کامن تانوف مجسمه‌ساز کشور بلغارستان

حضور دانشجویان در سمپوزیوم تهران عامل مهمی در تبادل فرهنگی است

مجسمه‌ساز کشور بلغارستان گفت: حضور دانشجویان در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران سبب می‌شود که ما بتوانیم به تبادل فرهنگی بپردازیم و حضور نسل‌های مختلف را نیز در کنار یکدیگر داشته باشیم لذا قطعا این روند کمک بسیار زیادی به جریان هنری و هنرمندان حاضر در این رویداد هنری می‌کند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، کامن تانوف، مجسمه‌ساز بلغاری ضمن ابراز خرسندی از حضور خود در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: این دومین بار است که من به ایران می‌آیم البته حضور دوره قبل من در سمپوزیوم تبریز بود.
وی افزود: من وقتی برای نخستین بار در سمپوزیوم کارارا در ایتالیا شرکت کردم، 22 سال داشتم اما از همان زمان فهمیدم که این محیط را دوست دارم، زیرا در فضای سمپوزیوم همه در کنار یکدیگر کار می‌کنند لذا این رویداد بهترین نقطه برای آشنایی هنرمندان است در واقع سمپوزیوم با همه سختی‌هایی که دارد یک محیط دوستانه است که کار کردن در آن لذت‌بخش است.
این هنرمند مجسمه‌ساز تصریح کرد: با توجه به دیدگاه مثبتی که نسبت به سمپوزیوم‌ها دارم، از سال 2002 تصمیم گرفتم که بیشتر در سمپوزیوم‌های مجسمه‌سازی شرکت کنم، زیرا این رویداد برای من جالب است به این خاطر که درون سمپوزیوم هنرمندان کشورهای مختلف در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و امکانی فراهم می‌شود که هنرمندان بین‌المللی در کنار یکدیگر کار کند و آثارشان نمایش داده شود لذا من هر سال در دو یا سه سمپوزیوم حضور دارم.
تانوف اجرای اثر «رهایی در حرکت» را درهشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران در ادامه کارهای قبلی خود خواند و گفت: این کار من در ادامه سایر آثار من است، زیرا در همه کارهای من یک سیر وجود دارد و این جریان یک حرکت است که دنبال می‌شود.
وی ادامه داد: در واقع حرکت از دیدگاه من ساختن، بنا کردن و ایجاد نکته‌ای جدید در دنیاست، لذا دوست دارم در هر کاری تکه‌ای به کارهای قبلی خود بیافزایم البته این نکته را در سایر کارهایم نیز دارم.
این هنرمند کشور بلغارستان، ایده اولیه اثرش را برگرفته از جادوی طبیعت خواند و اظهار کرد: این اثر را از جادوی طبیعت الهام گرفته‌ام، زیرا هر بار که به طبیعت مراجعه می‌کنید با خلق خارق‌العاده ای که دارد چیز تازه‌ای به آن اضافه می‌شود در واقع طبیعت به همین خاطر همیشه جذاب است لذا من همواره در طبیعت به کنکاش می‌پردازم.
تانوف تاکید کرد: شکلی که در این اثر و در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران ایجاد کرده‌ام، برگرفته از فرم خیالی است که در ذهن خود پرورانده‌ام البته در شکل ابتدایی آن از جادوی طبیعت نیز بهره برده‌ام. در واقع مجسمه در نظر من به معنای جسم پویایی است که می‌تواند جاندار شود و در فضا قرار گیرد لذا دوست دارم که اثرم در نقاط مختلف دیده شود زیرا این اثر برگرفته از تصور و خیال من است.
وی افزود: در این اثر من از فرم‌های هندسی استفاده می‌کنم و با استفاده از بالن و موارد مختلف این فرم‌ها را از شکل نخست جدا می‌کنم. در واقع درون این اثر من ابتدا فرم هندسی دارم که بر اثر تغییراتی که به وجود می‌آید، تبدیل به فرم ثانویه می‌شود.
این هنرمند مجسمه‌ساز درباره دلیل انتخاب سنگ گرانیت در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران برای اثرش گفت: برای من اینکه با چه چیزی کار کنم چندان مهم نیست، اما برای سایرین گرانیت یک سنگ بزرگ و عظیم است که نمی‌توان برای آن فرمی در نظر گرفت اما من به راحتی با این سنگ ارتباط برقرار می‌کنم زیرا مهم برای من فرمی است که می‌خواهم از دل این سنگ دربیاورم لذا می‌توانم فرم و طرحی را که می‌خواهم در دل آن ایجاد کنم.
تانوف فضای هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران را دوستانه و مثبت خواند و اظهار کرد: به نظر من مدیریت سمپوزیوم تهران عالی است و من از سازماندهی و محیط کار بسیار راضی هستم. احساس می‌کنم تیم بسیار خوبی برای فعالیت‌ها حضور دارند و کارهای خود را انجام می‌دهند و این باعث خرسندی است.
وی در خصوص سطح آثار هنرمندان ایرانی حاضر در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: هنرمندان ایرانی بیشتر روی فرم‌های آبستره و انتزاعی فعالیت می‌کنند ضمن اینکه موتیف‌های درون آثار آنان نیز کاملا مشخص است و سبک خاص‌شان را به نمایش می‌گذارد.
این هنرمند کشور بلغارستان حضور دانشجویان در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران را یک اتفاق مثبت خواند و گفت: من با ایده حضور دانشجویان بسیار موافقم، زیرا خود من برای نخستین بار در سمپوزیوم ایتالیا دانشجو بودم. در واقع ما با این روش می‌توانیم به تبادل فرهنگی بپردازیم و حضور نسل‌های مختلف را نیز در کنار یکدیگر داشته باشیم لذا قطعا این روند کمک بسیار زیادی به جریان هنری و هنرمندان حاضر در سمپوزیوم تهران می‌کند.
تانوف درباره مکان جانمایی اثری که در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران ارائه می‌دهد، گفت: در مورد اثر، ترجیح می‌دهم، کارم در یک فضا شبیه به پارک قرار گیرد تا بتواند خود را بیشتر نشان دهد اما قطعا مکان‌های زیادی برای اجرای این اثر وجود دارد.
وی ادامه داد: دوست دارم که باز هم به سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران بازگردم زیرا فضا را در این رویداد دوستانه و لذت‌بخش می‌دانم. البته امیدوارم که اثر من در دل تهران حس حرکت و پویایی را به ایرانیان همراه با لذت ببخشد.
این هنرمند بلغاری بیان کرد: امیدوارم جوانان هنرمند ایرانی بتوانند ارتباطات بیشتری برقرار کنند اما متاسفانه ظاهرا از نظر زبانی این مساله با مشکل مواجه است.
لازم به یادآوری است، هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در برج میلاد در حال برگزاری است و تا 24 اردیبهشت‌ماه از ساعت 10 تا 18 همه روزه میزبان علاقمندان به هنر است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • زیباسازی و منظر شهری (مقالات و آرای نشست های تخصصی 1390) به کوشش: معاونت برنامه ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران سال چاپ: 1391   در عصر حاضر پیشرفت های فناوری، نقش غیرقابل انکاری…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه