افزایش رابطه هنرمندان و مردم با برگزاری رویداد بهارستان/رویکرد بهارستان 98 رنگ در منظر شهری است

سیدرضا حسینی لاهیجی مدیر اداره نقاشی دیواری در مراسم عصری با هنرمندان گفت: با هدف ایجاد شور و نشاط در سطح شهر، استفاده از مشارکت‌های مردمی و گسترش حضور هنرمندان تجسمی در هنرهای شهری به استقبال نوروز 98 می رویم.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، لاهیجی با بیان اینکه باید رابطه بین هنرمندان و مردم به خصوص در محله های شهر تهران بیشتر از گذشته باشد، گفت: معتقدم رویداد بهارستان می تواند رابطه بین هنرمند و مردم را افزایش دهد.
وی با اشاره به اینکه با خلق آثار خوب برای شهر می توان گفت که جواهری زیبا به تهران اضافه شده است، افزود: امیدوارم سازمان زیباسازی شهر تهران روزی به دانشگاه زیبایی شناسی تبدیل شود چراکه هنر توسط این سازمان به خوبی به نمایش گذاشته می شود.
لاهیجی با بیان اینکه پروژه های هنری شهر تهران به سه دسته طراحی، مبلمان و هنر شهری تقسیم می شود، تصریح کرد: در همه پروژه ها افراد هنرمند با همکاری یکدیگر هنری بسیار زیبا خلق می کنند تا مردم از دیدن آن لذت ببرند.
مدیر اداره نقاشی دیواری با اشاره به چهارمین دوره رویداد بهارستان با رویکرد توسعه رنگ در فضای شهری گفت: با هدف ایجاد شور و نشاط در سطح شهر، استفاده از مشارکت‌های مردمی و گسترش حضور هنرمندان تجسمی در هنرهای شهری به استقبال نوروز 98 خواهیم رفت.
وی با بیان اینکه مهمترین رویکرد بهارستان رنگ در منظر شهری است، تاکید کرد: می خواهیم رنگ را در گستره منظر شهری پهناور کنیم تا تاثیر رنگ در روح و روان مردم به خوبی مشاهده شود.
لاهیجی ادامه داد: هدف از برگزاری این رویداد فراهم نمودن زمینه ایده‌پردازی و خلق تجربه‌های جدید رنگی در منظرشهری، بهره‌گیری از فرهنگ و هنر در مراسم و آیین‌های ایرانی و اسلامی، بروز ایده‌های خلاق با روش‌های متنوع و متناسب با فضای شهر، بسترسازی مناسب برای حضور فعال و بانشاط هنرمندان و تعامل با مردم است.
مدیر اداره نقاشی دیواری به بخشهای اصلی این دوره از سالانه هنرهای شهری تهران اشاره کرد و گفت: هنرهای محیطی و آذین‌بندی خلاق و نوگرا، دیوارهای کوچک شهر من و تخم‌مرغ‌های نوروزی، سه بخش اصلی این دوره را تشکیل می دهند.
وی ادامه داد: در بخش هنر محیطی ایده پردازی و اجرای آثاری باید فضا و محیط شهری را تحت تاثیر قرار دهیم و همچنین در راستای تحقق زیباسازی باید به سمت فضای شهری گام برداریم. استفاده از فضای بصری و گرایش های مختلف هنری برای خلق آثار هنری با تاکید بر سرمایه های هنر ایرانی مانند خط فارسی، عناصر ملی، الگوهای زیبای معماری و طراحی های زیبای شهری، سازه های خلاق همراه با آویزه ای از تجربه های مختلف جهانی در زمینه های مختلف هنر شهری خواهد بود.
به گفته لاهیجی در بخش آذین بندی و تزیینات محیطی هنرمندان می توانند با خلاقیت خود به آثار معنای جدیدی بدهند و به حفظ و نگهداشت فرهنگ ایرانی بپردازند.
وی اضافه کرد: جداره‌های شهری، پایه پل‌ها، عرشه پل‌های سواره وپیاده، تنه خشک درختان، هواکش مترو، استفاده از طرح‌های نوآورانه هفت‌سین، بهره‌گیری از فرم‌های زیبا و جذاب پرچم، پوشش‌های تزیینی و رنگ‌های ملی درقالب آذین‌بندی خلاق، از جمله طرح‌ها و ایده‌های مورد توجه بهارستان خواهد بود. خیابان ها، میدان ها، جداره ها، پیاده راه ها، کف گذرگاه ها، برخی از رمپ و لومپ ها، پل های عابر پیاده، سطل های زباله و ... می توانند در راستای رنگ آمیزی و طراحی مورد استفاده قرار گیرند.
لاهیجی تاکید کرد: هنرمندان می توانند از روش های مختلف ترکیبی بدون هیچ محدودیتی استفاده کنند و نقاشی، کلیشه، برچسب، سازه، ترکیب مواد، طراحی نور و ... آثاری خلق کنند.
مدیر اداره نقاشی دیواری با بیان اینکه دیوارهای کوچک من در شهر تهران بسیار مهم هستند، گفت: دیوارهای کوچک شهر با مساحت 40 الی 70 متری بر گرفته از زندگی روزمره مردم خواهد بود، این دیوارها می تواند محلی برای اجرای این بخش از بهارستان باشند.
وی با تاکید بر اینکه هنرمندان رشته‌های مختلف هنرهای تجسمی اعم از نقاشان، مجسمه‌سازان، طراحان گرافیک، هنرمندان تصویرگر و... می‌توانند در بهارستان 98 شرکت کنند، افزود: این سازمان بر اصالت و رعایت حقوق مادی و معنوی طرح و همچنین پرهیز از تقلید و کپی برداری ناشیانه تاکید فراوان دارد به همین دلیل امیدوارم آثاری که هنرمندان خلق می کنند براساس تمدن و فرهنگ اصیل ایرانی باشند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:برگ­های پژوهش2 (اسناد و آراء نشست­های پژوهشی هنر-نگارخانه برگ1389 نویسنده:محمدحسن حامدی ناشر:نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد قیمت:60.000 ریال…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه