جعفرنجیبی: آثار سمپوزیوم‌های مجسمه سازی تهران در کنار هم جانمایی شوند

جعفر نجیبی مجسمه‌ساز پیشکسوت با اشاره به اینکه برگزاری سمپوزیوم‌ مجسمه‌سازی تهران اتفاق بسیار خوبی است گفت: باید بعد از هشت دوره این رویداد هنری را به سوی نوگرایی و استفاده از ایده‌های جدید سوق داد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، جعفرنجیبی مجسمه‌ساز باسابقه در رابطه با برگزاری هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران با اشاره به اینکه برگزاری سمپوزیوم‌ها در دنیای هنر اتفاق خوبی است گفت: مهمتر از برگزاری خود سمپوزویوم، کیفیت برگزاری است. سمپوزیوم تهران نشان داده که از کیفیت خوبی برخوردار است، اما معتقدم پس از هشت دوره برگزاری باید این رویداد هنری از فرم‌گرایی بیرون آمده و به سمت ایده‌پردازی‌های نو و نوگرایی گام بردارد.
وی با تاکید بر افزایش سمپوزیوم‌های هنری در رشته‌های مختلف هنری افزود: سمپوزیوم‌هایی که در کشور ما برگزار شده دارد به سمت تکراری شدن حرکت می‌کند و ایده‌ها بسیار به هم نزدیک شده است. در حالی که می‌شود ایده‌های جدید و نو را با هم فکری هنرمندان جوان و بهره‌گیری از مشورت هنرمندان پیشکسوت وارد این عرصه کرد.
خالق سردیس «جلال آل احمد» در خصوص استفاده از سنگ گرانیت به عنوان بخشی از متریال هشتمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران اظهار کرد: سنگ گرانیت بسیار سخت است و هنرمندان ایرانی تجربه کمی برای کار با این نوع از سنگ دارند و به نظر می‌رسد برای این نوع سنگ باید سمپوزیوم جداگانه‌ای برگزار کرد تا هنرمندان علاقمند در آن شرکت کنند و برای سمپوزیوم‌های عمومی‌تر از سنگ‌های مرمریت یا تراورتن استفاده کرد.
وی ادامه داد: هنرمندان جوان ممکن است فکر کنند کار با این سنگ مانند سنگ‌های دیگر است اما در طی کار متوجه خواهند شد که کار با این سنگ چقدر سخت است اما این که دو هنرمند باتجربه در هشتمین سمپوزیوم آثاری را با این متریال اجرا می‌کنند می‌تواند تجربه خوبی برای سال‌های بعد هنرمندان ایرانی باشد.
نجیبی درباره بخش دانشجویی هشتمین سمپوزیوم بین‌امللی مجسمه‌سازی تهران ابراز خرسندی کرد و افزود: دانشجویان باید در این نوع رویدادهای هنری بیشتر حضور داشته باشند. آن‌ها می‌توانند ابتدا به عنوان دستیار در کنار اساتید هنرمند آموزش دیده و تجربه کسب کنند و در سال‌های بعد به عنوان شرکت‌کننده در برنامه‌ها حضور داشته باشند تا در آینده آثار خوبی خلق کنند.
وی در رابطه با جانمایی آثار تولید شده هنرمندان در هشتمین سمپوزیوم بین‌امللی مجسمه‌سازی تهران نیز گفت: بهتر است آثار هنری در یک مجموعه و کنار هم به عنوان یک بوستان یا باغ راه هنر قرار بگیرد، زیرا در این صورت بینندگان می‌توانند آن‌ها را از نزدیک دیده و با آن‌ها ارتباط بیشتری برقرار کنند.
این هنرمند مجسمه‌ساز تاکید کرد: در این صورت هنرمندان نیز می‌توانند در یک مقایسه مناسب آثار خود را با آثار دیگر هنرمندان و دوره‌های دیگر مقایسه و به یک تجربه خوب دست پیدا کنند.
وی ارتباط هنرمندان با یکدیگر در سمپوزیوم‌ها را از آثار مثبت در این رویدادهای بزرگ دانست و افزود: هنر زبان بین‌المللی و جهانی است که می‌توانیم با بهره‌گیری از آن فرهنگ وهنر سرزمین‌مان را به هنرمندان کشورهای دیگر ارائه کرده وبا فرهنگ‌های مختلف جهان نیز آشنا شویم.
نجیبی در ادامه با اشاره به اینکه ارتباط هنری که بین هنرمندان برقرار می‌شود می‌تواند هنرمندان ایرانی را در جهان مطرح کند بیان کرد: در این رابطه سازمان زیباسازی شهرداری می‌تواند با یک ارتباط جهانی با شهرداران یا هنرمندان جهانی کارهای بزرگی انجام دهند.
وی با تاکید بر اینکه باید یکنواختی در کارها از بین برود و روی طرح‌های جدید تمرکز شود پیشنهاد کرد: می‌توان بر روی سمپوزیوم‌های پرتره سنگ یا فیگوراتیو سنگ کار کرد. اگرچه ممکن است در ابتدا کار سخت به نظر برسد اما با استفاده از متخصصان این رشته‌ها می‌توان کارهای خوبی انجام داد و آثار با ارزشی خلق کرد.
این هنرمند مجسمه‌ساز که آثار سردیس بزرگان مشهوری چون حافظ، شمس تبریزی و تختی را در کارنامه خود دارد اظهار کرد: باید در آفرینش آثار هنری به احساس هنرمندان توجه شود تا بتوانند برداشت خود از زمان، مکان و فرهنگ را بر روی کار پیاده کنند تا از فرم‌گرایی‌های پوچ و تقلیدی دور شوند.
وی افزود: باید برای هنرمندان شرایطی فراهم شود تا اسیر فرم‌های تقلیدی از کشورهای دیگر نباشند بلکه بتوانند با استفاده از تکنیک‌های هنر جهانی، هنری متاثر از فرهنگ وهنر ایرانی و اسلامی بیافرینند.
نجیبی خاطر نشان کرد: برای رسیدن به آنچه در سمپوزیوم‌ها به دنبال آن هستیم باید در جلسات تصمیم گیری از تجربه اساتید پیشکسوت فرهنگ و هنر کشور استفاده کرد و از آن‌ها مشورت گرفت.
هشتمین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در برج میلاد در حال برگزاری است و تا ۲۴ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ همه روزه میزبان علاقمندان به هنر است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • پاسداری از میراث تهران؛ عمارت ارباب هرمزپدیدآورنده: اسکندر مختاری، سعید محمود کلایهسال چاپ: 1397 عمارت ارباب هرمز در باغ انارى تهران پارس واقع شده است. مرمت این عمارت را نباید تنها یک فعالیت ساختمانى به…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه