مردم ایران نیازمند قهرمانانی مانند شهید لشگری هستند/ نصب مجسمه شهید لشگری در بزرگراه فتح

امیرعلی گروسیان از هنرمندان مجسمه ساز و خالق تندیس شهید لشگری، گفت: مردم کشور در این زمانه نیازمند وجود یک قهرمان و مدافع هستند، آنها باید شخصی مانند شهید لشگری که اسطوره مقاومت است را الگو قرار دهند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، گروسیان با اشاره به اینکه اثر شهید لشگری در راستای فراخوان سازمان زیباسازی مبنی بر ساخت تندیس و سردیس تعدادی از قهرمانان ملی در جنگ تحمیلی انتخاب شده بود، گفت: در این فراخوان اسامی تعدادی شهید که بیشتر آنها نیز خلبان بودند، اعلام شد که بعد از آن من به دلیل مقاومت و فداکاری، چهره این شهید را برای ساخت تندیس انتخاب کردم.
او افزود: برای من انتخاب و ساخت این اثر بسیار جذاب بود چراکه این قهرمان ملی در جنگ تحمیلی بیش از 18 سال به اسارت گرفته شده بود از همین رو برای من اسطوره مقاومت به حساب می آمد.
این هنرمند مجسمه ساز ادامه داد: زمانی که تصمیم به ساخت این تندیس گرفتم در ذهنم مقاومت و استواری این شهید بیشتر چشم گیر بود به همین منظور در طراحی کارم نیز از مقاومت و استواری این شخص ایده گرفتم.
گروسیان با اشاره به اینکه هدفم از خلق این اثر نشان دادن مقاومت و فداکاری شهید لشگری بوده است، گفت: اگرچه در تاریخ اسطوره ای کشور ما قهرمان های زیادی مانند رستم و سهراب وجود دارند اما در شرایط فعلی ما به وجود قهرمانانی که به احترام دین و ملت از جان خود گذشته اند نیاز داریم، مانند لشگری ها، باکری ها و ...
او تاکید کرد: تلاش کردم این تندیس را به گونه ای طراحی کنم که هر شخص ایرانی و خارجی زمانی که آن را مشاهده می کند متوجه شود که با یکی از قهرمانان ملی این کشور رو به روست. در نوع ایستادن، طراحی چهره و نگاه این شهید سعی کردم حسی را ایجاد کنم که نشان دهنده ایثار و فداکاری شهید در تاریخ معاصر ما باشد.
گروسیان با بیان اینکه هم اکنون تندیس بتن گلاسه شهید لشگری با رنگ سفید با ارتفاع 3 متر در بزرگراه فتح ورودی پایگاه یکم شکاری منطقه 9 نصب شده است، تصریح کرد: رنگ سفید نشان دهنده نیت پاک شهدا است به همین منظور معتقدم هر کدام از شهدا برای جامعه ما یک رستم هستند.
او با بیان اینکه در این طرح ایستادگی در مقابل باد فرضی را در نظر گرفته ام، گفت: حالت بدن این شخص به گونه ای است که ایستادگی در مقابل یک باد را نشان می دهد.
گروسیان با اشاره به اینکه برای ساخت این اثر تحقیق زیادی انجام داده ام، افزود: همه هنرمندانی که تصمیم به طراحی و ساخت یک اثر دارند در وهله اول دوست دارند که شخصیت کاری خود را بشناسند به همین منظور در خصوص طرح های خود مطالعات کلی انجام می دهند.
او تاکید کرد: امیدوارم شهروندانی که با این تصویر رو به رو می شوند بتوانند حس خوبی از آن دریافت کنند چراکه همه تلاش خود را برای القای این تصویر به مردم انجام دادم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب مذکور به  همت سازمان زیباسازی شهرداری تهران به سه زبان فارسی،انگلیسی و عربی  در اواخر سال 1390 در سه هزارنسخه به چاپ رسید.کتاب حاضر شرح حال تصویری تهران قدیم و امروز میباشد ،که توسط…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه