محمود پورنصری‌نژاد عضو هیئت انتخاب آثار چهارمین سالانه بهارستان

رویداد هنری بهارستان با قشر گسترده‌ای از مخاطبان در ارتباط است

عضو هیأت انتخاب آثار چهارمین سالانه هنری بهارستان این رویداد را دارای تأثیرگذاری گسترده و بی‌واسطه دانست و در این باره گفت: با توجه به اینکه رویداد بهارستان با نوروز و بهار همراه است، می‌توان گفت که یک رویداد و جشن عمومی است که با قشر گسترده‌تری از مردم در ارتباط است و قطعاً تأثیرگذاری مستقیم‌تر و صریح‌تری به دنبال دارد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی تهران، محمود پورنصری‌نژاد، عضو هیأت انتخاب آثار چهارمین سالانه بهارستان، از تأکید و بکارگیری بیشتر بر رنگ در این دوره خبر داد و در این باره گفت: بهارستان به لحاظ شرایطی که دارد، دارای تعریف و ساختار مشخصی است که بر استقبال از بهار تأکید دارد. بر همین مبنا، در این دوره برای ایجاد شور و اشتیاق و فراهم کردن حس و حال بهتر در جامعه و به خاطر ماهیت رنگ و تأثیرگذاری این عامل، سیاست یا هدف این دوره، بر استفاده بیشتر از رنگ قرار گرفته است.
او افزود: با توجه به تأکید این دوره از بهارستان بر موضوع رنگ؛ در این راستا شرکت‌کنندگان بر عنصر رنگ تأکید داشتند، بنابراین شاهد برخی آثار بودیم که از رنگ استفاده و بهره‌برداری درستی داشتند، البته برخی دیگر از آثار، دارای فرم و بیان خوبی بودند که به لحاظ مضمونی اتفاق خوبی را در متن خود داشتند، بنابراین هیأت انتخاب این تعداد آثار را نیز مد نظر قرار داد که البته بر مبنای مشورت‌هایی که قبل از اجرا به شرکت‌کنندگان ارائه می‌شود، امکان هماهنگی با رویکرد بهارستان و استفاده از رنگ به شکل بهتری برای این نوع آثار نیز وجود دارد.
عضو هیأت انتخاب آثار چهارمین سالانه هنری بهارستان تصریح کرد: در بخش دیوارنگاری‌ها یا نقاشی‌های دیواری، هنرهای خلاقه محیطی، و تخم‌مرغ‌های رنگی و در دیگر بخش‌ها، بنا بر سیاست و ضرورت‌هایی که وجود داشت، توسعه رنگ در فضای شهری به عنوان بخش ویژه‌ای مطرح شد که در این راستا هنرمندان دغدغه‌های خود را در قالب رنگ، متناسب با نیازهای فضای شهری مطرح می‌کنند که امیدوارم با این آثار هنری در این ایام فضای دلپذیرتری را تجربه کنیم.
پورنصری نژاد خاطرنشان کرد: ما در این راستا نشستی نیز، با هنرمندان برای توسعه رنگ در فضاهای شهری برگزار کردیم که طی آن دیدگاه‌ها و مسائل مختلف مطرح شد و آسیب‌هایی که استفاده نا به جا و غیرکارشناسی رنگ دارد، مورد بررسی قرار گرفت.
او با اشاره به اهمیت جایگاه قرارگیری اثر و نوع استفاده از رنگ، گفت: استفاده از هرگونه ابزار بیانی اگر به درستی نباشد و زیرساخت‌ها و آسیب‌ها با نگاه کارشناسی دیده نشود، می‌تواند تأثیر مخربی به دنبال داشته باشد. کما اینکه در برخی از شهرستان‌ها تجربه شد و موفق نبود؛ زیرا با این رویکرد در بکارگیری رنگ آنچنان بد عمل کردند که به ساختار فضای شهری لطمه وارد شد و رنگ‌ها عملکردی معکوس ایجاد کردند و حتی فضا خاکستری دیده می‌شد. در واقع دلیل عدم استفاده کارشناسی از رنگ، به جای نشاط آفرینی و تلطیف، فضای خشک و صنعتی دیده ایجاد شد. بنابراین نگاه و رفتار غیر کارشناسی می‌تواند تأثیر منفی‌ای به دنبال داشته باشد و به شکل مستقیم بر بازدهی افراد و نحوه عملکرد آن‌ جامعه و اجتماع تأثیرگذار باشد.
عضو هیئت انتخاب آثار چهارمین سالانه بهارستان ادامه داد: به طور حتم باید برای بازخورد کارهایی که در فضای شهری انجام می‌شود، کار کارشناسی انجام شود زیرا در غیر این صورت هزینه‌های گزاف برای هیچ صرف می‌شود، ضمن اینکه هزینه‌های بیشتر نیز باید در راستای حذف این نمادها و نشانه‌ها و آثار غلط و اشتباه صرف شود. متاسفانه سال‌ها درگیر این گونه اشتباهات و عملکردهای نادرست مدیریت‌ها در تصمیم گیری‌ها و اجراها بوده و هستیم.
پورنصری نژاد، بهارستان را در ارتباط مستقیم با اقشار گسترده مردم خواند و اظهار کرد: از آنجایی که مشخصاً رویداد بهارستان با نوروز و تولد دوباره طبیعت و بهار همراه می‌شود، می‌توان گفت که یک جشن و رویداد عمومی است که قطعاً تأثیرگذاری مستقیم‌تر و صریح‌تری به دنبال دارد. در واقع با شروع نوروز، بهارستان سعی می‌کند که فضاهای رنگی را ایجاد کند که عموماً با بکارگیری عناصری آشنا و مرتبط با بهار و طبیعت هستند. دیدن مواردی که مربوط به بهار و عید نوروز است نظیر سفره هفت‌سین، خانه تکانی و ... با توجه به فراگیر بودن این رویداد، می‌تواند بسیار بر روی جامعه تأثیرگذار عمل کند زیرا ارتباط مستقیمی با مردم برقرار می‌کند.
عضو هیأت انتخاب آثار چهارمین سالانه بهارستان کیفیت آثار را دارای اهمیت بیشتری نسبت به کمیت دانست و گفت: با گذشت سال‌ها و تجربیات دوره‌های قبل ، باید بر روی بحث کیفیت بیشتر تمرکز و تاکید کنیم زیرا کیفیت آثار به لحاظ طراحی و اجرا می‌تواند بسیار در بازدهی مد نظر ما موثر باشد. کیفیت نیز محصول و مجموعه‌ای از تجربه و دانش افراد متخصص است. لذا متولیان این گونه رویدادها باید نگاه ویژه‌ای به هنرمندان و متخصصین این حوزه داشته باشند تا کیفیت مطلوب مورد نظر محقق گردد. البته به طور حتم، بحث کمیت نیز از سوی سازمان زیباسازی و یا متولیان چنین رویدادهایی اهمیت زیادی دارد اما ارتقاء سطح آگاهی بصری و ایجاد فرهنگ صحیح و در شان کلانشهری مانند تهران، نیاز به آثاری با کیفیت دارد. البته بعضی طرح‌ها قابلیت تولید دو یا چند نسخه برای نقاط مختلف شهر را دارا هستند که پاسخگوی بحث کمیت نیز خواهند بود.
پورنصری‌نژاد خاطرنشان کرد: به اعتقاد من و بر مبنای تجربیات سال‌های گذشته و نیازسنجی‌های امروز شاید تغییراتی در شیوه‌های اجرایی رویدادهای این چنینی در سال‌های بعد لازم باشد تا شاهد آثاری با کیفیت و موثر باشیم. بنظر می‌رسد که الگوهای اجرایی متناسب با تغییرات و روند نیازهای جامعه نیست. باید از ابتدای سال و بهره بردن از نظرات و پژوهش‌های کارشناسان و صاحب نظران هنری، سیاست‌های رویدادهای هنری در حوزه شهری مورد بررسی و تدوین قرارگیرد. البته و یقینا تغییرات متناسب در ساختار قوانین اداری نیز برای محقق شدن این هدف ضروری است تا امکان مشارکت و بهره جستن از آثار درخشان هنرمندان برجسته در تمام رویدادهای مرتبط با شهر فراهم شود.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه