دکتر الهام تقی پور در خصوص پروژه ناصرخسرو:

آلودگی بصری از دلایل کاهش راندمان کاری تهرانی هاست

دکتر الهام تقی پور، روانشناس اجتماعی گفت: آلودگی بصری یکی از دلایل اصلی کاهش راندمان کاری در میان شهروندان تهران است و بسیاری از برخورد‌‌‌‏ها و مشاجرات که در پایتخت صورت می‌‌‌‏گیرد تحت تأثیر سوء آلودگی‌‌‌‏های شهری به ویژه صوتی و بصری است
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهرداری تهران، دکتر تقی پور با بیان اینکه هرچیزی که به چشم انسان‌‌‌‏ها نازیبا بیاید آلودگی بصری نامیده می‌‌‌‏شود، ادامه داد: در واقع شهر مکانی است که با داشتن تمامی نُرم های زندگی، محیطی زیبا، آرام و پر از رفاه و آسایش را برای ساکنانش فراهم می کند.
به گفته او ساکنان یک شهر حق دارند علاوه بر دسترسی به امکانات زندگی امروزی و مدرن، از محیطی زیبا، آرام و عاری از آلودگی های مختلف برخوردار باشند و این امر بدون وجود برنامه ریزی های جامع و کاربردی برای طراحی محیط شهری و استفاده مناسب از عناصر بیانی، نمایشی و عملکردی در سطح شهر امکان پذیر نیست.
دکتر تقی پور با اشاره به اینکه وقتی از آلودگی بصری در محیط شهری صحبت می شود، تمامی عناصر شهری که در مکان های عمومی و معابر نصب شده اند، شامل این مسئله می شوند، افزود: تبلیغات شهری و تابلوهایی که با مفاهیم مختلف در پیاده روها، سر درمغازه ها و پاره ای از ساختمان ها نصب می شوند، بخشی از این عناصر هستند که در صورت بی نظمی و عدم رعایت اصول طراحی در تهیه و نصب آنها می توانند مهم ترین عامل بروز مناظر نابهنجار در شهر باشند.
این روانشناس اجتماعی با بیان اینکه اغلب کلانشهرهای کشوراز نظر بصری جلوه زیبایی ندارند، گفت: ساختمان‌های بد شکل در کنار خیابان‌هایی که مملو از وسایل نقلیه و آدم‌ها‌یی که در حال تردد هستند. شهرهایی مثل تهران از نظر بصری، دچار اغتشاشی است که باید با بهره‌گیری از هنرهای بصری مختلف و توجه به رنگ آمیزی شهر و نقش گیاهان و درختان، سامان یابد تا آرامش را به شهروندان منتقل کند. اگر چه این موضوع اخیرا با پروژ هایی نظیر ناصرخسرو مورد توجه مدیریت شهر تهران قرار گرفته است اما لازم است بیش از بیش در این زمینه سرمایه گذاری شود.
به گفته این روانشناس اجتماعی آلودگی های بصری بر روی موقعیت درونی شهر و سلامت شهروندان تاثیرگذار است و بسیاری از برخوردها و مشاجرات که در شهر صورت می‌گیرد، در کنار مشکلات اقتصادی تحت تاثیر سوء آلودگی‌های شهری به ویژه صوتی و بصری است و این معضل در دراز مدت انسان را دچار پریشانی ذهنی و بیماری روحی می کند.
دکتر تقی پور همچنین با اشاره به آلودگی بصری در تهران گفت: آلودگی بصری و صوتی که در تهران شاهد آن هستیم یکی از دلایل اصلی کاهش راندمان کاری در میان شهروندان است. به عبارت دیگر بسیاری از برخورد‌‌‌‏ها و مشاجرات که در پایتحت صورت می‌‌‌‏گیرد تحت تأثیر سوء آلودگی‌‌‌‏های شهری به ویژه صوتی و بصری است.
این روانشناسی بر ضرورت مشارکت شهروندان در رفع آلودگی های بصری در شهرها تاکید کرد و افزود: داشتن شهری عاری از هر گونه آلودگی دیداری و شنیداری، افزون بر اجرای طرح‌های جامع که با هدف نظارت بر تبلیغات و معماری شهری و همچنین حذف عناصر زاید شهری انجام می‌شود، به آموزش همگانی شهروندان نیاز دارد. اگر افرادی که ساکن شهرها هستند، نخواهند یا به هر علتی، نتوانند در این زمینه همکاری داشته باشند، بدیهی است که نمی‌توان شهرنشینی مدرن را تجربه کرد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • این کتاب آموزنده شیوه های نوینی را برای حرفه ای ها و تصمیم گیران و همه کسانی که نگران سرنوشت و آینده محیط های شهری هستند پیشنهاد می کند و مجموعه ارزشمندی از نمونه های…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه