حسین ملایی فومنی: سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران اوج اتفاقات هنری کشور است

حسین ملایی فومنی هنرمند باسابقه مجسمه‌ساز با اشاره به اهمیت برگزاری سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، این رویداد را اوج اتفاقات هنری کشور دانست.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، حسین ملایی فومنی از هنرمندان بخش اصلی نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، گفت: به نظرم سمپوزیوم تهران بعد از سال‌ها زحمت، اعتباری به دست آورده که ستودنی است. در واقع تداوم این رویداد مهم، جایگاه قابل توجهی را برای این رویداد هنری در سطح ملی و بین‌‎المللی رقم زده است.
او درباره برگزاری نهمین دوره سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران، بیان کرد: مشکلات اقتصادی یا مسائلی که اکنون در کشور وجود دارد در این دوره مشخص است، بر همین مبنا نیز کیفیت سنگ امسال متفاوت است. بدیهی است که این سمپوزیوم حرفه‌ای است و تمام دنیا آن را می‌شناسند؛ اما مسئولان در انتخاب جزئیات و شاید انتخاب سنگ‌ها، می‌توانستند اندکی بیشتر توجه کنند تا آثار ماندگارتری خلق شوند؛ اما در کل و به دور از این جزئیات، فکر می‌کنم که سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران تا امروز موفق عمل کرده است.
این هنرمند درباره اثر اجرایی خود در این رویداد هنری بیان کرد: من اصولا بیشتر ایده‌های خود را از معماری شرق و به خصوص ایران دریافت می کنم، اما از آنجایی که فضا بسیار ساده و انتزاعی شده است و امکان دارد مخاطب، این ابعاد معمارانه را در اثر ببیند یا نبیند. به همین خاطر نیز، اثر من بدون عنوان است؛ زیرا احساس کردم انتخاب هر نامی، اثر را به سمت کلیشه‌ای شدن سوق می‌دهد، بنابراین کار بی‌نام است تا برداشت‌های متفاوتی برای مخاطب داشته باشد؛ اما اثر یک نگاه کاملا انتزاعی به مفاهیم پنهانی که به آن اشاره کردم دارد.
این مجسمه‌ساز تصریح کرد: به طور حتم سمپوزیوم‌ها به خصوص بخش‌ بین‌المللی، پیشانی یا اوج اتفاقی است که در کشور طی سال رخ می‌دهد یعنی همه افرادی که سال‌هاست در بخش هنر کار می‌کنند در سمپوزیوم دیده می‌شوند و می‌توانند با یکدیگر و جهان خارج از ایران ارتباط برقرار کنند و معرفی شوند.
ملایی فومنی ادامه داد: به هر حال سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران اتفاق مهمی است که من امیدوارم همواره شاهد استمرار آن باشیم.
او سمپوزیوم را یک تبلیغات مثبت در سطح بین‌المللی خواند و گفت: هنرمندان خارجی که هرساله به ایران می‌آیند به خاطر تبلیغات بدی که دور از کشور، درباره ایران انجام می‌شود، اساسا چنین چشم‌اندازی را عجیب می‌بینند؛ بنابراین سمپوزیوم می‌تواند نقش مهمی به لحاظ فرهنگی و سیاسی در نشان دادن امنیت ایران به جهان ایفا کند.
این هنرمند افزود: امیدوارم چنین اتفاقاتی بیشتر شود، زیرا فضاهای این چنینی می‌تواند کمک شایانی به وجهه بین‌المللی کشور داشته باشد، زیرا هر هنرمند وقتی به کشور خود باز می‌گردد، تبلیغ مثبتی را از ایران ارائه می‌دهد.
ملایی فومنی درباره سطح آثار نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران‌ بیان کرد: در تمام دنیا، تنها چند نفر هستند که بسیار پیشرو عمل می‌کنند. در این سمپوزیوم به جز چند نفری که بسیار فوق‌العاده هستند و تجربه بالایی دارند، سایرین در یک سطح قرار دارند زیرا هنرمندان ایرانی نیز در رویدادهای بین‌المللی حضور داشته‌اند و واقعا چیزی در این عرصه از هنرمندان خارجی کم ندارند.
او در پایان گفت: امیدوارم که این سمپوزیوم استمرار پیدا کند و در کنار آن اتفاقات ملی را نیز داشته باشیم؛ زیرا سمپوزیوم بین‌المللی برای هنرمندانی است که عموما یک تجربه جدی داشته‌اند اما سمپوزیوم‌های ملی می‌تواند امکان حضور افراد تازه کارتر را نیز فراهم کند. بنابراین اگر این اتفاق رخ دهد که سمپوزیوم‌های ملی را نیز داشته باشیم، حضورهای بین‌المللی پررنگ‌تری را نیز شاهد خواهیم بود. در واقع برگزاری یک سمپوزیوم در طی سال برای این حجم از هنرمندان فعال در ایران اندک است زیرا عملا فضایی برای دیده شدن نیست.

حسین ملایی فومنی هنرمند ساکن اصفهان است و نزدیک به ۲۰ سال سابقه کار در عرصه مجسمه سازی دارد. او طی ۶ سال اخیر در عرصه مجسمه‌سازی با سنگ فعال است و در ۷ سمپوزیوم بین‌المللی و همچنین هفتمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران نیز حضور داشته است.
نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران تا 4 آذرماه در منطقه گردشگری عباس آباد، مجاور بوستان نوروز در حال برگزار است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه