الکسی کنیس مجسمه‌ساز روسیه؛

فضای سمپوزیوم تهران حرفه‌ای است

مجسمه ‌ساز روسی حاضر در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران فضای این رویداد را حرفه‌ای خواند و گفت: در سمپوزیوم تهران، شرایط و امکانات فوق‌العاده است و سازماندهی و ابزارآلات با کیفیت زیادی وجود دارد به نحوی که سبب شده من از کار لذت ببرم.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، الکسی کنیس، هنرمند روسیه درباره ایده اثر «سر گاو» که در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران ارائه خواهد داد، گفت: ایده‌ای که در پشت این پروژه دارم درباره مفهوم قدرت بزرگ است. همانطور که می‌دانید، گاو وحشی در فرهنگ‌های مختلفی نظیر: چین، روسیه، ژاپن و بسیاری از فرهنگ‌های کهن به مفهوم قدرت وجود دارد و من این سر گاو را ترسیم کردم تا بتوانم انرژی موجود در این سمبل قدیمی را به ترسیم بکشم. بدیهی است که در همه زمان‌ها انرژی من به کارم منتقل می‌شود لذا من سرشار از انرژی و شادمانی هستم تا اثرم بتواند آن قدرتی را که مد نظر من است به مخاطب معرفی کند.
وی درباره سنخیت این اثر با فضای موجود در تهران اظهار کرد: من فکر می‌کنم که ایران در طول دوره‌های تاریخی یک امپراطوری بزرگ و قدرتمند بوده است که رد پای آن را از پارس‌ها می‌توان دنبال کرد. ضمن اینکه هنوز هم ایران در منطقه این قدرت را در دل خود دارد لذا من فکر می‌کنم که این قدرت نهاده شده در دل اثرم بتواند با مردم این کشور ارتباط خوبی برقرار کند. در واقع اتصالی که من قصد داشتم بین ایده و کار خودم داشته باشم در فرهنگ ایران نهفته است زیرا قدرت همواره جزء عناصر مهم ایران و فرهنگ باستانی آن بوده است.
این هنرمند مجسمه‌ساز درباره شرایط هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: در این سمپوزیوم من مدیریت عالی را مشاهده می‌کنم. سنگ کار من از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. این درحالی است که من در سمپوزیوم‌هایی بوده‌ام که هیچ امکاناتی در آن وجود نداشته و مشکلات زیادی برای هنرمندان به وجود آورده است. مشکلات موجود در آن سمپوزیوم‌ها سبب شد که در ارائه اثر بی‌انگیزه شویم اما در مورد سمپوزیوم تهران، شرایط و امکانات فوق‌العاده است و سازماندهی و ابزارآلات با کیفیت زیادی وجود دارد به نحوی که سبب شده من از کار لذت ببرم.
کنیس درباره متریال موجود در این سمپوزیوم بیان کرد: به طور حتم سنگ نقش مهمی در روحیات هنرمند دارد لذا یک اثر خوب از دل سنگی با کیفیت عالی ظهور می‌کند. به هر حال یک سنگ نامناسب اثری بی‌روح را به دنبال دارد. برای من این سنگ با کیفیت یک فرصت بسیار عالی برای کارم به شمار می‌رود، زیرا متریال برای من قلب پروژه است و مهمترین عامل است. من از این کیفیت بی‌نظیر سنگ در سمپوزیوم تهران بسیار خوشحالم زیرا این اتفاق یک تجربه عالی برای من است.
وی سطح آثار سایر هنرمندان حاضر در سمپوزیوم را قابل توجه خواند و اظهار کرد: در حال حاضر من پروژه‌ها را می‌بینم که همه آنها بسیار جذاب هستند. به نظر من نوع انتخاب کارها بسیار خوب و جالب است. در واقع فرم و شکل انتخابی که شاخه‌های مختلفی نظیر: آبستره و دکوراتیو را شامل می‌شود برای من بسیار جالب است.
این هنرمند روسی، درباره حضور دانشجویان در کنار هنرمندان حرفه‌ای در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: من فکر می‌کنم این اقدام، ایده بسیار خوبی برای یادگیری دانشجویان و هنرمندان جوان است. این بسیار مهم است که شما بتوانید در طول نسل‌ها تجربیات را منتقل کنید و هنرمندان جوان را برای آینده این کشور تربیت کنید لذا این ایده بسیار خوبی است که نظیر آن را در سمپوزیوم دیگری ندیده‌ام. در واقع طی این فرصت ایده‌آل هنرمندان جوان می‌توانند دانش بسیار خوبی را کسب کنند و تجربه به دست آورند که عالی است.
کنیس ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران اظهار کرد: برای من تهران و ایران سرشار از فضای مثبت است لذا احساس شادمانی بسیار زیادی دارم و از کار کردن در این سمپوزیوم بسیار لذت می‌برم و فکر می‌کنم که در این عرصه فرهنگ و مهربانی مردم ایران بی‌تاثیر نیست.
وی افزود: این نخستین باری است که من به تهران آمده‌ام اما اصلا فکر نمی‌کردم که فضا کشور ایران اینچنین باشد. در واقع وقتی وارد تهران شدم، تازه فهمیدم که در این کشور چه تاریخ و فرهنگ غنی وجود دارد و این برای من بسیار هیجان‌انگیز و جذاب بود زیرا به یک تمدن کهن و قدیمی سفر کرده‌ام. در واقع درون ایران، تمدن قدیمی وجود دارد که حضور در آن برای من یک افتخار است زیرا این فرهنگ را دوست دارم. ضمن اینکه ایرانیان نیز بسیار دوست داشتنی و مهربان هستند لذا من تهران را دوست دارم. این در حالی است که ارتباط ایران و روسیه بسیار خوب است و این بدیهی است که ایران برای من بسیار جذاب باشد.
لازم به یادآوری است، هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در برج میلاد در حال برگزاری است و تا 24 اردیبهشت‌ماه از ساعت 10 تا 18 همه روزه میزبان علاقمندان به هنر است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • آقای محمدرضا بمانیان و خانم فریال احمدی این کتاب شامل 5 فصل اصلی (1- طراحی منظر، 2- اکولوژی منظر، 3- برنامه ریزی منظر، 4- مرمت منظر، 5- روش ها در طراحی منظر) می باشد که…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه