در مراسم افتتاحیه پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری مطرح شد؛

به 70 درصد هدف‌گذاری دوسالانه دیوارنگاری دست یافته‌ایم

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: فکر می‌کنم بعد از برگزاری پنج دوره دوسالانه دیوارنگاری می‌توان گفت دست کم به ۷۰ درصد هدف گذاری‌ها رسیده‌ایم و امیدوارم این اتفاق به مرور زمان بیشتر شود.
 

به گزارش روابط عمومی‌و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ سیدمجتبی موسوی در مراسم افتتاحیه پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری، با بیان این مطلب افزود: قرار است بر بنیاد نامگذاری‌ای که صورت گرفته هر دو سال یکبار در حوزه دیوارنگاری برنامه‌ای ترتیب دهیم و در آن از هنرمندان فعال، حرفه‌ای و علاقه مند به نقاشی دیواری دعوت شود تا آثارشان را در اختیار مدیریت شهری تهران بگذارند تا آثار خلاق و ایده‌‌های منتخب در این نمایشگاه به معرض دید علاقه مندان گذاشته شود.
وی ادامه داد: همینطور فرصتی برای بسیاری از این آثار ایجاد شود تا به اجرا برسند کمااینکه در ادوار گذشته هم این اتفاق افتاده و این یکی از سیاست‌های مدیریت شهری در تهران است تا به ایده‌های خلاق هنرمندان در عرصه دیوارنگاری شهری دست پیدا کند.
موسوی افزود: خوشحالیم که این علاقمندی و استقبال در بین هنرمندان چه اساتید و پیشکسوتان و چه گروه‌های جوان‌تر و آنهایی که علاقه‌مند به پیوستن به جرگه دیوارنگاری شهری هستند، وجود دارد.
وی تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که ما چند سال قبل در حوزه دیوارنگاری درگیر آن بودیم این بود که بخشی از جریان هنرهای تجسمی‌ بویژه هنرمندان نقاش خیلی جریان دیوارنگاری را جدی نمی‌گرفتند و به آن به عنوان یک اثر هنری نگاه نمی‌کردند.
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: به همین دلیل به ندرت می‌دیدم هنرمندان فعال و حرفه‌ای که در گالری‌ها آثار خودشان را ارایه می‌کنند در حوزه دیوارنگاری هم فعالیت کنند. تعداد کسانی که در این جریان شرکت داشتند بسیار اندک بود.
موسوی توضیح داد: یکی از اهدافی که دوسالانه دیوارنگاری از ابتدای راه اندازی دنبال می‌کرد این بود که جنبه خلاق، هنری و حرفه‌ای بودن دیوارنگاری را گوشزد کند و از طریق این رویداد حرفه‌ای که امروز به یکی از مهمترین اتفاقات دیوارنگاری در کل کشور تبدیل شده است هم بتواند به این نکته توجه دهد که جریان دیوارنگاری یک جریان حرفه‌ای و جدی است و هم اینکه هنرمندان خیلی حرفه‌ای را برای ورود به این عرصه تشویق کند تا برای هنرمندان جوان‌تر الگو شوند.
وی تصریح کرد: یکی دیگر از اهداف این بود که از اساتید در دانشگاه‌ها تقاضا کنیم تا بر موضوع دیوارنگاری در دانشکده‌ها تاکید بیشتری داشته باشند تا دانشجویان رشته‌های نقاشی، گرافیک یا تصویرسازی که بعدها پا به عرصه حرفه‌ای می‌گذارند به صورت فعال در این زمینه هم ورود کنند تا بتوانیم از ایده‌هایشان در عرصه و جداره‌های شهری استفاده کنیم.
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: فکر می‌کنم بعد از برگزاری پنج دوره دوسالانه دیوارنگاری می‌توان گفت دست کم به ۷۰ درصد هدف گذاری‌ها رسیده‌ایم و امیدوارم این اتفاق به مرور زمان بیشتر شود.
وی افزود: البته به نظرم مدیریت شهری هم باید چنین نگاهی به جریان دیوارنگاری داشته باشد چراکه مدت‌ها از نقاشی دیواری به عنوان یک راه حل برون رفت از بدمنظری شهر تهران استفاده شده است. متاسفانه نماهای بلاتکلیفی که در برخی از ساختمان سازی‌ها به صورت طراحی نشده وجود داشته و عرصه‌هایی که دیوارهای مناسبی نداشته اند و امروز این عرصه‌ها به واسطه احداث بزرگراه‌ها به دیوارهای مهم شهری تبدیل شدند، از یک جهت فرصتی برای هنرمندان محسوب می‌شود و از جهتی برای سامان دادن استفاده شده است.
موسوی اظهارکرد: به همین دلیل لازم است که مجموعه مدیریت شهری به دیوارنگاری‌ و نقاشی دیواری جدی تر نگاه کرده و نگرشش را عوض کند و صرفاً انتظار بزک از دیوارنگاری نداشته باشد بلکه به عنوان یک اثر هنری جدی و خلاقانه از هنرمندان بخواهد که به این عرصه ورود کنند.

تبلیغات فرهنگی