والرین جیکا مجسمه‌ساز گرجستانی

سمپوزیوم تهران خروجی‌های بسیار زیبایی دارد

هنرمند کشور گرجستان با اشاره به روند مثبت هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: این سمپوزیوم بسیار خوبی است زیرا سوژه‌های متفاوتی دارد و هنرمندان حرفه‌ای در آن حضور دارند لذا من باور دارم که کارهای بسیار زیبایی خروجی این رویداد خواهد بود.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، والرین جیکا، هنرمند گرجستان ضمن ابراز خرسندی از حضور در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران درباره اثر «تلاطم» که در این رویداد اجرا می‌کند، گفت: «تلاطم» کلمه‌ای است که شاید افراد در بدو شنیدن از آن بترسند و یا بغرنج به نظر بیاید اما برای من اصلا اینطور نیست زیرا تلاطم برای من ترکیبی از نور، فضا و حالتی از فرم انسانی است که به نمایش گذاشته‌ام.
وی در خصوص دلیل انتخاب این نام برای اثر خود اظهار کرد: دلیل انتخاب این اسم روند زندگی آدمی است زیرا انسان‌ها برای شکل‌گیری ایده‌ها و هدف‌هایی که دارند، در تلاطم بسیاری قرار می‌گیرند و سپس به هدف مورد نظر خود دست می‌یابند لذا خواهش می کنم که به همه توضیح داده شود که تلاطم، بغرنج نیست زیرا بسیار دوست داشتنی است که برای رسیدن به یک هدف بزرگ اساسا تلاطمی وجود داشته باشد.
این هنرمند گرجستانی با اشاره به اینکه نخستین بار است که در ایران حضور دارد گفت: از آنجایی که من در خانواده‌ای بزرگ شدم که تقریبا همه به سمت هنر تمایل داشته‌اند، به سمت مجسمه‌سازی سوق یافتم و اکنون خوشحالم که به واسطه این هنر جذاب به کشورهای مختلفی از جمله ایران سفر داشته‌ام.
جیکا اضافه کرد: من به یادگیری زبان فارسی بسیار علاقمند شده‌ام زیرا در مراسم افتتاحیه هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران حالت موزیکال شعرهایی که خوانده می‌شد را بسیار دوست داشتم. البته با توجه به اینکه نخستین باری است که به تهران آمده‌ام، بسیار فضای سمپوزیوم را دوست دارم.
وی افزود: از آنجایی که من یک مجسمه‌ساز حرفه‌ای هستم که با متریال های مختلف کار کرده‌ام؛ به دنبال این هستم که در یک گروه ایده‌های تازه‌ای را ببینم. معتقدم که سمپوزیوم بهترین فضا برای دست یافتن به این ایده‌هاست. در واقع من علاقه زیادی به کار هنری دارم به همین خاطر دوست دارم همیشه در یک چالش هنری شرکت کنم. البته اینگونه نیست که یک هنرمند طی یک ساعت برای ورود به سمپوزیومی تصمیم بگیرد زیرا باید در نظر داشت که سمپوزیوم در کنار سختی‌هایش، امکان ارتباط برقرار کردن با هنرمندان جدید و یادگیری ایده‌های نو را در فضای دوستانه ایجاد می‌کند.
این هنرمند مجسمه‌ساز، حضور اثری از کشور خود در ایران را به واسطه هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران باعث خرسندی‌اش خواند و گفت: من یک هنرمند گرجستانی هستم لذا دوست دارم اثری از مجسمه‌سازی کشورم را که تاریخ و قدمت طولانی دارد در ایران به جا بگذارم و این نکته مثبتی برای من است که به واسطه آن در سمپوزیوم حضور دارم.
جیکا افزود: فضای هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران بسیار دوستانه است ضمن اینکه عموم هنرمندان حاضر در آن را در برنامه‌های بین‌المللی دیگر دیده‌ام و به نحوی دوستان من هستند لذا مطمئنا از فضای آن بسیار لذت می‌برم و این بسیار خوب است.
وی متریال اجرایی کار خود را در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران در سطح عالی خواند و گفت: من قبلا به ایران نیامده‌ام اما از سنگ‌ها و متریال ایرانی استفاده کرده‌ام زیرا در یکی از سمپوزیوم‌هایی که داشتم از سنگ‌های ایرانی استفاده کردم در واقع سنگ‌های ایرانی یکی از بهترین‌ها هستند.
این هنرمند خروجی هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران را حرفه‌ای خواند و گفت: سمپوزیوم تهران رویداد بسیار خوبی است زیرا سوژه‌های متفاوتی دارد و هنرمندان حرفه‌ای در آن حضور دارند. من باور دارم که کارهای بسیار زیبایی خروجی این رویداد خواهد بود.
جیکا، بر اهمیت توجه به سنگ در مجسمه‌سازی با این متریال تاکید کرد و ادامه داد: اگر بخواهیم به متریال نگاه کنیم باید گفت که رزین در مجسمه‌سازی با داغ شدن به فرمی که ما هنرمندان دوست داریم، تبدیل می‌شود اما سنگ فرم مشخصی دارد لذا هنرمند باید از دل آن به اثر دست یابد.
وی افزود: در واقع همه ما هنرمندان به این فکر می‌کنیم که شکل گرفتن این سنگ میلیون‌ها سال به طول انجامیده لذا اکنون این متریال در انتظار این است که ما به او شکل دهیم. در واقع اگر همه هنرمندان اینگونه فکر کنند، در می‌یابند که کار دوست داشتنی است و هیچگونه سختی ندارد. برای من سنگ یک موجود دوست داشتنی است به نحوی که وقتی دستیار من چند خراش اضافه روی سنگ گذاشت، باعث ناراحتی من شد لذا به او گفتم که این تنها یک سنگ نیست بلکه یک مجسمه است و باید با آن مهربان بود.
این هنرمند گرجستانی با اشاره به اینکه مدرس دانشگاه است، درباره بخش دانشجویی هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: در سال‌های متعددی که مجسمه‌سازی می‌کنم، در بخش اجرایی سمپوزیوم‌ها و تدریس نیز حضور داشته‌ام البته در تمام این رویدادها دانشجویانم نیز حضور داشته‌اند و هرگز از آنان و فضای آموزش دور نبوده‌ام لذا چنین ایده‌هایی را کاملا می‌پسندم.
جیکا تصریح کرد: بخش دانشجویی قطعا برای ایران منطبق با اهداف سمپوزیوم و فراخوانی است که اعلام شده است، زیرا در فراخوان اعلام شده که هدف از سمپوزیوم افزایش سطح دانش مجسمه‌سازی است لذا فکر می‌کنم این اهداف دنبال می‌شود و من برای آن بسیار خوشحالم.
وی از حضور در ایران ابراز خرسندی کرد و گفت: وقتی دعوتنامه حضور در ایران و هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران را دریافت کردم بسیار خوشحال شدم زیرا ایران تاریخ کهنی دارد و در مجسمه‌سازی یک کشور قدیمی است لذا از حضور در این فضا بسیار خوشحالم.
لازم به یادآوری است، هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در برج میلاد در حال برگزاری است و تا 24 اردیبهشت‌ماه از ساعت 10 تا 18 همه روزه میزبان علاقمندان به هنر است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تهیه شده در: معاونت برنامه¬ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش نوبتو سال انتشار:1391 مباحث کتاب: در این کتاب سعی شده تا به معرفی چشم انداز، سیاست و اقدامات شهرهای…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه