هدایت صحرایی: سمپوزیوم بر شهر و خوانش عمومی شهروندان موثر است

هدایت صحرایی از هنرمندان بخش اصلی نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران برگزاری این رویداد هنری را عنصر مهمی در فرهنگ‌سازی در شهر تهران دانست.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، هدایت صحرایی، هنرمند مجسمه‌ساز درباره اثر اجرایی خود در نهمین سمپوزیوم‌ بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، گفت: نام اثر من "ساز خیال" است که طی پروسه طراحی‌هایم و از چند سال پیش آغاز شده و شکل گرفته است. این اثر ترکیبی بین معماری سنتی ایران و معماری دنیا است که با ساختارهای اصلی مجسمه‌سازی، مانند بازی فرم‌ها، سایه و نور و استراکچر کلی مجسمه ترکیب شده و به صورت ایستا اجرا می‌شود.
او درباره روند برگزاری نهمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی بیان کرد: به نظر من تا امروز سمپوزیوم بسیار خوب و حرفه‌ای پیش رفته است، البته انتظار داشتم که در این دوره نسبت به سال‌های قبل فضاهای جدیدتری تعریف و اجرا شود که اینچنین نبود.
این هنرمند حضور دانشجویان در کنار هنرمندان حرفه‌ای را در سمپوزیم مجسمه‌سازی تهران مهم خواند و اظهار کرد: بخش دانشجویی در این سمپوزیوم یکی از ویژگی‌های اصلی این رویداد است و خود من نیز نخستین بار در این بخش حضور داشتم. من نیز در دوران دانشجویی نخستین اجرای کار مستقیم و حضور جدی خود را با سمپوزیوم تهران تجربه کردم که برایم بسیار تعیین‌کننده بود. در واقع من از همان سال مسیری را شروع کردم که سمپوزیوم کلید آن را روشن کرد.
صحرایی تاکید کرد: این بخش در سمپوزیوم بسیار مهم است زیرا جسارت هنرمند را در دوران دانشجویی شکل می‌دهد. در واقع با این رویداد فضا برای حضور هنرمندان جوان تسهیل می‌شود؛ البته من در هیچ سمپوزیوم بین‌المللی دیگری بخش دانشجویی را ندیده‌ام و معتقدم که این بخش سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران بسیار خاص و ویژه است.
او ادامه داد: به نظرم این دوره کارهای مربوط به هنرمندان ایرانی به روزتر از دوره‌های قبل است و پختگی آثار کاملا به چشم می‌خورد. البته در آثار خارجی نیز برخی از نمونه‌ها خوب و حرفه‌ای هستند اما از لحاظ سطح کیفی من حس می‌کنم که برخی از هنرمندان حاضر، در سطح این سمپوزیوم و افراد درجه یک دنیا نیستند. البته پارامترهای مختلفی در سیاست‌گذاری سمپوزیوم وجود دارد اما آنچه که من دیدم، بحث هزینه بود که بر حضور هنرمندان تاثیرگذار عمل کرد.
این هنرمند درباره تاثیرگذاری سمپوزیوم بر فرهنگ شهر و شهروندان بیان کرد: اتفاقا ما در دل سمپوزیم نشستی با سایر هنرمندان داشتیم که در آن راجع به این موضوع بحث کردیم. در واقع ما به طرح این سوال پرداختیم که اساسا یک سمپوزیوم تا چه حد اقدامی هنری و تا چه حد یک اقدام کاربردی برای تولید اثر به شمار می‌رود؟
صحرایی افزود: همانطور که می‌دانید، در تمام دنیا نیز هنرمندان صرفا برای اجرا و ساخت یک اثر یا بحث کردن در سمپوزیوم‌ها حضور پیدا نمی‌کنند زیرا در یک رویداد مهم و هنری باید تمام این اقدامات به موازارت یکدیگر عمل کنند. بنابراین اگر همه این ابعاد را مد نظر قرار دهیم، معتقدم که این رویداد می‌تواند کاملا هنری عمل کند و بر روی شهر و خوانش عمومی مردم تاثیرگذار عمل کند و سمپوزیوم می‌تواند روی قدرت بازی هنرمند تاثیرگذار باشد.
او درباره حضور شهروندان در فضای اجرایی نهمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران گفت: این بحث که شهروندان می‌توانند در سمپوزیوم، اجرای کار را از نزدیک ببینند و دغدغه‌های هنرمند را لمس و درک کنند، بسیار مهم است؛ زیرا به این واسطه مردم درمی‌یابند که یک کار هنری با چه سختی و مشقتی شکل می‌گیرد. در این سمپوزیوم من دیدم که برخی از شهروندان در روز نخست باور نمی‌کردند که از دل این سنگ‌ها اثری هنری ایجاد شود. معتقدم که سمپوزیوم علاوه بر فرهنگسای می‌تواند برای شهروندان خاطره‌ساز باشد.
این هنرمند پیشنهاد داد: من بسیار آرمان‌گرا هستم و انتظار دارم که نهمین دوره سمپوزیوم تهران که امروز در دنیا نیز شناخته شده است و هنرمندان بسیاری منتظر فراخوان آن هستند، هر سال به سمت بهبود حرکت کند. من دوست دارم که در جنبه‌های مختلفی از جمله سیاست‌گذاری، حرفه‌ای بودن و ... قوی‌تر شویم زیرا شهرت سمپوزیوم تهران، راحت به دست نیامده است بنابراین ضروری است که سیاست‌گذاری‌ها به روز شود و متریال‌های تازه نیز در این عرصه تجربه شوند.

هدایت صحرایی متولد سال 1365 در شهر پلدختر است که طی 10 سال گذشته به صورت حرفه‌ای در عرصه مجسمه‌سازی فعال است. او که علاوه بر نهمین سمپوزیوم در چهارمین دوره این رویداد نیز حضور داشته است، فارغ التحصیل رشته مجسمه‌سازی از دانشگاه هنرهای زیبا است و حضور در بیش از 10 سمپوزیوم بین‌المللی را در کارنامه کاری خود دارد.
نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران تا 4 آذرماه در منطقه گردشگری عباس آباد، مجاور بوستان نوروز در حال برگزار است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:تبلیغات محیطی (مقالات و آراء نشست­های تخصصی)-زمستان1389 ناشر:نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد نوبتو سال انتشار: چاپ اول 1390…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه