حمید رضا صادق زاده: سمپوزیوم بین المللی تهران یک جریان را در مجسمه‌سازی شکل داده است

هنرمند مجسمه‌ساز حاضر در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: سمپوزیوم در هنر مجسمه‌سازی جریانی را ایجاد کرده و روند این عرصه را به سمت فعالیت حرفه‌ای‌تر سوق داده است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، حمیدرضا صادق‌زاده، هنرمند ایرانی حاضر در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی تهران درباره اجرای اثر «نوستالوژی 8» در این رویداد هنری گفت: این اثر مربوط به مجموعه اسبی است که من تا امروز از آن تعداد متعددی را اجرا کرده‌ام و بعد از این نیز ادامه دارد.
وی افزود: این اثر از ایده‌ای که من بر اساس مجموعه اسب که پیش‌تر کار کرده‌ام به دست آمد و البته بخشی ازآن مربوط به مجموعه‌ای است که من طی آن روی فرم‌های گره، کار می‌کردم، است. البته طرحی که امروز در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی تهران است بخشی مجزاست.
این هنرمند مجسمه‌ساز تم و ایده اثر اجرایی خود را مربوط به فرم‌های کویری خواند و اظهار کرد: بخشی از این اثر مربوط به فرم‌های معماری کویری است و من آن را از فضای کاشان که در آن زندگی می‌کنم و به دنیا آمده‌ام، ایده گرفته‌ام.
صادق‌زاده ادامه داد: به طور حتم فضای معماری کویری بر من تاثیر جدی داشته، البته من نیز سعی زیادی برای دریافت تم به صورت کاملا نامحسوس از این فضا داشتم.
وی درباره مفهوم اجرایی اثر خود بیان کرد: فضای سمپوزیوم چندان مفهومی نیست و بیشتر کارها فرمی و دارای قابلیت اجراست اما بخشی که من به عنوان مفهوم برای کارم به صورت جدی دنبال کرده‌ام بحث حرکت است زیرا اسب همواره برای من نماد حرکت بوده است.
این هنرمند درباره انتخاب نام "نوستالوژی" برای این اثر گفت: برای من این اثر در یک تضادی قرار دارد که به عنوان نوستالوژی که غربت یا به عبارتی غم خانگی را در دل خود دارد، مطرح است. به عبارتی این اثر برای من بین رفتن و ماندن است، البته نمی‌دانم چقدر این برداشت برای مخاطبان نیز وجود دارد اما این مساله، کل پایه مجموعه من است.
صادق‌زاده، سنگ پایه کار خود را مرمریت گوهره و پایه آن را مرمره سیاه خواند و درباره شرایط کاری خود در سمپوزیوم توضیح داد: ارتباط با سنگ برای من بسیار خوب بوده است. کارهایی که تا امروز با سنگ داشته‌ام علی رغم سختی کار و تسلط زیاد همیشه با لذت همراه بوده؛ البته هنوز در حال یادگیری هستم زیرا هنرمندانی که در این سمپوزیوم هستند افراد بسیار با تجربه و خوبی هستند که من سعی در یادگیری از آنها دارم.
وی افزود: از نگاه من سمپوزیوم تا الان روال خوب و جذابی داشته است البته از آنجایی که این رویداد هنوز در حال اجراست، چندان نمی‌توان به قطعیت در مورد آن حرف زد.
این هنرمند برگزاری سمپوزیوم مجسمه سازی را در ارتباط با فضای فرهنگی دنیا موثر دانست و گفت: از آنجایی که ارتباط فرهنگی ما با کل دنیا به نحوی کمرنگ، سخت و چالش برانگیز است، من فکر می‌کنم که این رویداد بین‌المللی نقش مهمی در ایجاد ارتباطات دارد.
صادق‌زاده تصریح کرد: با توجه به اینکه خودم در بدنه برگزاری چنین برنامه‌هایی بوده‌ام، می‌دانم که هنرمندان دیگر کشورها با چه دیدی به ما نگاه می‌کنند زیرا گاهی می‌اندیشند که ما سطح چندانی در عرصه هنر نداریم در صورتی که ما نیز حرف‌هایی برای گفتن داریم لذا این امکان معرفی توانایی‌های هنرمندان در سمپوزیوم ایجاد می‌شود که بسیار خوب است. ضمن اینکه ما می‌توانیم در کنار این هنرمندان فضای به روز و مدرن هنری را بیشتر بیاموزیم البته باید به این مساله توجه کنیم که صرفا با هنرمندانی که دارای قدرت اجرا هستند، نمی‌توان جریان صد در صد هنر را بسنجیم.

وی حضور دانشجویان در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی تهران را مثبت خواند و در این باره تاکید کرد: حضور دانشجویان در سمپوزیوم تهران بسیار عالی است زیرا روزی که من دانشجو بودم، این عرصه فرصتی برای اجرای یک اثر بزرگ و به چالش کشیدن کار را به من داد؛ لذا من مدیون کسانی هستم که این فرصت را به من دادند و من از آن بهره بردم، به همین خاطر من فکر می‌کنم فعالیت در بخش اجرا برای دانشجویان اقدام بسیار خوبی است که باعث افزایش تجربه و تخصص آنان می‌شود.
این هنرمند ادامه داد: سطح آثار دانشجویان حاضر در سمپوزیوم نسبت به دوره‌های قبل رشد خوبی داشته است. در واقع در دوره‌ای که من دانشجو بودم، دانشکده‌ها خیلی درگیر متریال سنگ نبودند و بیشتر بحث‌ها نظری بود لذا اینکه امروز بیشتر این بخش‌ها درگیر اجرا و سنگ شده‌اند، بسیار خوب است. البته سمپوزیوم همه چیز اجرای سنگ نیست و جای اجرا در فضای شهری هنوز خالی است که باید روی آن وقت گذاشت.
صادق‌زاده افزود: این ایراد به شرایط اجتماعی ما مربوط است که البته در تمام دنیا نیز وجود دارد زیرا مدام در این پروسه کارهای سریع، طلب می‌شوند در حالی که این بازه زمانی از کیفیت کار سنگ می‌کاهد زیرا برای اجرای یک کار خوب آن هم با متریال سنگ نیازمند وقت مناسب و خوب هستیم که گاهی ممکن است تا یکسال زمان صرف آن شود. این در حالی است که برای یک پرتره برنزی زمان کمتری نیاز است لذا برای یک کار سنگ، چالش زمانی زیادی نیاز داریم.
وی تاکید کرد: من سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی تهران را صد در صد برای تربیت هنرمندان توانا در عرصه سنگ موثر می‌دانم زیرا اولا دیکته ننوشته غلط ندارد؛ لذا سمپوزیوم نیز ضعف‌های خود را دارد اما اگر از این جهت نگاه کنیم که سمپوزیوم جایی برای آموزش قابلیت است، عالی است، زیرا زمانی برای آموزش در کنار هنرمندان حرفه‌ای و افزودن بر رده تخصصی ایجاد شده است که بسیار عالی است.
این هنرمند راه افتادن یک جریان هنری را مدیون سمپوزیوم مجسمه سازی تهران خواند و گفت: می‌توانم بگویم از این جهت جریانی در هنر مجسمه‌سازی رخ داده که مدیون جناب شهلاپور، موسوی و دیگر هنرمندان فعال در این عرصه است زیرا روند را به سمت فعالیت حرفه‌ای‌تر سوق داده است. البته نباید کلا درگیر سمپوزیوم شویم و فکر کنیم این بخش تمام تکنیک‌ها را می‌آموزد زیرا اینچنین نیست.
صادق‌زاده درباره سطح آثار حاضر در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: می‌توانم بگویم که سطح آثار حاضر در سمپوزیوم بسیار خوب است. البته رویکردها در این بخش بسیار متفاوت است. در واقع من معتقدم جریانی که هنرمندان ایرانی دارند به نظر و دنیای من نزدیک‌تر است. در واقع کسانی چون بیژن غنچه‌پور و محمد مروستی به جریانی نزدیک هستند که به فضای ذهنی و فرمی سمپوزیوم نزدیک‌تر است و من آن را دوست دارم.
وی سطح توانمندی هنرمندان ایرانی را قابل توجه خواند و اظهار کرد: به نظر من سطح توانمندی در این عرصه بالا است. از نظر من کار بیژن غنچه‌پور از نظر تکنیکی کار فوق‌العاده‌ای است که در تمام دنیا کمتر کسی جسارت اجرای آن را دارد لذا این نشان از توانایی‌های هنرمندان ما دارد.
این هنرمند مجسمه‌ساز تصریح کرد: در سمپوزیوم یک تعامل دو سویه ایجاد می‌شود لذا ما در این راستا تاثیر نیز می‌پذیریم و نیاز داریم که کارها و دیدگاه‌های فرمالیستی متفاوت ببنیم زیرا امروز تکنولوژی نقش مهمی در عرصه هنر دارد.
صادق‌زاده افزود: از نظر رسانه‌ای و تفکری که بر جامعه انسانی حاکم است، نوعی همسان‌سازی در حال شکل‌گیری است که سبب شده بسیاری از کارهای خارجی از تفکر ما دور نباشد لذا مخاطب ما می‌تواند با این آثار حتی گاهی بهتر هم ارتباط برقرار کند، ضمن اینکه دیدن دیدگاه‌های مختلف نیز یک نیاز است.
لازم به یادآوری است، هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در برج میلاد در حال برگزاری است و تا 24 اردیبهشت‌ماه از ساعت 10 تا 18 همه روزه میزبان علاقمندان به هنر است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • آقای محمدرضا بمانیان و خانم فریال احمدی این کتاب شامل 5 فصل اصلی (1- طراحی منظر، 2- اکولوژی منظر، 3- برنامه ریزی منظر، 4- مرمت منظر، 5- روش ها در طراحی منظر) می باشد که…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه