یسری دائی چیان: «بهارستان» مردم را در اولویت هنر قرار داده است

یک هنرمند بخش آثار حجمی و هنرهای محیطی گفت: «بهارستان» توانسته بخشی از هنرمندان را به سمت تمرکز بر مخاطب و ارائه آثار موثر برای یک دوره زمانی سوق دهد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، یسری دائی چیان از هنرمندان دومین سالانه «بهارستان» که اثری با تم خانه تکانی در این رویداد هنری ارائه داده، گفت: با توجه به اینکه قرار بود آثار ارسالی دارای نگاهی به فصل بهار و نوروز باشند، من اثر «خانه تکانی» را ارائه کردم.
وی افزود: این اثر فرمی نظیر بند رخت را با یک سری لباس‌های آویزان در سنین مختلف به نمایش گذاشت که بر روی پل‌های عابر پیاده به شکل نورپردازی نصب شد.
این هنرمند درباره دلیل انتخاب این ایده برای اجرا گفت: به نظر من در این اثر حس صمیمیت و نوستالوژی خاصی وجود دارد زیرا بند رخت‌هایی به این شکل عموما در خانه‌های قدیمی دیده می‌شدند ضمن اینکه حس خانه تکانی نیز ارتباط نزدیکی با بهار دارد.
دائی چیان ادامه داد: در این اثر کار به شکل تک رنگ و با استفاده از نورپردازی اجرا شد که صرفا در شب امکان و نمای دیده شدن را دارند.
وی توضیح داد: با توجه به اینکه اغلب پل‌های هوایی تهران دارای اغتشاش بصری هستند اما از نورپردازی خاصی بهره نمی‌برند، من سعی کردم که از این طرح استفاده کنم زیرا فکر کردم باعث ارتباط مناسب با مخاطب و تلطیف فضا می‌‌شود.
این هنرمند دومین سالانه «بهارستان» را دارای ارتباط مناسب با مخاطبان و مردم خواند و گفت: با توجه به اینکه نخستین سالی است که من در «بهارستان» شرکت کردم باید بگویم که به نظر من این رویداد حس خوبی را در بین مردم ایجاد کرده است زیرا در ایران ما معمولا کمتر شاهد هنرهایی هستیم که مردم بتوانند به این راحتی و صمیمیت با آن ارتباط برقرار کنند.
دائی چیان تصریح کرد: بخشی از هنرمندان به دنبال هنر صرف هستند و معمولا این بخش را با نگاه هنر محض دنبال می‌کنند زیرا در این دسته مفهوم از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است اما بخشی دیگر از هنرمندان به دنبال هنرهای کاربردی هستند و مخاطب را در اولویت قرار می‌دهند لذا من فکر می‌کنم که «بهارستان» توانسته بخشی از هنرمندان را به این سمت سوق دهد.
وی تاکید کرد: اینکه مردم بتوانند با هنر و هنرمندان ارتباط برقرار کنند اتفاق بسیار خوبی است. در واقع اتفاقی که به واسطه «بهارستان» در این فصل از سال رخ داد باعث شد که مردم بهار را با عناصر هنری که جذابیت بصری دارند درک کنند، اتفاقی که از لحاظ بصری باعث رشد مردم نیز می‌شود.
این هنرمند گفت: بیشتر رفت و آمدهای مردم از طریق معابر شهری و مکان‌های این بخش است لذا هرچه بتوانیم عناصر بصری را ارتقاء دهیم شاهد کاهش تنش در جامعه خواهیم بود.
دائی چیان پیشنهاد داد: هر چقدر بتوانیم مسیرها را از عناصری پر کنیم که برای مردم حس کنجکاوی را ایجاد کند، موفق‌تر خواهیم بود زیرا این امر در کاهش تنش و خشونت جامعه و ارتقاء سطح فکری مردم موثر است.
لازم به یادآوری است، دومین رویداد هنری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران، همزمان با نوروز سال ۱۳۹۶ در بخش‌های نقاشی دیواری، مجسمه، هنرهای محیطی و تخم‌مرغ‌های نوروزی در سطح شهر تهران برگزار شد و تا اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه