کامبیز صبری عضو شورای سیاست‌گذاری چهارمین سالانه بهارستان

رویداد بهارستان پایه‌گذار اتفاقات بهتری در تمام ابعاد کشور است

کامبیز صبری عضو شورای سیاست‌گذاری چهارمین سالانه بهارستان، این رویداد را پایه‌گذار اتفاقات بهتری در تمامی ابعاد جامعه دانست و گفت: رشد سلیقه هنری شهروندان، اقتصاد آن جامعه را نیز بارور می‌سازد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، کامبیز صبری هنرمند مجسمه‌ساز و عضو شورای سیاست‌گذاری چهارمین سالانه بهارستان، استمرار را عامل مهمی در رشد این رویداد دانست و گفت: این‌گونه رویدادها، معمولاً با تکامل یک دوره طولانی و استمرار به وضعیت مناسب می‌رسند؛ در این راستا نیز افراد بسیاری در سال‌های گذشته تلاش کردند تا به نتیجه امروزی دست یافتیم.
او ادامه داد: با رشد فرهنگی جامعه و آگاهی‌های علمی و صد البته افزایش توقع مردم در جامعه، طبیعتاً چنین رویدادهایی به سمت بهتری سوق خواهد یافت.
صبری خاطرنشان کرد: در این دوره از بهارستان، ما اندیشیدیم که با توجه به جو سنگینی که به دلایل اقتصادی در جامعه ایجاد شده، با تنوع و تأکید بر رنگ، سعی کنیم که اندکی مردم را از مشغله‌های ذهنی دور کنیم. در واقع ما سعی کردیم با پر انرژی کردن فضا، در آستانه نوروز جو جامعه را تلطیف کنیم؛ بنابراین در انتخاب‌های ما تنوع رنگی یک آیتم بود که در عین توجه به قدرت آثار هنری، آن را مد نظر قرار دادیم.
عضو شورای سیاست‌گذاری چهارمین دوره از بهارستان تصریح کرد: نگاه ما در این بخش، همواره این بود که کارها علاوه بر مفهوم قدرتمند، بیشتر بر موضوعاتی چون: گرمی، عشق، تفاهم و نگاه سرگرمی و نگاه کنجکاوانه به جای جای تم‌های غمگین، پیچیده و سنگین تأکید داشته باشند.
صبری افزود: در کنار این مسئله، ما فکر کردیم که آثار در محل‌هایی قرار گیرد که بیشتر دیده شود. در برخی از بخش‌ها نیز، تصمیم گرفتیم که آثار در فضاهایی قرار گیرند که بتوانیم مردم را برای بازدید دعوت کنیم تا هم بازخورد بیشتری رخ دهد و هم از کارها حفاظت شود. در واقع نگاه ما این بود که نظیر یک موزه خیابانی با این آثار برخورد کنیم.
او از استقبال گسترده هنرمندان خبر داد و گفت: تا امروز استقبال بسیار خوبی از بهارستان شده است تا جایی که در بخش کارهای محیطی بالغ بر 3 هزار اثر دریافت کرده‌ایم به همین خاطر انتخاب آثار، بسیار پیچیده و وقت‌گیر بود زیرا تک تک افرادی که از شهرهای مختلف کار ارائه داده‌اند، توقع داشتند که آثار دیده شود و اگر پتانسیلی دارد، مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین ما در چند نوبت به صورت فشرده و حتی تا نیمه شب، طی جلساتی کارها را بررسی کردیم.
عضو شورای سیاست‌گذاری چهارمین سالانه هنری بهارستان اظهار کرد: ما سعی کردیم که در بخشی از کارهای محیطی و تخم‌مرغ‌های رنگی بین 400 تا 500 شرکت‌کننده را انتخاب کنیم که طی دو روز طرح‌های‌شان را درون شهر اجرا کنند. در بخش آثار محیطی نیز همین‌طور بود و ما کارهای پایدارتری را در بخش مجسمه و چیدمان انتخاب کردیم که می‌توانند تا چندین ماه و حتی برای سالیان باقی بمانند.
صبری توضیح داد: در بخش نقاشی دیواری مکان‌ها انتخاب شده که البته برخی از نقاط مکان محور هستند یعنی بر اساس پتانسیل فضا هنرمند عکاسی کرده و کار ارائه داده است. این نوع آثار در محل مخصوص خود انجام خواهد شد. البته برخی از کارها پتانسیل اجرایی در چند نقطه متفاوت را دارند.
او درباره نحوه انتخاب آثار این دوره گفت: من به عنوان نماینده انجمن مجسمه‌سازی در کنار سایر نمایندگان که از بخش‌های مختلف حضور داشتند، سعی کردیم که بر مبنای نگاه کارشناسی کار را اجرا کنیم؛ البته همان‌طور که می‌دانید این انتخاب‌ها یک توافق جمعی است بنابراین ممکن است که از برخی از آثار راضی نباشیم زیرا به هر حال جامعه نسبی رشد می‌کند بنابراین ما نمی‌توانیم کشور خودمان را به لحاظ اجرای پروژه، با پاریس یا وین و غیره مقایسه کنیم.
عضو شورای سیاست‌گذاری چهارمین دوره از بهارستان ادامه داد: البته این به معنای برتری چنین کشورهایی نیست زیرا آن‌ها یک قرن به لحاظ تجربه از ما جلوتر هستند؛ به همین خاطر مردم آن‌ها هنر را بیشتر از ما می‌شناسند و برای آن ارزش قائل هستند. در برخی از این شهرها می‌توان یک کار را بدون حفاظت خاصی قرار داد زیرا مردم حتی به فرزندان خود برای عدم لمس کار تذکر می‌دهند و از آن نگهداری می‌کنند اما ما در ایران برای قرار دادن کار هنوز باید تمهیداتی را تعیین کنیم بنابراین برای حفظ آثار چیزهای زیادی را باید بیاموزیم.
صبری افزود: من در سال 2004 به افتتاحیه موزه مدرن وین که در آن کارهای متکلف و پیچیده‌ای قرار داشت رفتم. در طبقه نخست این موزه، کارهای سنگینی از نظر مفهومی قرار داشت که به نظر می‌رسید مردم عامی کمتر سراغ آن می‌روند اما با این حال فضا شلوغ بود. همین‌طور طبقات مختلف نیز شلوغ و پر بازدید کننده بود. در طبقه چهارم که مخزن بود، کارهای بسیاری از هنرمندان مدرنیسم قرار داشت بنابراین من فکر می‌کردم، فضا بسیار خلوت است اما وقتی وارد شدم، دیدم که تعدادی از کودکان بین 4 تا 6 ساله در حال بازدید و اظهار نظر درباره آثار هستند.
او تأکید کرد: یقیناً کودکی که در این سنین پایین درون موزه مدرن، کار پیچیده هنری را می‌بیند، برخورد متفاوتی با اثر هنری خواهد داشت. ما باید روی این مباحث کار کنیم و با آن آشنا شویم.
این هنرمند خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی از هنرمندان ما، بی‌توجه به فهم و اقبال عمومی کار انجام می‌دهند به همین خاطر مردم با این فضا بسیار فاصله دارند البته در مقابل این افراد، عده‌ای هستند که معتقدند اثر هنری، باید پیش پا افتاده و قابل فهم برای همه باشد که این روش نیز باعث پسرفت می‌شود. در این میانه یک راه وجود دارد و آن این است که دو طرف برای رسیدن به یک رشد لازم تلاش کنند. به نظرم ما در این سال‌ها رشد قابل توجهی داشته‌ایم اما هنوز راه درازی در پیش داریم.
عضو شورای سیاست‌گذاری چهارمین سالانه بهارستان، این رویداد را عامل مهمی در رشد جامعه دانست و گفت: برخلاف اینکه برخی فکر کنند این رویدادها تفننی است، باید بگویم که چنین اتفاقاتی سبب ساز رشد صنعتی، اقتصادی، اجتماعی، جامعه شناختی و روانشناسی را به دنبال دارند زیرا امروزه در جهان اثبات شده که اگر بتوانیم به درک بهتری از رنگ و فرم در هنر دست یابیم، در سال‌های بعد شاهد رشد در صنعت خواهیم بود.
صبری ادامه داد: تأسیس مدرسه باهاوس در آلمان، سال‌ها بعد منجر به ساخت بنز یا رشد صنعت چاپ و تجارت این کشور شد. بنابراین اگر در نیویورک اتفاقات هنری رخ می‌دهد، آمریکا قدرت اقتصادی به دست می‌آورد. حتی چین که دارد یکی از مهم‌ترین قدرت‌های اقتصادی جهان می‌شود، سرمایه‌گذاری مهمی را در بخش هنری انجام داده است. ژاپن چند دهه قبل این راه را شروع کرده است بنابراین می‌بینیم که یک موزیسین جوان ژاپنی در کنسرواتوار وین می‌نوازد که نشان دهنده رشد این بخش و جلوه آن بر اقتصاد و صنعت این کشور است.
او بر لزوم توجه به رویدادهای هنری تأکید کرد و گفت: اتفاقاتی نظیر بهارستان بسیار مهم هستند بنابراین باید به آن توجه کنیم. کشورهایی نظیر روسیه پس از یک پسرفت صدساله دوباره به روی سرمایه‌گذاری‌های عظیم هنری روی آورده است زیرا می‌دانند که رشد سلیقه هنری یک جامعه، اقتصاد را نیز بارور می‌سازد بنابراین چنین رویدادهایی بسیار مهم است و نگاه تفننی باید به یک روند با برنامه تبدیل شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه