نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر شعر ایران

چراغی: مجسمه سازی با اضافه شدن چاشنی آناتومی به ذوق و خلاقیت کامل می شود

یکی از شرکت‌کنندگان در نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر شعر ایران با انتقاد از وجود فاصله بین خلاقیت و تخصصی و علمی شدن آثار، گفت: اصل هنر در آناتومی است و کسی که آناتومی در هنر را بداند و آن را کنار خلاقیتش استفاده کند، می تواند یک اثر کامل را خلق کند.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، علی چراغی با اشاره به تجربه کاری خود در عرصه مجسمه‌سازی اظهار کرد: علاقه من به خلق آثاری به شکل مجسمه، به کارتون تلویزیونی «آنت و لوسین» برمی‌گردد و از آن زمان این باور در من شکل گرفته بود که می‌توان به نرمی و با کمی خلاقیت و صبر، یک اثر هنری به وجود آورد.
وی با بیان اینکه کار حرفه‌ای خود در مجسمه‌سازی را از سال 73 شروع کرده است، گفت: طی 20 سال سابقه کار در این هنر، بیش از 20 اثر در شهرهای زنجان، تهران، آذربایجان غربی و جزیره کیش خلق کردم که بزرگترین آنها به ارتفاع 9 متر می‌رسد و کاری انتزاعی به شکل دو لک‌لک بوده و بیانگر واژه صلح است.
وی در خصوص تحول قابل توجه در رشد هنر مجسمه‌سازی خاطرنشان کرد: با توجه به زمینه‌هایی که از سوی شهرداری برای حمایت از آثار مجسمه‌سازان صورت می‌گیرد و همچنین استفاده از مجسمه‌ به عنوان یکی از نمادهای اصلی در زیبایی ظاهری شهرها از جمله تهران، می‌توان به تفاوت و رشد چشمگیر این هنر از نگاه مسئولان در چند سال اخیر پی برد.
چراغی گفت: در حال حاضر شهرداری هم با حمایت‌هایی که از هنرمندان عرصه مجسمه‌سازی به عمل می‌آورد و هم با سفارش به برخی هنرمندان برای خلق آثار جدید‌تر در تمام زمینه‌ها به حمایت خود قوت می‌بخشد.
وی به دغدغه خود در گسترش استفاده از مجسمه‌ها در محافل مختلف اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون غالب اساتیدی که در ایران اثری خلق می‌کنند و مطرح می‌شوند، بیشتر از روی ذوق و خلاقیت بوده و این در حالی است که هنر مجسمه‌سازی از ابعاد تخصصی و علمی فاصله دارد.
چراغی با یادآوری این مساله که تحصیلات تکمیلی خود در رشته مجسمه‌سازی را به این دلیل در باکو ادامه داد که ظرف اطلاعات تکمیلی این هنر در ایران از نظر علمی محدود بود، گفت: من در باکو مشاهده کردم که بسیاری از مجسمه‌های رئال که از شخصیت‌های بزرگ آن کشور ساخته شده بود، از نظر حجم کلی، تمام اصول را رعایت کرده بود و پرداختن به ظرافت‌ها را در مرحله آخر قرار داده بودند.
وی با بیان مثالی گفت: اگر یک ساختمان را در نظر بگیریم، بیش از هر نکته‌ای به اسکلت آن باید توجه کنیم که بنای اصلی را تشکیل می‌دهد و اگر ساختار اولیه آن طبق اصول باشد می‌توان به سایر مسائل جانبی مانند زیبایی ظاهری و نمای خارجی آن هم پرداخت.
چراغی اظهار کرد: این مساله نه تنها پیرامون یک مجسمه هم صدق می‌کند، بلکه پیرامون تمام شاخه‌های هنر می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
به گفته این شرکت‌کننده، اصل هنر در آناتومی است و کسی که آناتومی در هنر را بداند و در اثر خود از آن استفاده کند می‌توان به وضوح آن را تشخیص داد.
وی در پاسخ به این سوال که واکنش مردم به آثار خود در سطح شهر را چگونه ارزیابی می‌کند؟ گفت: به طور کلی مردم آیینه کار هستند و آنها هستند که تفاوت زیبایی را می‌فهمند و باید از روی فهم آنها متوجه قدرت کار شد.
چراغی با اشاره به ضرب‌المثلی مبنی بر هر آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند، خاطرنشان کرد: هنرمند ابتدا باید اثر خود را دوست داشته باشد تا زمان ارائه آن به مردم حس خوب و مثبت را به آنها منتقل کند و بعد از آن هر اثری که حتی یک درصد از نگاه مخاطب را به خود درگیر کند، باید متوجه شد که آن اثر هم حرفی برای گفتن داشته است.
گفتنی است این کارشناس مجسمه‌سازی، علاوه بر اخذ مدرک کارشناس ارشد رشته مجسمه‌سازی از دانشگاهی در باکو، در دومین بینال مجسمه‌سازی تهران نیز شرکت کرده و چند دوره مقام اول مجسمه‌سازی کشوری را نیز از آن خود کرده است. وی همچنین بیش از 20 اثر در داخل کشور و برگزاری نمایشگاه انفرادی و گروهی بیش از 30 بار در داخل و خارج از کشور را انجام داده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • شکل‌گیری زیست شبانه شهری در جوامع غربی به چه شکل بوده است؟ چه تفاوتی بین زیست شبانه در ایران با غرب وجود دارد؟ فضاهای زیست شبانه شهری در ایران واجد چه کیفیاتی هستند؟ تولید، کنترل…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه