پاپی راد: سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران امکان انتقال تجربیات را فراهم می‌کند

هنرمند جوان مجسمه‌ساز، برگزاری سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران را عامل مهمی در سطح شهر دانست و گفت: هنر به هر شکلی از جمله مجسمه و نقاشی می‌تواند فضای خشن شهری را تعدیل کند و آرامش خاطر بیشتری به شهروندان ارائه کند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، ابراهیم پاپی‌راد که در بخش دانشجویی نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، حضور دارد، درباره پیشینه فعالیت خود در این حوزه گفت: من از بروجرد لرستان آمده‌ام و در دانشگاه نیشابور، رشته مجسمه‌سازی مشغول به تحصیل هستم. حدود 8 سال است که در این رشته حضور دارم و نخستین بار است که در سمپوزیوم سنگ حضور دارم اما قبلا در سمپوزیوم آهن حضور داشتم و مقام اول را کسب کردم.
او درباره اثر اجرایی خود، بیان کرد: محتوای اثر من بیشتر برگرفته از فرهنگ لرستان و مفرغ‌های این منطقه است. نام این اثر "پارینه" است که به معنای گوساله ماده به کار می‌رود.
این هنرمند جوان درباره شکل‌گیری ایده این اثر، بیان کرد: در یکی از سفرهایم دیدم که گاوهای بومی در قسمتی از طبیعت زندگی می‌کنند و شب‌ها زنان روستا آن‌ها را از چراگاه به خانه می‌برند. در واقع این رویداد باعث شد که من این فضا را سمبلی از مادگی و باروری در طبیعت ببینم.
پاپی‌راد ادامه داد: در این اثر مادگی به معنای بارور کردن است زیرا طبیعت نیز همواره در حال زاد و ولد است بنابراین من نیز این مسئله را مد نظر داشتم که این باروری در طبیعت می‌تواند شامل هر گستره‌ای باشد.
او درباره فضای اجرایی نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، گفت: به نظرم تا امروز سمپوزیوم شرایط خوبی داشته است. در واقع حضور هنرمندان خارجی در این رویداد امکان انتقال تجربیات را فراهم می‌کند.
این هنرمند افزود: فضای سمپوزیوم و این امکان دور هم بودن و معاشرت هنرمندان با یکدیگر اتفاقی است که فضای هنری به آن نیازمند است؛ ضمن اینکه حضور هنرمندان حرفه‌ای در کنار ما دانشجویان نیز یک اتفاق بسیار مهم در راستای انتقال تجربه و آموزش بهتر نسل جوان است.
پاپی‌راد ادامه داد: به نظر من در نهمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران آثار خوب و قابل قبولی در بخش‌های داخلی و خارجی اجرا می‌شوند اما برای من به عنوان نخستین تجربه سنگ، کار بسیار سختی بود.
او، فضای شهری را نیازمند هنر دانست و گفت: طبیعتا فضای شهری در تمام دنیا، نیازمند هنر است چرا که با وجود رشد سرسام‌آور جمعیت و ساختمان‌های سر به فلک کشیده، جامعه به یک فضا برای تنفس و آرامش نیاز دارد.
این هنرمند تاکید کرد: هنر به هر شکلی از جمله مجسمه و نقاشی می‌تواند فضای خشن شهری را تعدیل کند و آرامش خاطر بیشتری به شهروندان ارائه کند. در واقع هنر و هنرمندان مستقیما بر سطح کیفی زندگی شهری تاثیرگذار هستند.
پاپی راد، در پایان بیان کرد: به نظرم، نسبت به سال‌های قبل، فضا اندکی دچار ضعف شده است. در واقع به نظر می‌رسد که در سال‌های قبل امکانات بیشتری را در سمپوزیوم شاهد بودیم که در این دوره نیست. جنس سنگ و ابزارها مانند سال‌های قبل از کیفیت بسیار خوبی برخوردار نیست البته امیدوارم که باز هم در سال‌های بعدی و پس از گذشتن از مشکلات اقتصادی شرایط بهتری را در دوره‌های بعدی شاهد باشیم.
نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران تا 4 آذرماه در منطقه گردشگری عباس آباد، مجاور بوستان نوروز در حال برگزاری است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • فصلنامه "معماری و فرهنگ" که در تابستان 90  انتشار یافت صفحاتی را به موضوع "بام های سبز، رهیافتی برای کلان شهرها" اختصاص دادبرای بارگزاری این مطلب اینجا را کلیک کنید
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه