دکتر علی خاکساری، در خصوص پروژه انقلاب:

المان های شهری به حفظ هویت در پایتخت کمک می کند

دکتر علی خاکساری، یک برنامه ریز شهری و عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: المان‌هایی که بیشتر بیانگر هویت و ویژگی شهر تهران و معماری ایرانی است، کمک بسیار زیادی برای حفظ هویت اصلی شهر تهران می کند.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، دکتر علی خاکساری با بیان اینکه نسل جوان معمولا طرفدار المان‌ها و طرح‌های جدید است افزود: اگر المان‌های قدیمی با کیفیت به نسل جوان ارایه شود علاوه بر حسی که نسبت به این المان‌ها پیدا می ‌کنند، علاقه‌مند نیز می‌شوند.
او با تاکید براینکه واقعیت این است که آن حس نوستالژی که در نسل‌های قدیمی‌تر در ارتباط با این المان‌های قدیمی شهر تهران و خیابان انقلاب وجود دارد در نسل جوان دیده نمی‌شود، ادامه داد: در نتیجه نمی‌توان روی نوستالژی آنها خیلی حساب کرد. اگر بتوان تلفیقی از طرح‌های جدید و قدیم را با هم در آنجا ارایه کنیم می توان امید‌وار بود نسل جدید آرام آرام به المان‌های سنتی علاقه‌مند شود.
خاکساری با اشاره به اینکه در تمام محورها باید زیباسازی اتفاق بیفتد، گفت: متأسفانه در کشور ما زمانی که صحبت از زیباسازی می‌شود فکر می‌کنند عده‌ای باید با پروژه‌ها و طرح‌های گران‌قیمت بیایند و خیابان‌ها را نقاشی کنند و المان بسازند. من اصلا طرفدار این قضیه نیستم که با هزینه‌های گزاف المان‌سازی کنیم و المان‌هایی که توسط برخی و با هزینه‌های گزافی ساخته می‌شود قطعاً ماندگار نخواهد بود. اما اگر با استفاده از اقدامات ارزان‌ قیمت اما با کیفیت خوب المان‌ها را ارایه دهیم موفق خواهیم شد.
به گفته او یک محور مثل انقلاب به دلیل تردد بیشتر مردم در آن، حجم افرادی که از آن گذر می‌کنند، تنوع سنی، جنسی و تنوع قومیتی زیادی که در این خیابان رفت و آمد می‌کنند، می تواند اهمیت بیشتری داشته باشد؛ اما به این مفهوم نیست که ما به جاهای دیگر نباید توجه کنیم.
خاکساری گفت: توصیه من به شهرداری تهران و سازمان زیباسازی این است که اولا اولویت بر حفظ المان‌های موجود با هر کیفیتی که هستند، باشد و اگر این‌ها را حفظ کنند هویت شهر تهران حفظ می‌شود و بعد در کنار آنها برای ساخت المان‌های مناسب، ارزان قیمت، موضوع مند به دنبال کسانی که هنرمند هستند و واقعا می‌خواهند المان درست کنند و نه دنبال پروژه‌های کلان هستند بروند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه