نادر قشقایی: سمپوزیوم‌ بستری برای معرفی فرهنگ و تمدن 7 هزار ساله ایرانی است

نادر قشقایی معتقد است سمپوزیوم‌ها می‌توانند محل آشنایی و ارتباط صمیمانه هنرمندان و تولد آثار هنری باشند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، نادر قشقایی مجسمه‌ساز باسابقه، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، این رویداد هنری را محل مناسبی برای آشنایی بیشتر هنرمندان و ارتباط صیمانه میان آن‌ها دانست و افزود: در همین سمپوزیوم‌هاست که آثار هنری برجسته متولد می‌شوند. در یک سمپوزیوم هنرمندان بسیاری از داخل و خارج کشور گردهم آمده و با یکدیگر و با تکنیک‌های اجرایی آثار، آشنا می‌شوند و این ارتباط فرهنگی هر چه صمیمانه‌تر برقرار شود، بستر کامل‌تری برای آشنایی کشورهای دیگر با فرهنگ 7 هزار ساله‌ای خواهد شد که ما ایرانیان به آن افتخار می‌کنیم.
این هنرمند مجسمه‌ساز تاکید کرد: در این رویدادهای بزرگ است که می‌توان تجارب علمی و عملی را با هنرمندان بین‌المللی مبادله کرد.
رئیس هیات مدیره انجمن مجسمه‌سازان حضور دانشجویان در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران را مثبت ارزیابی کرد و افزود: دیدن هنرمندان در حال کار و اینکه به چه شکل با ابزار کار کرده و با سنگ ارتباط برقرار می‌کنند و به چه شکل با ابزار و تکنیک‌های هنری به سنگ‌ها عمق و شکل می‌دهند از تجربیات گرانبهایی است که به سادگی و در دانشگاه‌ها نمی توان کسب کرد.
وی ادامه داد: این سمپوزیوم‌ها فرصت خوبی است برای اینکه دانشجویان، دانش آموزان هنرستان وحتی مدارس دیگر برای بازدید حضور یافته و از نزدیک با روند تولید یک اثر از نظر اجرایی آشنا شوند و ببینند که یک هنرمند چگونه با جلا دادن به یک سنگ به آن شکل می‌دهد.
قشقایی تاکید کرد: تولد یک اثر هنری برجسته در همین سمپوزیوم‌های بین‌المللی اتفاق می افتد.
وی جانمایی آثار تولید شده در سمپوزیوم‌ها را امری بسیار مهم برشمرد و افزود: اینکه آثار در محیطی مناسب قرار بگیرد که هنرمندان بتوانند آثار به وجود آمده هر دوره را با دوره‌های دیگر مقایسه کنند یا مردم بتوانند با آن ارتباط فرهنگی وعاطفی برقرار کنند بسیار مهم است.
این هنرمند باسابقه عرصه مجسمه‌سازی تصریح کرد: البته هنوز در شهر ما جای مجسمه بسیار خالی است و بسیاری از بوستان‌ها و فضاهای شهری ما فاقد آثار هنری است حتی مجموعه بزرگی مانند شهرآفتاب از آثار حجمی و دیگر آثار هنری چیزی درخود ندارد و خالی است.
وی با تاکید بر اینکه آثار هنری باید در سطح گسترده‌ای خلق شود این موضوع را بسته به حمایت سازمان‌های مربوطه به خصوص سازمان زیبا سازی شهر تهران و شهرداری دانست و اظهار کرد: باید از هنرمندان تمامی رشته‌ها حمایت شود تا آثار متنوع و زیبایی به بار نشسته و در بخش‌های مختلف شهر به کار گرفته شود.
وی به اجرای طرح بیلبوردهای شهری توسط سازمان زیباسازی شهر تهران به عنوان یک طرح موفق اشاره کرد که در مردم تاثیر عمیق و شگفتی داشت و توانست با مردم ارتباط لازم را در سطح شهر برقرار کرده و تجربه ای دلنشین برای اقشار مختلف مردم به وجود آورد.
مسئول واحد مجسمه‌سازی مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری به برگزاری سمپوزیوم در رشته‌ها و سنین مختلف در کشور چین اشاره کرد و افزود: چین یکی از کشورهای است که در نزدیکی ما قرار دارد و در سال حدود یکصد سمپوزیوم در رشته‌ها و سنین مختلف برگزار می‌کند که نشان از اهمیت هنر برای مسئولان هنری و دولت‌مردان این کشور دارد.
قشقایی تاکید کرد: آن‌ها بستر و فضای گسترده‌ای را برای ایجاد آثار هنری آماده کرده و همه در آن شرکت می‌کنند.
وی با بیان اینکه در یک سمپوزیوم ارتباطی که میان هنرمندان شکل می‌گیرد بیش از خلق اثر حائز اهمیت است تاکید کرد: هر چقدر بتوانیم با کشورها و هنرمندان مختلف ارتباط داشته باشیم و هنرمندان خود را برای شرکت در سمپوزیوم‌ها به کشورهای خارجی فرستاده و امکان حضور در سمپوزیوم‌های خارجی را برای آن‌ها فراهم کنیم در آینده هنرمندان کارآزموده‌تر و برتری را به جامعه هنری تحویل خواهیم داد.
عضو هیئت مدیره انجمن مجسمه‌سازان ایران، خاطر نشان کرد: حضور در سمپوزیوم‌های خارجی و مشاهده آثار این هنرمندان و آشنایی با خط مشی هدفمند آن‌ها در خلق آثار هنری، می‌تواند بستری برای پرورش ذهن و نزدیک شدن آن‌ها به ایده‌های شاخص و نو ایجاد کند.
هشتمین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در برج میلاد در حال برگزاری است و تا ۲۴ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ همه روزه میزبان علاقمندان به هنر است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • عنوان کتاب: «بهسازی و نوسازی بافتهای کهن شهری» نویسنده:دکتر کیومرث حبیبی، دکتراحمد پوراحمد و دکترابوالفضل مشکینی   بازسازی بافت های فرسوده را حفظ هویت یک شهر می دانند. چرا که معماری بخشی از تفکر خلاق…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه