محمد جواد جعفری: سمپوزیوم تهران یک دانشگاه مجسمه‌سازی است

هنرمند دانشجو شرکت‌کننده در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: سمپوزیوم تهران برای من یک دانشگاه سنگ است که چیزهای تازه‌ای را که در دانشگاه فضای آموزش آن وجود ندارد را به من می‌آموزد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، محمد جواد جعفری، دانشجوی دانشگاه تهران درباره اجرای اثر «افلاک» در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: این اثر با چرخش‌هایی که در ذهن خودم همیشه از اثرهای منحنی دارم شکل گرفته است، زیرا همیشه به فرم‌های منحنی علاقه داشته‌ام.
وی افزود: همیشه دو تضاد مفهومی برای من وجود دارد که در صورت ترکیب یک فرم تازه را می‌سازد.
این هنرمند حاضر در بخش دانشجویی هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران سطح برگزاری این رویداد هنری را نسبت به سال قبل بهتر خواند و در این باره اظهار کرد: به نظر من این دوره از سمپوزیوم نسبت به سال گذشته که من در آن دستیار بودم، از نظر چیدمان بسیار بهتر شده است؛ زیرا دانشجویان بین هنرمندان حرفه‌ای قرار گرفته‌اند و امکان تعامل بیشتری برای آنان فراهم شده است. در واقع این عامل سبب شده که بتوانیم روش کار یک هنرمند حرفه‌ای را بهتر دنبال کنیم و نوع برخورد او با سنگ و حتی برنامه‌ریزی‌های وی را دنبال کنیم زیرا یقینا این اطلاعات برای یک هنرمند دانشجو می‌تواند بسیار جذاب باشد.
جعفری تصریح کرد: سال گذشته به دلیل نوع چیدمان سایت سمپوزیوم، دانشجویان زیاد نمی‌توانستند کارهای هنرمندان حرفه‌ای را دنبال کنند اما امسال با چیدمان حرفه‌ای سایت، چنین امکانی فراهم شده است که بسیار عالی است.
وی دستیاری در دوره گذشته سمپوزیوم تهران را عامل رشد این دوره خود خواند و در این باره گفت: دستیاری سال گذشته سبب شد که یک تجربه تازه به دست آورم و کار را بیاموزم. در واقع من در این سمپوزیوم یاد گرفتم که چه کاری قابلیت اجرا را دارد.
این هنرمند تصریح کرد: بدیهی است که اجرای هر اثری، شیوه به خصوصی دارد لذا سمپوزیوم یک عرصه مهم برای یادگیری است به همین خاطر معتقدم که سمپوزیوم برای من یک دانشگاه مجسمه‌سازی با سنگ است زیرا در آن چیزهای تازه‌ای را که در فضای آموزشی دانشگاه وجود ندارد، می‌آموزم.
جعفری ادامه داد: به نظر من بخش مهمی از سمپوزیوم آموزشی است زیرا در این فضا می‌توان دیدگاه‌های مختلف را مشاهده کرد و از آن برداشت داشت.
وی جانمایی یک اثر را در اثرگذاری یک مجسمه بر روی مخاطب موثر خواند و گفت: نصب و جانمایی یک اثر قطعا در دریافت بازخورد آن بسیار مهم است چرا که خود اثر محیط را در بر می‌گیرد و بر فضا اثر می‌گذارد.
این هنرمند تصریح کرد: در واقع رابطه مجسمه با محیط بسیار مهم است لذا باید روی جانمایی توجه جدی داشت بدیهی است که در صورت ارائه جانمایی درست، مخاطب می‌تواند ارتباط مناسبی با فضای اثر برقرار کند زیرا مجسمه به طراحی شهری بسیار کمک می‌کند.
جعفری خاطر نشان کرد: به نظر من لازم است که برنامه‌ریزی‌ها را بهتر کنیم و از تجربیات هشت دوره قبل سمپوزیوم استفاده کنیم. مساله اینجاست که در شروع کار کمی برای ما تاخیر وجود داشت البته این امر که سایه‌بان‌ها برای دانشجویان وجود ندارد کمی آزار دهنده است اما با این وجود سمپوزیوم تهران نسبت به سایر برنامه‌های اینچنینی بسیار بهتر و حرفه‌ای‌تر است و من معتقدم در مرور زمان بهتر نیز می‌شود.
لازم به یادآوری است، هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در برج میلاد در حال برگزاری است و تا 24 اردیبهشت‌ماه از ساعت 10 تا 18 همه روزه میزبان علاقمندان به هنر است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • هدف از طراحی شهری و مبلمان آن ایجاد محیطی خلاق و بالنده برای مردمی است که در آن زندگی می کنند. محیطی با گوناگونی بسیار، زمینه خلاقیت افراد جامعه را فراهم می کند و زمینه…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه