سروناز فارسیان: تداوم عامل ثبت «بهارستان» در حافظه جمعی شهروندان می‌شود

یک هنرمند بخش آثار حجمی و هنرهای محیطی دومین سالانه «بهارستان» گفت: در راستای فرهنگ‌سازی برای جامعه نمی‌توان یک محدوده زمانی کوتاه را مشخص کرد زیرا تداوم تعیین‌کننده میزان تاثیر و ثبت آن در حافظه جمعی شهروندان است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، سروناز فارسیان سالانه «بهارستان» را رویدادی مهم در راستای فرهنگ‌سازی در جامعه خواند و در این باره گفت: به عقیده من پروژه «بهارستان» که در آستانه نوروز اجرا شد، از این منظر حائز اهمیت است که باعث می‌شود، عموم مردم قادر به مشاهده فرایند اجرای آثار هنری باشند.
وی افزود: اینکه آثار نهایی و تایید شده توسط هیات داوران در سطح مختلف شهر نصب شدند، اتفاق بسیار خوبی است که امسال برای دومین بار و در دل «بهارستان» رخ داد؛ اما من فکر می‌کنم که شاید لازم باشد محدوده‌های خاص‌تری را نیز برای «بهارستان» مد نظر داشته باشیم.
این هنرمند ادامه داد: به نظر من جذاب خواهد بود که در عین داشتن حیطه گسترده مخاطبان عام، بخشی را نیز تحت عنوان مخاطبان خاص داشته باشیم.
فارسیان فرهنگ‌سازی را از عمده اتفاقات پنهان در دل «بهارستان» خواند و بیان کرد: به طور حتم قرار گرفتن آثار تحت عنوان «بهارستان» در معرض دید عموم مردم سبب می‌شود که به صورت ناخودآگاه روند بصری جامعه پیشرفت کند و به نوعی فرهنگ‌سازی رخ دهد.
وی تصریح کرد: البته در راستای فرهنگ‌سازی برای جامعه نمی‌توان یک محدوده زمانی کوتاه را مشخص کرد زیرا تداوم تعیین کننده میزان تاثیر و ثبت آن در حافظه جمعی شهروندان است.
این هنرمند ادامه داد: قطعا قرار گرفتن آثار هنری در مدت زمان طولانی‌تر می تواند سبب شود که مردم بتوانند این بخش را بیشتر درک کنند و با آن ارتباط برقرار کنند.
فارسیان درباره اثر اجرایی خود در دومین سالانه «بهارستان» گفت: «باغ من آسمانش را گرفته تنگ در آغوش» عنوان اثر من است که نام آن مربوط به بخشی از شعر مهدی اخوان ثالث شاعر نامی کشورمان است.
وی افزود: در این اثر که به ابعاد ۴۰×۳۴۰×۳۴۰ سانتی متر ارائه شد در دو بخش، کار از جنس آهن اجرا شد.
این هنرمند توضیح داد: تصاویری که من ساختم فاقد بار معنایی مشخص هستند و مسیر برای خوانش هر مخاطبی در هر جغرافیایی هموار است.
فارسیان تصریح کرد: من عبایی از اینکه آنها را دکوراتیو بنامند، ندارم زیرا همواره موتیف‌ها و تلاش بر تکرارشان در هنرهای ایرانی برایم دلپذیر و چشم‌نواز بوده‌اند.
وی بیان کرد: هر کجا عناصری همگون و به وحدت رسیده در شکل دهی اثری حاکم بوده از رویارویی با آن حض وافری برده‌ام لذا بر این اساس با چنین سلیقه و علاقه‌ای دست به بازآفرینی و ایجاد اتمسفری تصویری زدم و کوشیدم توجه بیننده را به خواسته‌ام جلب کنم.
لازم به یادآوری است، دومین رویداد هنری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران، همزمان با نوروز سال ۱۳۹۶ در بخش‌های نقاشی دیواری، مجسمه، هنرهای محیطی و تخم‌مرغ‌های نوروزی در سطح شهر تهران برگزار شد و تا اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه