رافی داوتیان: آثار سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران متکی بر احساس و تکنیک هنرمند هستند

رافی داوتیان هنرمند مجسمه‌ساز ایرانی / ارمنستانی و عضو هیات داوران هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران معتقد است؛ سمپوزوم‌های سراسر دنیا بر اساس زیباشناسی شهری مناطق و جغرافیای هر کشوری تعریف می‌شود و سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران نیز از این قاعده مستثنی نیست.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ رافی داوتیان عضو هیات داوران هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: شناخت من از سمپوزیوم‌هایی که در ایران برگزار می‌شود، متصل به فلسفه‌ای است که در هنر و مجسمه‌سازی این منطقه وجود دارد، زیرا سمپوزیوم‌ها بخشی از این روند و این دیدگاه هستند. در تمام دنیا سمپوزوم‌های بر اساس زیباشناسی شهری، مناطق و جغرافیای هر کشوری تعریف می‌شوند و سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران نیز از این قاعده مستثنی نیست و متصل به جریان مجسمه‌سازی این منطقه و ایران است.
وی با اشاره به آثار هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: آنچه که در سمپوزیوم این دوره از سوی هنرمندان ارائه شده، نشان‌دهنده روند مجسمه‌سازی کشور است. ما با توجه به رشد دانشگاه‌ها و مراکز عالی در زمینه هنر مجسمه‌سازی به خاطر نبود شرح درسی درست در دانشگاه‌ها با نوعی هنر مواجه هستیم که متکی بر احساس و تکنیک هنرمند است و هنوز بازخوانی درستی از هنر روز مجسمه‌سازی دنیا در کشور نداریم، بر همین اساس آنچه که در هشتمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران نیز شاهد هستیم بر مدار همین آموخته‌هاست برای همین می‌توان اینگونه تعبیر کرد که آثار خلق شده در سمپوزیوم آثاری هستند که متکی بر احساس و تکنیک هنرمند هستند و زیباسازی منظر شهری کشور را مدنظر دارند.
داوتیان افزود: اگر به آثار هنرمندان خارجی هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران نیز دقت کنیم، شاهد هستیم که در آثار آنها نیز همین موضوع مستتر است. البته بخشی از این موضوع به خود سمپوزیوم‌ها نیز باز می‌گردد زیرا در این رویدادها زمان مسئله تعیین‌کننده است و کمتر هنرمند تلاش می‌کند تا ایده محور و اثری مفهومی ارائه دهد.
این هنرمند مجسمه‌ساز ضمن ارزیابی آثار این رویداد گفت: دو نگاه قابل توجه در آثار این دوره سمپوزیوم وجود دارد که آن را ویژه می‌کند. هنرمندان ایرانی سمپوزیوم هشتم یک گرایش قابل توجه به مجسمه‌سازی فیگوراتیو داشته‌اند. این موضوع کمتر در مجسمه‌سازی شهری ما وجود داشته که قابل توجه است. از سویی دیگر هنرمندان بین‌المللی سمپوزیوم نیز نگاهی به اوضاع منطقه و جغرافیای خاورمیانه برای ارائه اثر خود داشته‌اند که موضوعاتی مثل آزادی، وحدت و مقاومت را می‌تواند در آثار آنها دید که متاثر از شرایط منطقه‌ای خاورمیانه است که بر روی نگاه و حس این هنرمندان تاثیر داشته است.
رافی داوتیان درباره ملاک داوری آثار هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران نیز گفت: نگاه ما در داوری آثار سمپوزیوم بر اساس آن چه که شاهد آن در عرصه مجسمه‌سازی هستیم، خواهد بود و بیشتر بر موضوع ارتباط حسی و تکنیکی هنرمند برای رسیدن به ایده مورد نظرش خواهد بود. اینکه هنرمند چگونه توانسته احساس خود را در سنگ به فرم و با بهترین تکنیک ارائه دهد. این نوع داوری بیشتر شکل صنفی دارد، زیرا آنچه که در سمپوزوم اتفاق می‌افتد به خاطر شرایط خاص آن که متکی بر زمان و ارائه اثر در یک بازده زمانی مشخص است، شکل می‌گیرد. چون در این رویدادها توجه به تکنیک و ارائه آن به شکل فرم نقشی تعیین کننده دارد.
عضو هیات داوران هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران جذاب‌ترین بخش این رویداد هنری را حضور دانشجویان دانست و گفت: به طور قطع حضور دانشجویان در عرصه کار اجرایی در سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران جذاب‌ترین بخش این رویداد است؛ زیرا این تعریف درستی است که در سمپوزیوم تهران شکل گرفته؛ زیرا موجب کسب تجربه، گفتمان با هنرمندان باتجربه و روش برخورد با ماده برای خلق اثر هنری از سوی دانشجویان، خواهد شد و همین موضوع این بخش را جذاب کرده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • عنوان کتاب: «بهسازی و نوسازی بافتهای کهن شهری» نویسنده:دکتر کیومرث حبیبی، دکتراحمد پوراحمد و دکترابوالفضل مشکینی   بازسازی بافت های فرسوده را حفظ هویت یک شهر می دانند. چرا که معماری بخشی از تفکر خلاق…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه