نقاشی دیواری باعث ارتقای روحیه شهروندان می‌شود

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران، گفت: نقاشی دیواری شاخه‌ای از هنرهای تجسمی‌است که هم در منظر شهری تاثیر مطلوبی دارد و هم باعث ارتقای کیفیت فضای شهری و ارتقاء روحیه شهروندان می‌شود.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، موسوی با بیان این مطلب اضافه کرد: یکی از شاخه‌های هنرهای تجسمی‌که هم به زیبایی فضای شهری کمک می‌کند و هم می‌تواند با استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های مناسب و خلاق و مطلوب در منظر شهری، تاثیر مطلوبی بگذارد و ضمن ارتقای کیفیت فضای شهری باعث ارتقاء روحیه و ایجاد نشاط در شهروندان بشود، نقاشی دیواری است.
وی ادامه داد: نقاشی دیواری سال‌های سال در تهران سابقه و تجربه اجرا دارد اما با توجه به موضوعی که چند ماه قبل توسط شهردار محترم مطرح شد، بحث گسترش رنگ در شهر است و طبیعتاً یکی از مولفه‌های مهمی‌که می‌تواند رنگ در شهر را گسترش بدهد همین ابزار نقاشی دیواری است.
موسوی تصریح کرد: بحث توسعه رنگ در فضای شهری یک بحث خیلی وسیع است و تنها در حوزه دیوارنگاری یا آثار هنری نیست و در همه عناصر و المان‌های شهری و در نماهای ساختمان‌ها و در بسیاری از عناصری که در سطح شهر حضور دارند و شاید بتوان گفت در همه عناصر موضوع رنگ در شهر صدق می‌کند.
وی گفت: یکی از قابلیت‌هایی که نقاشی دیواری به طور مشخص دارد استفاده از رنگ در توسعه فضای شهری است که می‌تواند دستاوردهایی که مد نظر است را تامین کند. بنابراین بعد از اینکه این موضوع مطرح شد فراخوانی را اعلام و از هنرمندان این حوزه دعوت کردیم که با رویکرد توسعه خلاقانه رنگ در فضای شهری آثار خودشان را ارائه کنند که مورد استفاده واقع شد و تعداد زیادی از هنرمندان نقاش ما شرکت کردند و طرح‌هایی را به شورای هنری دادند و این طرح‌ها بررسی شد.
موسوی ادامه داد: تعدادی از این طرح‌ها انتخاب شده البته این فراخوان در دو مرحله اعلام شد و آثار به دست ما رسید و قصد هم داریم که این فراخوان را به صورت فعال نگهداریم تا آثار دیگری را هم دریافت کنیم.
وی اظهارکرد: هنرمندان می‌توانند تا پایان مردادماه همین امسال هر زمان هر طرحی در این زمینه داشتند به ما ارائه کنند، طبق نتیجه‌ای که ما از دو اعلام قبلی در فراخوان رنگ در شهر داشتیم تعدادی از این طرح‌ها انتخاب و برای اجرا تأیید شدند و از اسفند اجرای طرح‌های مصوب بخش اول را در بزرگراه شیخ فضل الله نوری، بزرگراه یادگار امام و همینطور در خیابان حافظ شروع کردیم.
موسوی خاطرنشان کرد: در بزرگراه یادگار امام و بزرگراه شهید ستاری طراحی روی جداره‌های مشرف به بزرگراه اجرا شدند و در خیابان حافظ روی پایه‌های پل حافظ و در قسمت جنوبی خیابان حافظ پایین تر از خیابان انقلاب و همینطور قسمت شمالی که مقابل دانشگاه امیرکبیر است این طرح اجرا شده و البته به جز در بزرگراه شیخ فضل الله که تقریباً ۴۰ درصد از کار اجرا شده در بقیه کار به اتمام رسیده است.
وی افزود: طرح‌های مصوب دیگری هم در حال جانمایی است تا فضای مناسب را انتخاب کنیم و به زودی اجرای آنها هم شروع می‌شود و فکر می‌کنم اجرای طرح‌هایی که انتخاب شده‌اند حداکثر تا ۲ ماه آینده به اتمام برسند.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه