دومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر ایران (ویژه هنرمندان معاصر)

سید مجتبی موسوی:سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر ایران رقابتی نیست

به گفته سید مجتبی موسوی، سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر ایران به صورت غیر رقابتی از دهم تا 17 تیرماه در عمارت عین الدوله برگزار خواهد شد و تمام آثار خلق شده در این رویداد پس از مقاوم سازی در مکان های تعیین شده نصب خواهند شد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران؛ سید مجتبی موسوی گفت: یکی از اهداف ما در سازمان زیباسازی شهر تهران این است که تهران را به شهر فرهنگ وهنر تبدیل کنیم و در حوزه هنرهای شهری تاکنون فعالیت های متعددی در این راستا انجام شده است و یکی از این رویدادها، برگزاری سمپوزیوم های مجسمه سازی در شهر تهران است.
او افزود: با این که غیراز برگزاری سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران؛ سازمان زیباسازی در طول سال با انتشار فراخوان های متعدد و سفارش هایی که به هنرمندان صاحب سبک می دهد، زمینه ای را فراهم کرده تا همواره مجسمه های جدیدی در سطح شهر تهران نصب شود، اما جای خالی برگزاری سمپوزیوم مفاخر ملی در تهران، احساس می شد.
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران افزود:از این رو سازمان زیباسازی شهر تهران، در سال 1389 نخستین دوره سمپوزیوم پرتره شهدا را همزمان با هفته دفاع مقدس برگزار کرد و این سمپوزیوم با استقبال خوبی از سوی مجسمه سازان روبرو شد و ما را برآن داشت تا برای برگزاری دوره های آتی آن بیشتر فکر کنیم.
به گفته موسوی مسول اجرایی دومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر ایران؛ دومین دوره این رویداد هنری سوم خردادماه سال 1390 همزمان با آزاد سازی خرمشهر در بوستان ولایت برگزار شد. سومین دوره این سمپوزیوم نیز در سال 1394 در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد و در جریان برگزاری این سه سمپوزیوم، پرتره تعدادی از شهدای دفاع مقدس ساخته و درفضای عمومی نصب شد. البته آثار سومین دوره این رویداد، بیشتر جنبه یادمانی به خود گرفتند و هنرمندان با رویکردی انتزاعی یاد شهدا را گرامی داشتند.
او افزود: پس از برگزاری سه دوره سمپوزیوم مجسمه سازی پرتره شهدا؛ تصمیم گرفتیم که نخستین سمپوزیوم مفاخر فرهنگی و هنری ایران را به شعرا و نویسندگان اختصاص دهیم و این رویداد هنری در مردادماه سال 1395 در باغ خانه شاعران ایران با حضور 14 مجسمه ساز برگزار شد و در این رویداد هنری پرتره 12 شاعر و دو نویسنده معاصر ایران ساخته شد و پس از مقاوم سازی، این پرتره در باغ خانه شاعران نصب شدند.
به گفته معاون فرهنگی وهنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران؛ برگزاری نخستین دوره سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر، با استقبال بسیار خوبی از سوی اهالی فرهنگ و هنر روبرو شد و زمینه ای را فراهم کرد تا میان شاعران و نویسندگان با مجسمه سازان گفت وگوی فرهنگی و هنری خوبی اتفاق بیفتد.
او ادامه داد: در سال 1397 تصمیم گرفتیم که دومین دوره سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر ایران را با تمرکز برهنرمندان معاصر در دی ماه سال 1397 در تهران برگزار کنیم؛ اما به دلیل شرایط جویی و سرمای هوا، چون سایت سمپوزیوم باید در فضای باز راه اندازی می شد، لاجرم بر آن شدیم برگزاری این رویداد را به تیرماه سال جاری منتقل کنیم. از این رو زمان شرکت در فراخوان را تمدید کردیم تا هنرمندانی هم که فرصت و امکان شرکت در این فراخوان را نداشتند نیز بتواند برای شرکت در این فراخوان اقدام کنند.
موسوی افزود:پس از انتشار فراخوان 52 مجسمه ساز برای شرکت دراین رویدا ثبت نام کرد که ازاین میان 39 نفر مرد، 13 نفر زن و 18 هنرمند زیر 30 سال بودند که پس از داوری 26 هنرمند برای شرکت در این سمپوزیوم انتخاب شدند و داوری شرکت کنندگان براساس سوابق هنری آن ها توسط شورای حجمی سازمان زیباسازی متشکل از مرتضی نعمت اللهی، فرشید مثقالی، سهند حسامیان،کامبیز صبری و باقری صورت گرفت.

.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه