امین پتروسیان مجسمه‌ساز کشور ارمنستان

حضور در سمپوزیوم تهران برای من یک آرزو بود

هنرمند ارمنستانی حاضر در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: آرزو داشتم که در سمپوزیوم تهران حضور داشته باشم به همین خاطر بارها اثرم را ارسال کردم که پذیرفته نشد. در واقع ایران برای من یک کشور فوق‌العاده از نظر هنری است لذا همیشه دوست داشتم به کشور تخت جمشید وارد شوم زیرا این کشور از ابتدا با مجسمه‌سازی همراه بوده است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، امین پتروسیان، مجسمه‌ساز کشور ارمنستان، در خصوص حضور خود در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: تاکنون من مشکلی در طول سمپوزیوم نداشته‌ام و از روند آن کاملا راضی بوده‌ام و معتقدم تیم اجرایی این رویداد بسیار خوب هستند. ضمن اینکه سمپوزیوم از نگاه من راه مهمی در راستای ارتباط برقرار کردن با هنرمندان است و فضای این رویداد و محیط دوستانه آن را می‌پسندم.
وی افزود: از آنجایی که من مجسمه‌سازی تدریس می‌کنم، لذا دوست دارم که سبک سایر هنرمندان را نیز ببینم و ارزیابی کنم تا بتوانم همواره سبک‌های تازه‌ای را به هنرجویانم بیاموزم.
این هنرمند ادامه داد: به طور حتم در فضای سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران هنرمندان می‌توانند در کنار یکدیگر از این فضا استفاده کنند و اگر تکنیکی وجود دارد از یکدیگر درباره آن بپرسند و اثرشان را پیشرفت دهند. در واقع این فضاها ممکن است افرادی را که علاقمند به مجسمه‌سازی هستند، به واسطه بازدیدها جذب این رشته کند. خود من نیز در بدو امر به معماری علاقمند بودم اما به پیشنهاد دوستم به سمت مجسمه‌سازی سوق یافتم البته از انتخاب این رشته بسیار خرسندم لذا فضای سمپوزیوم ابعاد مثبت بسیاری دارد.
وی در خصوص مفهوم اثر خود تحت عنوان «خیال» گفت: این اثر که با تصویری از صورت زنی در کنار پرنده ایجاد می‌شود یک نگاه سمبلی در دل خود دارد.
این هنرمند تصریح کرد: پرنده در اثر موجود سمبلی از رویاها و آرزوهاست، ضمن اینکه سر یک زن در کنار پرنده، موسیقی زیبایی را در ذهن ایجاد می‌کند.
پتروسیان مفهوم اثر خود را دارای ریشه عمیقی در ادبیات کهن ارمنستان دانست و گفت: دلیل دیگر انتخاب پرنده در این ترکیب برگرفته از اسطوره‌ها و اشعار کهن در ادبیات ارمنستان است زیرا در این بخش همواره پرنده، نوید بخش عشق و دوستی و قرار گرفتن در مسیر آرزوها و اتفاقات خوب است.
وی در خصوص دلیل نام‌گذاری اثر خود به عنوان «خیال» گفت: این اثر برگرفته از دنیای اساطیر و رویاهاست لذا به همین خاطر من نام آن را خیال انتخاب کردم.
این هنرمند که برای نخستین بار است که به ایران آمده است، فضای هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران را مثبت خواند و گفت: بسیار خرسندم که به ایران آمدم زیرا این یک شانس خوب برای من بود که توانستم در این سمپوزیوم حضور داشته باشم. در واقع این یک آرزو بوده برای من که اثری را در دل کشور ایران داشته باشم. ضمن اینکه برخورد با هنرمندان ایرانی و ارمنی ساکن ایران و دانشجویان ایرانی که داشته‌ام سبب شده که نسبت به حضور در ایران بسیار علاقمند باشم.
پتروسیان درباره حضور دانشجویان در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران اظهار کرد: حضور دانشجویان به عنوان دستیار در سمپوزیوم برای آنان بسیار خوب است. اما برای هنرمندان اندکی کار را سخت می‌کند زیرا در طول پروسه اجرای اثر، هنرمند مدام باید به دانشجو نیز توجه کند تا مبادا خطایی رخ دهد ضمن اینکه زمان کار نیز اندک است اما در هر صورت این چیزی است که در قوانین سمپوزیوم تهران است و ما آن را پذیرفته‌ایم لذا با آن کنار خواهیم آمد. البته این طرح قطعا برای ایران و هنر ایرانیان بسیار با ارزش و ایده مناسبی است.

پتروسیان تصریح کرد: ضمن اینکه حضور مجزای دانشجویان در کنار افراد حرفه‌ای بسیار خوب است زیرا آنان می‌توانند با بودن در کنار سایر هنرمندان و نگاه کردن به آنها فعالیت حرفه‌ای‌تری را بیاموزند و رشد قابل توجهی داشته باشند لذا این ایده کاملا مناسب و خوب است.
وی با اشاره به اینکه چنین فرصتی برای دانشجویان ایرانی بسیار ارزشمند است گفت: زمانی که من دانشجو بودم، آرزو داشتم که چنین فرصتی را داشته باشم زیرا این اتفاق نقش مهمی در حرفه‌ای شدن دانشجویان و هنرجویان دارد لذا من معتقدم که این ایده قطعا روند موثری برای هنر ایران است.
این هنرمند کشور ارمنستان تصریح کرد: آرزو داشتم که در سمپوزیوم تهران حضور داشته باشم به همین خاطر بارها اثرم را ارسال کردم که پذیرفته نشد. در واقع ایران برای من یک کشور فوق‌العاده از نظر هنری است لذا یکی از بهترین کادوهای من در طول زندگی‌ام ماکت تخت جمشید بوده است. همیشه دوست داشتم به کشور تخت جمشید وارد شوم زیرا این کشور از ابتدا با مجسمه‌سازی همراه بوده است لذا وقتی فهمیدم که اثرم به این سمپوزیوم راه یافته، بسیار خوشحال شدم.
لازم به یادآوری است، هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در برج میلاد در حال برگزاری است و تا 24 اردیبهشت‌ماه از ساعت 10 تا 18 همه روزه میزبان علاقمندان به هنر است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • آقای محمدرضا بمانیان و خانم فریال احمدی این کتاب شامل 5 فصل اصلی (1- طراحی منظر، 2- اکولوژی منظر، 3- برنامه ریزی منظر، 4- مرمت منظر، 5- روش ها در طراحی منظر) می باشد که…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه