اسکار اگوییر کمانددور مجسمه‌ساز اسپانیایی

جو حاکم بر سمپوزیوم مجسمه سازی تهران دوستانه و مثبت است

هنرمند اسپانیایی حاضر در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، جو حاکم بر این رویداد هنری را مثبت خواند و گفت: به نظر من فضای حاکم بر سمپوزیوم تهران بسیار دوستانه و مثبت است و این سبب می‌شود که اهداف سمپوزیوم محقق شود.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، اسکار اگوییر کمانددور، مجسمه‌ساز اسپانیایی که تحصیلات خود را در کوبا به سرانجام رسانده است، نخستین حضور خود در سمپوزیوم تهران را مثبت خواند و در این باره گفت: با توجه به اینکه نخستین باری است که در تهران و سمپوزیوم این کشور حاضر شده‌ام سعی کردم که یک ایده کلی را در اثرم به تصویر بکشم.
وی درباره اجرای اثرش با عنوان «سقفی برای تاریخ و فرهنگ» در هشتمین سمپوزیوم تهران اظهار کرد: دلیل انتخاب این نام و اثر برای ایران بسیار پیچیده است. در واقع سالیان طولانی است که من در استودیو خود فرهنگ‌های مختلفی را درون آثار خود دنبال می‌کنم و سعی دارم که آنها را پیاده‌سازی کنم. در واقع درون این اثر من سعی کردم مفهومی را که مد نظر دارم، دنبال کنم.
این هنرمند تصریح کرد: بسیاری از مواقع وقتی اثری قرار است که ارائه شود، مفهوم شخصی خود را به دنبال می‌کند البته اثر هنری در شرایط مختلف می‌تواند مفهوم گوناگونی را ارائه دهد.
اگوییر کمانددور، بر ارائه تمام تلاش خود برای موفقیت در این سمپوزیوم تاکید کرد و گفت: از آنجایی که نخستین باری است که به تهران آمده‌ام و قبلا اینجا نیامده‌ام، فکر کردم که یک ایده کلی را برای این بخش دنبال کنم زیرا نخستین باری که یک هنرمند در هر کشوری حضور پیدا می‌کند، بسیار مهم است لذا باید تمام سعی خود را به کار ببرم چرا که همین مساله می‌تواند سبب شود که من باز هم به ایران و سمپوزیوم تهران بازگردم.
وی سطح ارائه امکانات و خدمات را در سمپوزیوم تهران خوب خواند و در این باره بیان کرد: همه چیز در سمپوزیوم تهران بسیار خوب و سازماندهی عالی است. به همین خاطر من فضای این سمپوزیوم را دوست دارم و از حضور در آن خوشحالم البته دوست داشتم که زمان بیشتری برای اجرای اثر داشتیم.
این هنرمند حضور دانشجویان در کنار افراد حرفه‌ای سمپوزیوم را ایده خوبی خواند و افزود: حضور دانشجویان در کنار دیگر هنرمندان ایده خوبی است که بسیار پیچیده است زیرا این کار برای یک هنرمند مسئولیت سنگینی به دنبال دارد به این خاطر که یک فرد جدید به عنوان دستیار در کنار هنرمند قرار می‌گیرد که باعث می شود مسئولیت آموزش و انتقال دانش به وی بر عهده او قرار گیرد. البته من به شخصه معتقدم که هنوز یک استاد نیستم و در حال آموزش هستم.
اگوییر کمانددور ادامه داد: ایده حضور دانشجویان قطعا خوب است اما نوع مدیریت این بخش بسیار مهم است زیرا حجم کار بالا و زمان اندک است لذا مهم است که دستیار تا چه حد بتواند در کنار هنرمند کار کند.
وی تصریح کرد: یکی از مهمترین بخش‌ها این است که هنرمند بتواند ارتباط خوبی با دستیار برقرار کند زیرا در حین انجام کار شرایطی ایجاد می‌شود که دستیار علاقه به کمک دارد اما گاهی موقعیتی است که خود هنرمند مجبور به اجراست و دستیار مجبور به نگاه کردن است. اما قطعا این مساله بر عهده هنرمند است و وی باید به نوعی مساله را مدیریت کند که بتواند این ارتباط را برقرار کند.
این هنرمند اسپانیایی سطح آثار هنرمندان ایرانی را خوب خواند و در این باره گفت: به نظر من هنرمندان ایرانی بسیار خوب هستند زیرا علاوه بر استعدادی که دارند، رویکرد مثبتی را دنبال می‌کنند و این سبب می‌شود که سطح آثارشان عالی شود. البته جو حاکم بر سمپوزیوم نیز بسیار دوستانه و عالی است. با توجه به اینکه آثار هنرمندان ایرانی را در نقاط دیگر هم دیده‌ام، معتقدم که کارهای عالی هستند.
لازم به یادآوری است، هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در برج میلاد در حال برگزاری است و تا 24 اردیبهشت‌ماه از ساعت 10 تا 18 همه روزه میزبان علاقمندان به هنر است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • بنظر می رسد شهرسازی مدرن بطور وحشتناک و نگران کننده ای عاری از انگیزه های هنری شده است. این شهرسازی تنها توانسته احجام مکعب شکلی را بعنوان ساختمان با یکنواختی ملال آورشان، جایگزین غنای شهرسازی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه