دکتر قبیتی، جامعه شناس در خصوص پروژه ناصر خسرو:

پیرایش شهری یکی از مولفه های اصلی نشاط اجتماعی است

دکتر صدیقه قبیتی، جامعه شناس و مدرس دانشگاه توجه به پیرایش شهری را یکی از مهم ترین مولفه های نشاط اجتماعی دانست و گفت: طراحی فضای شهری در پایتخت موضوعی است که اخیرا مورد توجه مسولان قرار گرفته است و این موضوع در پروژه هایی نظیر ناصر خسرو، میدان انقلاب، میدان ولیعصر که مرکز و پرترددترین قسمت شهر است موجب ایجاد تاثیرات مثبت روحی و روانی در شهروندان و نشاط اجتماعی را در فضایی شهری شده است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهری، دکتر قبیتی با بیان اینکه اغتشاش بصری یکی از مهم ترین تاثیرات روانی نازیبایی های شهری و آلودگی های بصری در شهرها است، گفت: نظم و زیبایی بخشیدن به اشیای اطراف و‌محیط زندگی یکی از اولین نیازهای روحی و‌ روانی همه انسان ها به شمار می رود در غیراینصورت نوعی اغتشاش بصری، بهم ریختگی، نازیبایی و عدم هارمونی بین رنگ ها و استفاده از رنگ های سرد و خشن در شهرها تاثیرات بسیار منفی روحی و‌ روانی برای شهروندان دارد.
وی در ادامه تصریح کرد: افراد هنگام حرکت در شهر، سیمای شهر را درک می کنند و با آن تماس مستقیم دارند. از این رو، طراحان شهری که با شکل شهر سر و کار دارند، ضروری است توجه خود را به عوامل بصری معطوف دارند و این نکته را فراموش نکنند، تصاویری که ذهن از محیط دریافت می کند، در درازمدت در زندگی فرد اثر می گذارد.
به گفته این جامعه شناس، خوانایی نظم شهری به لحاظ بصری تصویر ذهنی روشنی در افراد ایجاد کرده و به نوعی حس هویت، امنیت، لذت و فهم از شهر و علاقه به آن را افزایش داده و این حس تعلق رابطه آنها با شهر را بهبود می بخشد. با طراحی شهری موفق، تصویر ذهنی قوی تری در شهروندان ایجاد می شود و این تصویر، تعامل مردم با محیط را به نحو مطلوب تری فراهم می آورد.
دکتر قبیتی تاکید کرد: در کلانشهرهای کشور بناهایی ساخته می شود که زیبایی شان افراد را درگیر می کند، اما زیبایی این بناها از نظر معماری به تنهایی نمی تواند شهری منسجم و بدون ناهماهنگی بصری به وجود آورد. در واقع گاهی یک پیروزی معماری، یک شکست شهری محسوب می شود. نکته اساسی این است که شهرسازان نمی خواهند در آرایش فضایی شهر بی نظمی ایجاد کنند، اما بسیاری از ناهماهنگی های موجود در شهر زیر نقاب آفرینش نظم صورت می گیرد.
این مدرس دانشگاه گفت: همانطور که ذکر شد حضور بعضی رنگ‌ها تأثیر روانی زیادی بر اوضاع ذهنی و عاطفی افراد دارد. وقتی فردی احساس غم و اندوه می‌کند همه‌‌چیز را تیره می‌بیند؛ درست مثل اینکه مایه‌ای از رنگ خاکستری بر فضا نقش بسته شده. حال آنکه زمانی که شادیم ترجیح می‌دهیم از رنگ‌های شاد استفاده کنیم و همچنین از دیدن اینگونه رنگ‌ها بیشتر خوشحال می‌شویم. حضور در مکان‌ها و مراکزی مانند نمایشگاه‌های نقاشی، فروشگاه‌های بزرگ، پارک‌ها، مراکز تفریحی و طبیعت، ناخواسته احساس شادابی و شعفی از حضور در آن مکان را در فرد به‌وجود می‌آورد که این تأثیر در تمام جنبه‌های زندگی فردی و اجتماعی افراد به وضوح دیده می‌شود و حرکت در این جهت می‌تواند بسیاری از مشکلات روحی را بهبود بخشد.
دکتر قبیتی در پایان اقدامات شهرداری تهران در پروژه هایی نظیر "میدان انقلاب"، " ناصر خسرو"، "میدان ولیعصر" و غیره در حوزه پیرایش شهری را بسیار مثبت ارزیابی کرد و تاکید کرد: خوشبختانه طی سال های اخیر مدیریت شهر تهران به امر زیبایی و پیرایش شهری توجه زیادی نشان داده اند و اقدامات انجام شده و یا در دست انجام نظیر پروژه ناصرخسرو و سایر فعالیت های صورت گرفته در طراحی فضاهای شهری پایتخت بیانگر این است که در این حوزه دغدغه ای بوجود آمده است و لازم است در این نوع اقدامات از مشاورین روانشناس و جامعه شناس نیز استفاده شود تا این طراحی ها منجر به آلودگی های بصری نشده بلکه نشاط اجتماعی را در شهر ایجاد کند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • فصلنامه "معماری و فرهنگ" که در تابستان 90  انتشار یافت صفحاتی را به موضوع "بام های سبز، رهیافتی برای کلان شهرها" اختصاص دادبرای بارگزاری این مطلب اینجا را کلیک کنید
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه