محمد رضا فیروزه‌ای عضو شورای سیاست‌گذاری و هیأت انتخاب چهارمین سالانه بهارستان

خلاقیت در استفاده از رنگ در بهارستان اولویت دارد

عضو شورای سیاست‌گذاری و هیأت انتخاب چهارمین سالانه هنری بهارستان درباره نحوه انتخاب آثار این دوره گفت: در انتخاب آثار خلاقیت هنرمند در نحوه استفاده از رنگ بسیار اهمیت دارد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، محمدرضا فیروزه‌ای، عضو شورای سیاست‌گذاری و هیأت انتخاب چهارمین سالانه بهارستان، درباره نحوه اجرای این دوره گفت: در این دوره ما سعی کردیم مباحث سیاست‌گذاری را با انتخاب آثار در یک راستا قرار دهیم به همین خاطر بسیاری از اعضای شورای سیاست‌گذاری، در این دوره عضو شورای انتخاب نیز هستند.
او افزود: مورد بعدی اولویت رنگ در این دوره از بهارستان است تا بتوانیم در قالب استقبال از بهار، شور و اشتیاق بیشتری را در شهر ایجاد کنیم، به همین خاطر ما در فراخوان نیز به صورت جدی بر مسأله رنگ تأکید داشتیم.
عضو شورای سیاست‌گذاری و هیأت انتخاب چهارمین دوره بهارستان تصریح کرد: در تمامی بخش‌های مختلف بهارستان نظیر: تخم‌مرغ‌های رنگی، دیوارهای کوچک شهر من، آذین‌بندی، طراحی محیطی و ... ما بر مسئله رنگ تأکید داشتیم.
فیروزه‌ای، خلاقیت را از جمله عناصر مهم در انتخاب آثار این دوره از بهارستان خواند و گفت: بحث رنگ قطعاً توام با خلاقیت و یکی از مباحث مهم هنرهای تجسمی است، البته برداشت‌های متعددی از این دیدگاه می‌شود که گاهی مشکل‌ساز نیز هست. به این معنا که برخی از هنرمندان، تصور کردند که صرفاً کار سرشار از رنگ مد نظر هیأت انتخاب است در حالی که این‌گونه نیست. ضمن اینکه اگر در کاری رنگ در حداقل باشد، نیز، دلیل بر حذف از بهارستان نیست، زیرا همان‌طور که اشاره کردم، اولویت نخست خلاقیت و نحوه استفاده از رنگ در اثر است.
او خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه بهارستان در ارتباط با نوروز و جشن بهار است، نگاه شورای سیاست‌گذاری و هیأت انتخاب بر این بود که در استقبال از بهار، بر شادی و شور تأکید داشته باشیم، زیرا این یکی از هدف‌های اصلی بهارستان است بنابراین سعی داشتیم که با معیارهای خلاقانه‌ای که داریم، فضای رنگی‌تری را در شهر ایجاد کنیم.
عضو شورای سیاست‌گذاری و هیئت انتخاب چهارمین سالانه هنری بهارستان درباره سطح آثار این دوره بیان کرد: بعد از دیدن آثار، متوجه شدیم که در یک سری از آثار رنگ بسیار استفاده شده اما عملاً نمونه‌های جذابی نیستند، در حالی که در نگاه ما، رنگ حرف نخست را نمی‌زند بلکه نحوه استفاده از آن و خلاقیت مهم است. البته نسبت به کارهایی که در سال‌های قبل دیدیم، تفاوت سطح آثار چندان زیاد نبود بنابراین نمی‌توان گفت که کارها خیلی راضی‌کننده بودند.
فیروزه‌ای ادامه داد: به نظرم بهارستان یک جشنواره است لذا طبیعت آن اقتضاء می‌کند که بسیار بر روی کارهای خلاقه و هنری تأکید کنیم زیرا اگر این‌گونه باشد باید بخش مدعوین را به شکلی جدی دنبال کنیم و از هنرمندان برجسته برای ارائه کار دعوت کنیم که یقیناً با هزینه‌های پیش بینی شده امکان آن نیست.
او افزود: به نظرم بهارستان روال طبیعی و خوب خود را طی می‌کند. در واقع این جشن یک شور و شوق را در بسیاری از هنرمندان جوان ایجاد کرده تا در روند سالانه بهارستان مشارکت کنند.
عضو شورای سیاست‌گذاری و هیأت انتخاب چهارمین دوره بهارستان تصریح کرد: با توجه به استقبال گسترده شرکت‌کنندگان، می‌توان گفت که به واسطه بهارستان، یک موج در میان هنرمندان جوان ایجاد شده که یک رویکرد مثبت است. البته امیدوارم که در آینده بتوانیم یک سیاست‌گذاری جدی، مناسب، دقیق و عمیق را با توجه به امکانات موجود و حد و حدودی که داریم تعیین کنیم.
فیروزه‌ای در پایان اظهار کرد: باید آثار را پس از مرحله اجرایی و داوری بررسی کنیم تا اگر لازم شد، یک جلسه آسیب‌شناسی با کارشناسان داشته باشیم و بر مبنای آن بتوانیم یک دیدگاه مناسب برای سال‌های آینده داشته باشیم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مفهوم زیبایی شناسی، موضوعی است که در گذر زمان همواره دستخوش دگرگونی ها و تحولات فراوانی بوده است. این مفهوم دارای وجوه و ابعاد مختلفی است که شناسایی آن برای مدیران در سطوح مختلف مدیریتی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه