تهران و پاریس دارای تاریخ و آثار هنری موازی هستند

متخصص مرمت و حفظ آثار تاریخی و مجسمه از کشور فرانسه در نشست‌ تخصصی ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهر تهران با موضوع حفظ و مرمت مجسمه‌های شهر تهران گفت: اتفاقات موازی در این دو شهر رخ داده که این موضوع خیلی جذابی است. از این لحاظ، آثار موجود در این دوران را می‌توان به دو بخش توسعه و پیشرفته شهری و آثار باستانی تقسیم کرد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، کلمنت گینامارد با بیان این مطلب در پاسخ به این سوال که آیا شباهتی بین آثارباستانی و مجسمه‌های شهر تهران و پاریس وجود دارد، تصریح کرد: تهران در اواخر قرن هجدهم شروع به رشد کرد و در قرن نوزدهم خیلی وسعت پیدا کرده و به اندازه‌ای که الان هست، رسید. شهر پاریس فرانسه هم چنین حالتی را دارد و در قرن هجدهم و نوزدهم و در ابتدای قرن بیستم تغییرات زیادی در آن به وجود آمده است.
وی ادامه داد: اتفاقاتی موازی‌ در این دو شهر رخ داده که این موضوع را خیلی جذاب کرده است. از این لحاظ، آثار باستانی موجود در این دوران را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد. یک بخش مربوط به توسعه و پیشرفته شهری پاریس و تهران و قسمت دوم هم مسلما آثار باستانی است که می‌توان روی این موارد مطالعه و تشابه و تفاوت‌های آنها را پیدا کرد.
گینامارد معتقد است: این موازات در مطالعه اولیه باقی می‌ماند چرا که در ادامه با آب و هوا، جغرافیا و اقلیم مختلف روبه‌رو می‌شویم و بنابراین نمی‌توان مقایسه چندانی داشت تا شباهت‌هایی بین دو شهر پیدا کرد.
این متخصص مرمت و حفظ آثار تاریخی و مجسمه در مورد احیا و مرمت آثار هنری گفت: کار احیا و مرمت آثار هنری از حدود قرن نوزدهم شروع شد و در بین گروه‌های مرمت کننده آثار هنری، گروه‌های ایرانی هم حضور داشته‌اند و از زمانیکه وارد بخش بین‌المللی مرمت آثار باستانی شدند تعامل زیادی بین آنها و گروه‌های خارجی به‌وجود ‌آمده است.
وی اضافه کرد: می‌توان گفت مرمت آثار باستانی در ایران از مدت ها پیش متولد شده بوده به خاطر اینکه در پایه بعضی از ستون‌ها یا آثار باستانی نوشته‌هایی از پادشاهان ایرانی در مرمت دیده شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:کارنامه طرح­های مطالعاتی سازمان زیباسازی شهر تهران-89-1368 ناشر:پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش با همکاری پژوهشکده فرهنگ،…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه