رضا قره باغی: سمپوزیوم تهران بر افزایش کیفیت مجسمه‌های شهری تاثیرگذار است

رضا قره‌باغی هنرمند باسابقه عرصه مجسمه‌سازی معتقد است برگزاری سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران می‌تواند امکان نمایش مجسمه‌های باکیفیت وهنرمندانه را در فضای شهری فراهم کند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، رضا قره‌باغی از هنرمندان بخش اصلی نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران درباره برگزاری این رویداد هنری، گفت: در شرایط کنونی که جامعه شرایط سختی را تحمل می‌کند و فشارهای اقتصادی و سیاسی وجود دارد، سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران اقدام مهمی است و برای هنرمندان غنیمت مهمی به شمار می‌رود؛ بنابراین باید از تلاش سازمان زیباسازی شهرداری تهران برای تخصیص بودجه در این راستا تشکر کرد؛ زیرا این اقدام قابل توجه و ستایش است. البته که در جزئیات اجرایی کار تاخیر و مشکلاتی وجود داشت که به نظر من چندان اهمیت ندارد.
او افزود: امیدوارم این سمپوزیوم موفق باشد زیرا در این رویداد، هنرمندانی از کشورهای مختلف و قاره‌های گوناگون به ایران آمده‌اند که بر وجهه بین‌المللی ما تاثیرگذار است. قطعا این هنرمندان در بازگشت از ایران یک سری خاطره خوب را با خود به ارمغان می‌برند و کار آنها نیز به عنوان یک یادگاری مناسب برای کشور ما باقی می‌ماند.
این هنرمند ادامه داد: سمپوزیوم یک امر ثانوی و دست چندم در بحث هنر مجسمه‌سازی به صورت محض است، زیرا مجسمه‌سازی به صورت محض بسیار پیچیده و مقوله مهمی است؛ اما سمپوزیوم‌ها جریان‌های ثانوی هستند که می‌توانند به نوعی رویکردهای مختلف هنرمندان با متریال را رقم بزنند. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که اتفاق خاصی را به یکباره رقم بزنند.
قره‌باغی خاطرنشان کرد: سمپوزیوم‌ها از این جنبه که هنر را در فضای شهر و عموم مردم به نمایش می‌گذارند، بسیار مهم هستند زیرا می‌توانند در این بخش نقش‌آفرینی کنند و ارزش‌های ویژه‌ای را به دست آورند. به خصوص که فضای شهری ما نیاز دارد که آثار با کیفیتی را پذیرا باشد. شهرهای ما به خصوص تهران فاقد مجسمه‌های ناب و کیفیت قابل قبول است و یک سطح استاندارد به صورت یکنواخت را ندارد، بنابراین سمپوزیوم می‌تواند در این عرصه موثر عمل کنند و این نقیصه را جبران کند.
او درباره اثر اجرایی خود در این دوره گفت: موضوع و عنوان این اثر "رویا" است و از مجموعه‌های شخصی‌ام است. من این کار را حدود دو سال پیش طراحی کرده‌ام و همزمان با سمپوزیوم احساس کردم که برای اجرا در این رویداد مناسب است.
این هنرمند ادامه داد: این اثر یک برخورد فیگوراتیو با موضوع است؛ در واقع این اثر فرمی از سر انسان است که با حجم هندسی ترکیب شده و برش‌هایی خورده است. این اثر به گونه‌ای فضا را فعال و رابطه و تقابلی را بین فرم‌های هندسی و فرم‌های ارگانیک ایجاد می‌کند.
قره‌باغی بر لزوم توجه رسانه‌ها به این رویداد تاکید کرد و گفت: امیدوارم که رسانه‌ها به این رویداد بیشتر توجه کنند زیرا ابعاد سمپوزیوم‌ها با توجه رسانه‌ها بیشتر می‌شود زیرا بحث اصلی این است که سمپوزیوم‌ها به غیر از تولید کالا باید مفاهیم را نیز به وجود آورند. بنابراین ارتباط با مردم و رسانه‌ها مکمل این بخش به شمار می‌رود.
رضا قره‌باغی هنرمند مجسمه‌ساز و عضو هیأت علمی دانشگاه نیشابور است. این هنرمند بیش از ۲۶ سال است در عرصه مجسمه‌سازی فعالیت دارد و سومین حضور خود را در سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران تجربه می‌کند.
نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران تا 4 آذرماه در منطقه گردشگری عباس آباد، مجاور بوستان نوروز در حال برگزار است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • ماه نامه "همشهری ماه" شماره 84 که در مهر 90  انتشار یافت صفحاتی را به موضوع "زیبایی شهر، عینیت عدالت برای شهروندان" اختصاص داد برای بارگزاری این مطلب اینجا را کلیک کنید دو ماه نامه…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه