اتسومی ساکای مجسمه‌ساز زاپنی:

نقطه قوت سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران مخاطبان آن هستند

اتسومی ساکای مجمسه‌ساز ژاپنی حاضر در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: سمپوزیوم تهران هنرمندان را از قید و بند فکر کردن به امکانات بی نیاز می‌کند تا فقط به ایده و ارائه آثارشان بپردازند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، اتسومی ساکای مجمسه‌ساز ژاپنی که سابقه طولانی در عرصه حضور در سمپوزیوم‌های مجسمه‌سازی در سراسر دنیا دارد درباره حضور در سمپوزیوم تهران گفت: به نظر من سمپوزیوم تهران از نظر کیفیت برگزاری و فنی در قیاس با سایر سمپوزیوم‌هایی که در آنها شرکت کردم از رتبه بالایی برخوردار است و خوشحالم که توانستم در این سمپوزیوم حضور داشته باشم.
وی افزود: سمپوزیوم تهران از لحاظ امکانات موجود بسیار قوی است و برای هنرمندان شرایطی ایده‌آل فراهم کرده است. در این سمپوزیوم مجسمه‌سازان بدون دغدغه و فکر به محدودیت‌های ابزاری در کمال آرامش فقط به خلق اثر می‌پردازند که این نکته مثبتی است و سطح کیفیت آثار را بالاتر برده است؛ زیرا هنرمند با آرامش خاطر از تامین تمامی امکانات به خلق اثرش می‌پردازد.
این هنرمند درباره اثر خود که با عنوان «برج باد» در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران ارائه می‌دهد، گفت: ایده این اثر مربوط به تمام مجموعه آثاری است که تاکنون کار کرده‌ام زیرا در تمامی آثارم منبع الهام من طبیعت و عناصر طبیعی است. در این اثری هم که در سمپوزیوم ارائه می‌دهم به موضوع باد به عنوان یک عنصر طبیعی در قالب یک طرح یادمانی پرداخته‌ام. این موضوع را هم به دلیل نزدیکی فرهنگی مردم شرق و آسیا و با مطالعه اساطیر شرقی برای تهران مناسب دیدم.
ساکای توضیح داد: مخاطب در نگاه اول به این اثر با ریتم و تکرار فرم روبرو می‌شود، اما از نظر من این تکرار با نوعی تکامل همراه است و فضاهای منفی موجود در اثر به عنوان روزنه‌ای برای عبور باد در نظر گرفته شده است. به نوعی تغییرات ایجاد شده در اثر تاثیرات گذر قرن‌ها در طبیعت بر اثر عناصر اصلی را بازگو می‌کند و نمادی برای ادای احترام به طبیعت و یکی از عناصر چهارگانه (باد) است.
وی ادامه داد: در مجموعه‌های کاری من همیشه اثری یادمانی برای ادای احترام به عناصر چهارگانه طبیعی مثل آب و باد وجود دارد و من بر این عناصر چهارگانه بسیار تاکید دارم و عنصر باد را برای شهر تهران در نظر گرفتم که در سمپوزیوم ارائه می‌شود.
این مجسمه‌ساز ژاپنی با اشاره به دیگر رویکردهایی که در عرصه مجسمه‌سازی دارد گفت: مدت زمان دوسال به دعوت دولت فرانسه در این کشور چندین اثر شهری خلق کردم که به نوعی پیوند فلسفه و هنر شرق با غرب بود و سعی کردم دیگاه‌های خودم را در مقابل رویکردهای غربی قرار دهم.
اتسومی ساکای با اشاره به بخش دانشجویی هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، این رویکرد سمپوزیوم را عالی توصیف کرد و گفت: در سال‌ها حضورم در سمپوزیوم‌‌های مختلف بهترین سیاست‌گذاری که تاکنون دیده‌ام، همین اتفاق بخش دانشجویی سمپوزیوم تهران است و به نظرم این تدبیر مدیریت هنری سمپوزیوم را نشان می‌دهد. دانشجویان در این رویداد به تجربه خوبی دست پیدا می‌کنند و آینده مجسمه‌سازی ایران را تضمین خواهند کرد.
این مجسمه‌ساز ژاپنی در پایان گفت: تهران را متفاوت از آنچه قبل از آمدن تصور می‌کردم، دیدم. به نظرم زیباسازی شهری، تهران و توجه به مجسمه‌های شهری و فرهنگ‌سازی در این زمینه از نظرمن در این شهر قابل تحسین است. ارتباط مخاطبین عام و خاص در این سمپوزیوم هم برای من جالب بود و این نقطه قوت سمپوزیوم تهران است. مخصوصا توجه مخاطبین عام به مجسمه‌های شهری که با کنجکاوی کار هنرمندان را دنبال می‌کردند و برخی از مخاطبین در چندین روز متفاوت برای بازدید به سایت سمپوزیوم مراجعه کردند. به نظرم این امر نتیجه فراهم آوردن بستر فرهنگی و هنری مناسب در جامعه ایران است.
لازم به یادآوری است، هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در برج میلاد در حال برگزاری است و تا 24 اردیبهشت‌ماه از ساعت 10 تا 18 همه روزه میزبان علاقمندان به هنر است.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه