مهندس میرزایی در خصوص پروژه ناصرخسرو:

با حفظ اصالت محله، موجب آرامش روحی و معنوی شهروندان شویم

مهرداد میرزایی، مهندس ساختمان با تاکید بر اینکه سبک های ایرانی و سنتی در معماری های نوین امروزی مغفول واقع شده است، گفت: خیابان ناصرخسرو یکی از محله‌های قدیمی پایتخت است که بیشتر خانه‌ها و بناهای موجود در این منطقه فرسوده و مستهلک هستند توجه به هویت تاریخی در انجام عملیات پیرایش و زیباسازی می‌تواند ضمن حفظ اصالت محله، موجب آرامش روحی ومعنوی شهروندان شود.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، مهندس میرزایی با بیان اینکه حفظ هویت اصلی در عملیات پیرایش شهری باید به عنوان یک اصل رعایت شود، گفت: بسیاری از شهرها بر اساس نوع ساختار به شهرهای مدرن، تاریخی، توریستی، صنعتی و غیره معروف می‌شوند که این مشخصه شهر نوعی ویژگی به شهر می‌دهد و مدیران شهری باید تمامی اقدامات و برنامه های خود را متناسب اصالت و هویت شهری پیش ببرند، تهران نیز از این امر مستثنی نیست و سیاسیت های پیرایشی و زیباسازی باید متناسب با ویژگی‌های بارز این شهر باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: انجام اقدامات بازسازی و پیرایش در این خیابان به عنوان یکی از اساسی ترین و ضروری ترین برنامه ای اطلاق می شود که مسئولان شهری با انجام عملیات پیرایش و زیباسازی از این مهم غفلت نکردند، در واقع این محله با وجود اهمیت تاریخی و احیای هویت ایرانی برای شهروندان، به دلیل فرسودگی بیش از حد، زشتی‌های بصری ایجاد کرده که این زشتی ها هویت تاریخی محله را به انزوا کشانده است.
این مهندس ساختمان همچنین تاکید کرد: در ساماندهی بافت‌های فرسوده در تهران باید بناهایی واجد ارزش تاریخی و فرهنگی شناسایی شود و در طراحی ایده‌ها نیز این نکته مورد نظر باشد که طرح‌ها در راستای معماری اسلامی و ایرانی و متناسب با محیط گذشته آن بافت باشند. چرا که ویژگی‌های خاص فرهنگی، معماری مدرن و گذر زمان باعث شده که اصالت‌ بافت‌های شهری از بین برود.
میرزایی با بیان اینکه حفظ هویت تاریخی شهر موجب ایجاد آرامش برای شهروندان خواهد شد، افزود: در شرایط کنونی که کشور داعیه بنیان نهادن تمدنی اسلامی را دارد باید به معماری و شهرسازی متناسب با این تمدن نیز توجه جدی شود. در واقع برخی از مولفه های معماری اسلامی ایرانی در خانه های تاریخی می تواند الگوی خوبی برای معماری نوین باشد تا آرامش و آسایش را برای اهالی خانه فراهم سازد.
وی با اشاره به معماری‎های ارزشمند اسلامی و ایرانی در خانه‎های تاریخی بر بازنگری بر معماری نوین تاکید و عنوان کرد: با نگاهی دقیق به خانه های تاریخی موجود و آثار باستانی پی به ویژگی هایی می بریم که باید در معماری نوین مورد الگو برداری قرار گیرد. متاسفانه در معماری های نوین شهری خبری از این الگوها نیست و تدوین الگوهای سنتی می‌تواند شهر را از بی‌هویتی و چهره نازیبا نجات دهد.
به گفته میرزایی، در معماری ایرانی، فضایی آکنده از سکون، معنویت، همگرایی، صمیمت،فرهنگ نهفته است در حالی که در معماری نوین خلاء هایی در این باره وجود دارد و باید با بازنگری بر معماری نوین که از شیوه ها و سبک های غربی پیروی می کند و گاهی همخوانی چندانی با فرهنگ اصیل ما ندارد آن آرامش واقعی را به معماری داخلی بازگرداند.
وی خاطرنشان کرد: تناسب و زیبایی دارای منطق و استدلال در هر بخش از سازه متناسب با نیازهای درونی از ویژگی های معماری اسلامی ایرانی است.در این باره مهندسان و متولیان ساخت و ساز می توانند طبق اصول ساختمان سازی و با نگرشی بر ویژگی های منحصر به فرد خانه های تاریخی، معماری اسلامی و ایرانی را احیاء نمایند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:کارنامه طرح­های مطالعاتی سازمان زیباسازی شهر تهران-89-1368 ناشر:پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش با همکاری پژوهشکده فرهنگ،…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه