نشست تخصصی «حقوق هنرهای شهری» برگزار شد

نشست‌های تخصصی ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران با موضوع حقوق هنرهای شهری برگزار شد.
 

این نشست در محل عمارت عین الدوله با حضور جمعی از اساتید و هنرمندان و فعالان در حوزه مجسمه سازی و حقوقی برگزار و در آن به موضوعات حقوقی آثار در شهر اشاره شد.
بررسی جنبه‌های حقوقی خود اثر و همچنین بستر قرارگیری اثر، مالکیت شهری و شهروندی از جمله موضوعاتی بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.
سمیرا کاوه کارشناس حقوقی که سخنران این نشست بود گفت: هنرهای خیابانی در دنیا به عنوان هنرهای غیرقانونی تلقی می‌شوند چراکه یک آفریننده اثر و یک مالک بستر فیزیکی دارند و می‌تواند جدای از هم عمل کنند.
وی با اشاره به اینکه بستر فیزیکی که اثر در آن بوجود می‌آید دارای مالک خصوصی است، ادامه داد: بستر اثر مانند دیوارهای شهر متعلق به شخص است که ممکن است به صورت غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرد.
کاوه با تاکید بر این که اصولا هنر خیابانی به صورت غیرقانونی بوجود می‌آید، افزود: یعنی مالکیت بستر اثر یا از آن بی خبر است یا از آن رضایت ندارد. به همین علت هم این اتفاق باعث بروز جرم «تخریب اموال» می‌شود که نه فقط در ایران بلکه در همه جای دنیا دارای مجازات کیفری است.
این کارشناس حقوقی درباره حقوق مالکیت فکری هم گفت: در همه جای دنیا توجه به حقوق مالیک فکری مورد توجه قرار گرفته است، از طرفی هنرمندان هنرهای خیابانی به این موضوع واقف‌اند که آثار خیابانی و هنرهای شهری ممکن است توسط سازمان‌های مختلف پاک شوند.
وی توضیح داد: بسیاری از تئوریسین‌ها در حوزه هنرهای شهری خواستار این موضوع بودند که باید حق آزادی خلاقیت داشته باشند، از طرفی جرم آسیب زدن به اموال هم مطرح است در نتیجه آزادی خلاقیت نمی‌تواند حق آسیب زدن به دیگران را بوجود بیاورد.
کاوه ادامه داد: آثار خیابانی به علت نداشتن مالکیت اگر از سوی کسی از سطح شهر خارج شود یا مورد بازپخش و بازنشر قرار گیرد مشکل حقوقی‌ای نخواهد داشت.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب: مجموعه تهران پژوهی 1 و 2 ناشر: دفتر پژوهش­های  فرهنگی تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران - مدیریت مطالعات و آموزش - واحد آموزش شمارگان: از هر عنوان…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه