محمد مروستی: حضور مجسمه‌سازان در اجرای سمپوزیوم رشد این عرصه را سرعت بخشیده است

هنرمند مجسمه‌ساز حاضر در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی تهران روند این رویداد را مثبت خواند و گفت: حضور هنرمندان ایرانی در بدنه اجرایی سمپوزیوم تهران سبب شده که این رویداد هنری در هشتمین دوره، هم رده سمپوزیوم مسکو شود و رشد بیشتری را تجربه کند لذا بسیاری از هنرمندان خارجی دوست دارند که حضور در سمپوزیوم تهران را تجربه کنند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، محمد مروستی، هنرمند مجسمه‌ساز حاضر در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران درباره اجرای اثر «آن» گفت: احساسی که در این اثر وجود دارد متفاوت و تا حدی نامتقارن است زیرا هر کدام از نیمرخ‌ها، احساسی متفاوت دارند لذا این چهار برش متفاوت که از 4 صورت حالت‌های متفاوت هستند بیانگر حالات و روحیات متغییر انسان‌هاست که گاهی ممکن است یک فردی از صبح تا عصر همه این حالات را تجربه کند در واقع جدای از پز چهره حسی است که در درون این اثر وجود دارد.
وی افزود: به طور حتم سمپوزیوم تهران رویداد معتبری است که طی سال‌های اخیر توانسته جایگاه خود را در میان سمپوزیوم‌های بین‌المللی دنیا باز کند. این رویداد در اتفاقاتی که ما در تهران تجربه می‌کنیم باز هم یک جایگاه ویژه دارد لذا بسیاری از مجسمه‌سازان دوست دارند که در این سمپوزیوم حضور داشته باشند.
این هنرمند ادامه داد: البته هستند هنرمندان جهانی که کلا سمپوزیوم کار هستند لذا مدام از یک سمپوزیوم به دیگری می‌روند اما هنرمندان ایرانی داخل این سمپوزیوم چنین نیستند و این رویداد امکان خاصی برای هنرمندان داخلی ماست و شکل ویژه‌ای برای حضور آها برای کسب تجربه فراهم کرده است.
مروستی سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی تهران را در رشد عرصه مجسمه‌سازی با سنگ موثر خواند و تصریح کرد: این دومین دوره است که من در سمپوزیوم تهران هستم و این رویداد را ترجیح می‌دهم البته فضای مجسمه‌سازی ما بسیار محدود و کوچک بوده و تازه در حال رشد است لذا سمپوزیوم تهران یک امکان ویژه است.
وی افزود: در همه سمپوزیوم‌ها ساخته شدن مجسمه‌ها به دست هنرمندان دغدغه اصلی است اما ما در سمپوزیوم تهران با مساله متفاوتی مواجه می‌شویم لذا مساله این نیست که صرفا یک فرم خاص را با تغییراتی در این عرصه ارائه دهم.
این هنرمند تاکید کرد: در راستای اهدافم عموما کارهای من تکرار ندارد زیرا مدام اجرا اثر ندارم؛ چرا که اولویت نخست من گرایش به مفهوم است لذا ممکن است کارهایم فرم‌های متفاوتی داشته باشد اما مفاهیم مشترکی در دل خود دارند در واقع من منظور و موضوعی دارم که با مدیوم مجسمه بیان می‌کنم.
مروستی ادامه داد: اینکه فرصت ساخت یک اثر بزرگ برای شهر و اجتماع خودم را دارم و اینکه قطعا در سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران اثرم بیشتر دیده می شود و می‌توانم روند تولید آن را به اشتراک بگذارم، موضوعی است که سبب می‌شود حضور در سمپوزیوم تهران را ترجیح دهم.
وی در خصوص دلیل انتخاب این نوع اثر را برای اجرا در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، گفت: بیشتر کارهای سمپوزیومی فرمی است لذا افرادی چون بیژن غنچه‌پور جزء ساختارشکن‌ها به شمار می‌روند زیرا بیشتر هنرمندان عموما کارهای فرمی را انتخاب می‌کنند زیرا ساخت و مدیریت کردن راحت‌تری در زمان محدود دارد؛ ضمن اینکه ممکن است کار فیگوراتیو حتی در صورت خوب پیش رفتن هم نتواند حس لازم را منتقل کند. به همین خاطر اجرای اثر فیگوراتیو در سمپوزیوم کار بسیار سختی است ضمن اینکه ما در شهر مجسمه فیگوراتیو بسیار کم داریم به همین خاطر ما تجربه کمی در این بخش داریم.
این هنرمند مجسمه‌ساز تاکید کرد: قطعا همه تلاش هنرمندان در این جهت است که کار خاصی را ارائه کنند لذا این امر دلیل انتخاب یک پروژه متفاوت و کار فیگوراتیو است. بسیاری از هنرمندان سمپوزیومی، اثر فیگوراتیو را چندان مناسب نمی‌دانند اما من به این بخش علاقمند بودم لذا بزرگترین ابعاد متریالی را که امکان دریافت داشت، در دست گرفتم تا بتوانم کارم را ارائه کنم.

مروستی اثر اجرایی خود را در مرز کار فرمی و فیگوراتیو دانست و بیان کرد: مجموعه کارهای من از ابتدا تا امروز در بخش‌های مختلفی نظیر: چوب، سنگ، فلز و ... است؛ البته کارهایی نیز دارم که اساسا مفهوم لوکس بودن را در دل خود دارند اما الان این برش‌های صورت به اغلب آدم‌ها حس یک انسان کامل را بدون اینکه چشم و گوش داشته باشند، القاء می‌کند لذا شیطنت این پرتره‌ها این است که مرز کار فرمی و فیگوراتیو است لذا در دل آنها لب و بینی رئال وجود ندارد. البته متریال در این راستا با اثر من بسیار همراه است تا جایی که اگر با برنز یا بتن اجرا شود چنین حسی را القاء نمی‌کند. به نظر من متریال خود گاهی بانی و باعث فرم است زیرا گاهی با فرم همراه می‌شود و گاهی درگیر تغییر و تحول می‌شود و مسیر حرکت مجسمه‌ساز را می‌توان به واسطه آن در کار دید. بیشتر در مجسمه‌هایی که دیدم متریال در قالب یک فرم استفاده می‌شود اما وقتی درگیر مفهوم می‌شویم و جدی‌تر به مساله نگاه می‌کنیم گاهی متریال باعث، همراه و بانی فرم است.
وی سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران را عامل مهمی در شکل دادن به روند مجسمه‌سازی با سنگ دانست و گفت: یک رفتار درست و خاص در برخورد با سنگ در این سمپوزیوم شکل گرفته است. ما 700 نوع سنگ در کشور داریم لذا تنوع بالایی در معادن سنگ داریم اما اینکه تا چه حد از این سنگ در مجسمه‌سازی استفاده کرده‌ایم، مساله است. در واقع وقتی به عقب باز می‌گردیم همه تخت جمشید را که از سنگ مرمریت است را به خاطر می‌آورند لذا امروز یک اتفاق بسیار خوب داریم که باعث شده مجسمه‌سازان ما به سنگ فکر می‌کنند. توقع من از کسی که مجسمه‌سازی کار می‌کند این است که بتواند با متریال فکر کند لذا این اتفاق در مورد سنگ رخ داده است که بسیار خوب است.
این هنرمند حضور دانشجویان را یک اتفاق مثبت در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران خواند و افزود: حضور دانشجویان از دوره نخست سمپوزیوم دنبال شده و اقدام بسیار درستی است در واقع از همان ابتدا رویکرد آموزشی درون این سمپوزیوم وجود داشته است. مساله اینجاست که در بدو امر شهرداری تهران بیشتر با پیمانکاران برخورد داشت و صرفا آنان سفارشات را اجرا می‌کردند و محصول ارائه می‌شد اما اینکه نهاد برگزارکننده به اینجا رسیده که سمپوزیوم تهران باید علاوه بر تولید محصول باید یک کارکرد آموزشی داشته باشد و یک فضای دانشجویی در این رویداد بین‌المللی داریم، اتفاق بسیار خوبی است. به طور حتم یک دستیار دانشجو با کارکرد آموزشی وارد این عرصه شده است لذا هنرمندان بخش اصلی نسبت به این گروه یک مسئولیتی هم دارند که البته می‌تواند توسعه یافته‌تر نیز شود و رفتار درست با اثر، فضا و سایر موارد را نیز در برگیرد.
مروستی ادامه داد: حضور هنرمندان ایرانی در بدنه اجرایی سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران سبب شده که این رویداد هنری در هشتمین دوره هم رده سمپوزیوم مسکو شود لذا بسیاری از هنرمندان خارجی دوست دارند که حضور در سمپوزیوم مجسمه سازی تهران را تجربه کنند.
وی تاکید کرد: به نظر می رسد که در انتخاب کارهای سمپوزیوم سعی شده است که تنوع لازم رعایت شود و من این نکته را خوب می دانم.
لازم به یادآوری است، هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در برج میلاد در حال برگزاری است و تا 24 اردیبهشت‌ماه از ساعت 10 تا 18 همه روزه میزبان علاقمندان به هنر است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • پاسداری از میراث تهران؛ عمارت ارباب هرمزپدیدآورنده: اسکندر مختاری، سعید محمود کلایهسال چاپ: 1397 عمارت ارباب هرمز در باغ انارى تهران پارس واقع شده است. مرمت این عمارت را نباید تنها یک فعالیت ساختمانى به…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه