مهندس قدرت الله کاظمی درخصوص پروژه ناصرخسرو:

نباید نوسازی بافت فرسوده در تقابل با بافت تاریخی قرار گیرد

قدرت الله کاظمی، کارشناس ارشد رشته معماری شهری با بیان اینکه تجربه نشان داده مدیریت بافتهای فرسوده تنها در نوسازی فیزیکی وکالبدی آن خلاصه نمی‌شود گفت: اگر جنبه‌های اجتماعی و فرهنگی ساکنین اینگونه بافت‌ها نادیده گرفته شود، قطعاً نتایج ناگواری به دست خواهد آمد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، مهندس کاظمی بااشاره به اینکه بر همین یکی از پدیده های بحث برانگیز و بحرانی پدیده "بافت های فرسوده شهری" است، ادامه داد: بی توجهی به این موضوع می تواند عدالت اجتماعی را زیر سوال ببرد.
این مهندس معماری نقش مردم در انجام فعالیت های نوسازی شهری و بازسازی بافت های فرسوده را مهم ارزیابی کرد و افزود: درمسأله نوسازی بافت‌های فرسوده شهری توجه به نقش مردم برای پیشبرد اهداف بسیارمهم است و مطلق کردن نقش مردم در شرایط کنونی به همان اندازه زیان آور است که آنها را نادیده گیرند.
وی خاطر نشان کرد: اهمیت توجه به احیا و بهسازی بافت‌های فرسوده از جنبه‌های اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی وکالبدی قابل تعمق و بررسی است واین موضوع یکی از مهمترین فاکتورهای دستیابی به توسعه پایدار و رشد هوشمندانه است. تجربه نشان داده است که مدیریت بافتهای فرسوده تنها در نوسازی فیزیکی وکالبدی آن خلاصه نمی‌شود و اگر جنبه‌های اجتماعی، اقتصادی ساکنین اینگونه بافت‌ها نادیده گرفته شود، قطعاً نتایج ناگواری به دست خواهد آمد.
مهندس کاظمی همچنین احیای بافت های فرسوده شهری یک موضوع مهم اقتصادی اجتماعی دانست و گفت: هدف از احیای این بافت ها بهبود شکل و ارتقای سطح زندگی مردم و کاهش آسیب های اجتماعی در این محدوده هاست چرا که گستره بافت فرسوده شهری و سکونتگاه های غیر رسمی در حاشیه شهرها، تهدیدی است که غفلت از بهسازی آنها می تواند باعث به بارآمدن فاجعه های وسیع اقتصادی اجتماعی شود.
به گفته این کارشناس شهری، بافت های فرسوده برای شهرسازی یک فرصت محسوب می شوند و در واقع این گونه بافت ها به فعالان حوزه شهرسازی یک فرصت طلایی می دهد تا بتوانند در آن قسمت ها مداخله کنند خوشبختانه این اقدام در شهر تهران در قالب پروژه هایی نظیر ناصرخسرو انجام می گیرد اما با توجه به تاریخی و سنتی بودن هویت اکثر بافت های فرسوده نظیر میدان انقلاب، شهر ری یا خیابان ناصرخسرو، شهرسازان باید به هویت های فرهنگی این بافت ها توجهی خاص داشته باشند تا نوسازی شهر، از بین برنده هویت آن نباشد.
این مهندس معماری در پایان تاکید کرد: نباید نوسازی بافت فرسوده در تقابل با بافت تاریخی قرار گیرد بلکه می توان با نوسازی و تلفیق آن با سنت و حفظ بافت تاریخی، شهرسازی را با هویت تاریخی بنا کرد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • فصلنامه "معماری و فرهنگ" که در تابستان 90  انتشار یافت صفحاتی را به موضوع "بام های سبز، رهیافتی برای کلان شهرها" اختصاص دادبرای بارگزاری این مطلب اینجا را کلیک کنید
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه