فرانچسکا برناردینی مجسمه‌ساز ایتالیایی؛

سمپوزیوم تهران حرفه‌ای است و از حضور در آن لذت می‌برم

هنرمند ایتالیایی حاضر در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، این رویداد هنری را حرفه‌ای خواند و در این باره گفت: این نخستین باری است که به ایران آمده‌ام و در حال لذت بردن از آن هستم، زیرا منتظر این لحظه بودم. در واقع سمپوزیوم تهران بسیار حرفه‌ای و با مدیریت عالی است چون تیم بسیار خوبی برای اجرا دارد که برای من مهم است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیبایی شهر تهران، فرانچسکا برناردینی، هنرمند ایتالیایی حاضر در هشتمین سمپوزیوم تهران طبیعت را منبع الهام اصلی خود برای خلق اثر خواند و در این باره گفت: در کارهای من همیشه توجه به طبیعت زیاد است زیرا این بخش منبع الهام من است لذا به طبیعت در همه جا توجه می‌کنم تا نشان دهم می‌توان از طبیعت لذت برد. در واقع من گاهی به موجودات زیر آب نیز توجه می‌کنم که بسیار کوچک هستند؛ زیرا دوست دارم به آدم‌ها نشان دهم که چیزهای جذاب زیادی در طبیعت وجود دارد که بسیار زیباست اما به آن توجهی نمی‌شود.
وی درباره مفهوم درونی اثر «ساختار جذاب» اظهار کرد: این اثر درباره کرم شب تاب است زیرا پیله کرم شب تاب برای من محلی در راستای رشد و تفکر برای تبدیل شدن به پروانه است. در واقع این پیله مانند زندگی آدم‌هاست. لحظه‌هایی که در حال اندیشیدن هستند تا به هدف خود برسند و زندگی جدیدی را شروع کنند. من فکر می‌کنم که در زندگی شهری سر و صدا و جنجال بسیار زیاد شده است لذا نیاز است که ما در این فضا به سوژه‌هایی با آرامش بیاندیشیم و من این مسائل را از طبیعت دریافت می‌کنم.
این هنرمند تصریح کرد: لازم است که طبیعت حفظ شود زیرا با پیشرفت تکنولوژی این عرصه در حال نابودی است. بدون طبیعت زیبایی نیست لذا من درباره مسئولیت ما درباره طبیعت می‌اندیشم. در واقع ما زمان چندانی برای اندیشیدن درباره طبیعت نمی‌گذاریم اما این برای من بسیار مهم است لذا من درباره مسائلی مانند درخت، گل و ... که جزئی از زندگی هستند بسیار می‌اندیشم چون بسیار مهم هستند. به همین خاطر سعی کرده‌ام که به کودکانم نیز بیاموزم که ما چه مسئولیتی در قبال طبیعت داریم تا بدانیم نسل‌های بعدی چه تاثیری در طبیعت دارند و من به طبیعت بسیار احترام می‌گذارم.
برناردینی درباره فرم اثر اجرایی خود گفت: کرم شب تاب در این اثر به درخت بسته شده است تا بتواند به رشد دست یابد. در واقع این لحظه شبیه به دوران بارداری است که در آن کودک رشد را تجربه می‌کند. در این پروسه لحظه‌هایی وجود دارد که آدم می‌تواند حس خاصی را در آن تجربه کند و این عالی است زیرا اسرار زندگی را در دل خود دارد.
وی ادامه داد: وقتی این مسائل را می‌بینم بسیار تحت تاثیر قرار می‌گیرم و فکر می‌کنم که چطور ممکن است آدم‌ها از کنار این اتفاقات زیبا به راحتی بگذرند. در واقع من درون اثرم به این لحظه‌های کوتاه و تاثیرگذار توجه کرده‌ام.
این هنرمند در خصوص هشتمین سمپوزیوم مجسمه سازی تهران گفت: این نخستین باری است که به ایران آمده ام و در حال لذت بردن از آن هستم زیرا منتظر این لحظه بودم. در واقع سمپوزیوم تهران بسیار حرفه‌ای و با مدیریت عالی است. این رویداد تیم بسیار خوبی برای اجرا دارد که برای من مهم است.
برناردینی سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی تهران را رویای هر هنرمند خواند و اظهار کرد: ایرانیان بسیار دوست داشتنی هستند و همواره لبخند می‌زنند، ضمن اینکه تجهیزات و ابزارها در این سمپوزیوم بسیار عالی است. من در برخی از سمپوزیوم‌ها مجبور هستم 25 کیلو تجهیزات را با خود همراه کنم اما اینجا من شاید تنها برخی ابزارهای کوچک بادی نیاز داشته باشم و همه چیز فراهم است. این رویای هر هنرمندی در سمپوزیوم‌هاست و من از آن بسیار لذت می برم و از حضور در سمپوزیوم تهران بسیار خوشحال و هیجان زده‌ام.
وی درباره حضور دانشجویان در کنار افراد حرفه‌ای گفت: حضور دانشجویان ایده بسیار خوبی برای این گروه است زیرا زمانی که ما مشغول به کار هستیم، دانشجویان می‌توانند نگاه کنند و این برای آنان تجربه بسیار خوبی است.
این هنرمند افزود: در هیچ سمپوزیوم دیگری نظیر این ایده را ندیده‌ام و بسیار آن را می‌پسندم زیرا این روش برای دانشجویان می‌تواند تجربه بیشتری را به دنبال داشته باشد و بسیار در راستای رشد آنان موثر عمل کند.
برناردینی تاکید کرد: من فکر می‌کنم دانشجویان ایرانی دارای استعداد بسیار خوبی هستند و احساس خوبی به مجسمه دارند لذا این ایده برای آنان بسیار خوب و کاربردی است.
وی در خصوص آثار هنرمندان ایرانی که در بخش حرفه‌ای حضور دارند گفت: من کار سعید محمودی را بسیار می‌پسندم زیرا شکل و فرم آن ارگانیک است و در آن به شکلی هوشمندانه از فرم‌های طبیعی و خلاقه‌ای که یک هنرمند ایجاد می‌کند، استفاده کرده است البته کار مصطفی محسنی نیز دارای ساختار خوبی است. در واقع اثر محسنی با وجود اینکه دارای زوایای مختلفی است اما حرکت را کاملا نشان می‌دهد لذا چشم در اثر می‌چرخد و می‌تواند حالت دایره‌ای داشته باشد.
این هنرمند تنوع آثار هنری سمپوزیوم را مثبت خواند و گفت: تنوع آثار موجود در این سمپوزیوم را بسیار دوست دارم ضمن اینکه متریال سنگ من نیز بسیار خوب است و به آن افتخار می‌کنم به همین خاطر من سمپوزیوم مجسمه سازی تهران را دوست دارم چون بسیار حرفه‌ای است.
برناردینی درباره دلیل انتخاب مجسمه‌سازی با سنگ در زندگی هنری خود بیان کرد: من در کارارا به دنیا آمدم و دوستان زیادی داشتم که با هم به تحصیل در زمینه مجسمه‌سازی می‌پرداختیم. در واقع وقتی من برای اولین بار سنگ مرمر را تجربه کردم احساس بسیار خوبی نسبت به این سنگ پیدا کردم. پس از آن من یک مجسمه کوچک ساختم و احساس کردم که این راه من است. حالا من به کشورهای و سمپوزیوم‌های زیادی رفته‌ام و احساس می‌کنم بسیار خوشبختم زیرا این رشته به من احساس فوق‌العاده‌ای بخشیده که به واسطه آن توانسته‌ام با مردم و فرهنگ‌های مختلفی آشنا شوم و به رشد بیشتری دست یابم.
لازم به یادآوری است، هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در برج میلاد در حال برگزاری است و تا 24 اردیبهشت‌ماه از ساعت 10 تا 18 همه روزه میزبان علاقمندان به هنر است.