دکتر اصغرنژاد در خصوص پروژه ناصرخسرو:

هر چه فضای شهری زیباتر باشد میزان استرس های روحی افراد کمتر می شود

دکتر علی اصغر اصغرنژاد، روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه اقدامات شهرداری تهران در کاهش استرس شهروندان موثر بوده است،‌گفت: سیمای شهر در افراد احساس امنیت و عدم امنیت ایجاد می کند و هر چه فضای شهری زیباتر باشد میزان استرس های روحی افراد کمتر می شود. اقدامات شهرداری تهران در پیراییش فضای شهری در پروژه هایی نظیر ناصرخسرو می تواند در کاهش اضطراب و استرس شهروندان بسیار مفید باشد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، دکتر اصغرنژاد با بیان اینکه فشار روانی و استرس در همه اوقات زندگی وجود داشته است اما زندگی شهری و ماشینی میزان این استرس ها را افزایش می دهد،‌گفت: استرس یک فشار روانی و احساسی بیش از حد است. در واقع استرس زمانی ایجاد می‌شود که ما نتوانیم با فشارهای کوچک کنار بیاییم. استرس می‌تواند روی رفتار یا روی عملکرد بدن تأثیر بگذارد، حتی برخی می‌گویند می‌تواند روی اندام و زیبایی صورت هم تأثیر بگذارد. می توان گفت استرس بلای اصلی زندگی مدرن است.
وی در ادامه تصریح کرد: کسی که در یک شهر بزرگ زندگی می‌کند، دائماً با خطر استرس منفی مواجه است و ممکن است بوسیله این استرس‌ها دچار بیماری شود. بنابراین زندگی در شهر مخصوصاً شهرهای بزرگ اگرچه دارای مزایایی است اما معایب زیادی هم دارد که می‌توان از جمله این معایب به استرس‌های زندگی در شهر اشاره کرد. در شهرها، تغییر و تحول و تنوع بیشتر است و همچنین وجود سرگرمی‌ها و هیجان‌های بیشتر در شهر می‌تواند برای افراد جالب باشد. اما باید گفت زندگی در شهر استرس آور است و افرادی که در شهر بخصوص شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند، بیشتر از ساکنان شهرهای کوچک تنهایی و انزوا را تجربه می‌کنند.
این روانپزشک با اشاره به این که سیمای شهر در افراد احساس امنیت و عدم امنیت ایجاد می کند و هر چه فضای شهری زیباتر باشد میزان استرس های روحی افراد کمتر می شود،‌ افزود: اجزایی که در فضای شهرها قد برافراشته اند، زمانی شکل خوبی در ذهن فرد پیدا می کند که به فرد احساس امنیت هم بدهد. در واقع طراحان شهری لازم است به افراد تجارب ارزنده ای از شکل شهر را ارائه دهند و شرایطی را فراهم کنند که فرد با جهان خارج خود رابطه مطلوبی پیدا کند و آسیب های بصری کاهش یابد.
دکتر اصغرنژاد به مهم ترین عوارض استرس های شهری بر روح روان شهروندان اشاره کرد و خاطر نشان کرد: همانطور که ذکر شد زندگی شهری استرس های خاص خودش را دارد انواع استرس هایی که وقتی با یکدیگر جمع می شوند نوعی خستگی، فرسودگی، تحلیل رفتن توان در شهروندان بوجود می آورد و تمام محرک هایی نظیر شنیداری، دیداری و حس بویایی که افراد دریافت می کنند می تواند بر روان آنها تاثیرگذار باشد همانطور که ما در برابر آلودگی هوا از خود واکنشی طبیعی بروز می دهیم در برابر نازیبایی های شهری و بافت های فرسوده نیز این واکنش بوجود می اید.
این استاد دانشگاه پیرایش و زیباسازی فضای شهری را از مهم ترین راهکارهای کاهش استرس شهروندان دانست و گفت: مسئولان باید به دنبال از بین بردن استرس ناشی از فضای محیطی در شهرها باشند چرا که استرس می‌تواند در دوره ای با بهسازی، پیرایش و ساماندهی نما و منظر شهری از بین برود همانند کاری که در پروژه های ناصرخسر،‌ میدان انقلاب و غیره در شهرداری تهران انجام می شود. بنابراین دسترسی داشتن به فضای سبز،‌کاهش آلودگی های بصری، و پیرایش نماهای فرسوده برای کاهش استرس و احساس افسردگی د مفید است. مطالعه ای در 2015 در مدیریت ریسک و سیاست بهداشت و درمان منتشر شده است و ارتباط بین فضاهای سبز و خواص درمانی آن مانند افزایش فعالیت بدنی، سطح استرس پایین تر، و افزایش تماس های اجتماعی را بیان می کند. محققانی که این مطالعه را انجام دادند می گویند پیاده سازی یک فضای سبز شهری منجر به کاهش خرابکاری و جرم و جنایت و استرس می شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه