اشاره کرد، گفت: در زمینه نگه داشت پهنه یک سری الگو وجود دارد مثلا فرهنگسرای بهمن به صورت دولتی و خانه هنرمندان به صورت هیات امنایی اداره می شود و درمورد پهنه رودکی به مدل سومی که وجود دارد مراجعه کنیم.
به گفته او می‌توان بعد از آماده شدن این محور تمام فضای آماده شده در اختیار مردم قرار گیرد تا آنها خودشان به عنوان بخش خصوصی آن را اداره و نگهداری کنند که البته این کار سختی های خودش را به دنبال دارد.
طالب زاده با بیان اینکه موضوع پهنه رودکی پروژه نیست بلکه یک پروسه است، ادامه داد: در این زمینه تا لایه لایه عمل نکنیم آنچه که میخواهیم اتفاق نمی‌افتد. باید رویدادهایی برای این پهنه تعریف شود و برای این موضوع نیازمند مدیریت فرهنگی هستیم.
در پایان این جلسه مقرر شد در خصوص تقسیم بندی وظایف کنشگران بازنگری صورت گرفته و به ضرورت حضور پررنگ تر شرکت توسعه فضاهای فرهنگی تاکید شد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه