میثم حسنی جامعه شناس شهری، در خصوص پروژه ناصرخسرو:

سیمای مطلوب شهری از مولفه های حقوق شهروندی است

میثم حسنی، جامعه شناس و پژوهشگر فارغ التحصیل از دانشگاه خوارزمی داشتن شهری زیبا را یکی از مولفه های حقوق شهروندی دانست و گفت: اقدام سازمان زیباسازی شهر تهران در پروژه هایی نظیر ناصرخسرو، میدن انقلاب، شهر ری، فردوسی، ولیعصر و غیره که علاوه بر ارائه سیمای مطلوب از شهر، ایجاد تعادل روحی، نشاط اجتماعی و آرامش شهروندان، به تحقق امر حقوق شهروندی کمک می کند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، حسنی ارائه مطلوب از سیمای شهری را یکی از مهم ترین رسالت های مدیران شهری دانست و گفت: بهسازی مبلمان شهری نشاط و شادابی شهروندان و ایجاد زمینه مطلوب زندگی برای آنها یکی از مهم ترین وظایفی است که مدیران شهری است که باید به آن توجه داشته باشند چرا که زیباسازی یک مفهوم عام است که در تمام فعالیت‎های شهری نقش دارد.
وی تاکید کرد: با توجه به اهمیت افزایش نشاط اجتماعی در همه سطوح برنامه‌های توسعه شهری و تصویب ارتقای سطح نشاط و سرزندگی شهری باید اولویت تفریح، شادی و نشاط اجتماعی در همه ابعاد فرهنگی، اجتماعی و افزایش سرانه‌های تفریح در برنامه‌ریزهای توسعه ای آینده شهر مورد توجه جدی قرار بگیرد.
این جامعه شناس افزود: متاسفانه در کشور ما سیما و منظر در کلان شهرها به ویژه تهران بیش از آنکه به انسان با ویژگی ها هویت و روحیات انسانی توجه کند، به گسترش و افزایش سازه های صنعتی، ارتباطی، عمرانی به منظور راحتی درآمد های شهری پرداخته است و در این میان روح انسان و خواسته ها و نیازهای او همچون نیاز به زیبایی شناختی هنری، آرامش و آسایش روانی تا اندازه زیادی فراموش شده است.
وی با تاکید بر اینکه پیرایش سیمای شهری نوعی تحقق حقوق شهروندی است، گفت: شهر مجموعه ای اجتماعی است و مدیریت شهری باید تعادل و آرامش محیطی را در این مجموعه برای شهروندان را برقرار سازد و از سوی دیگر توجه به زیبایی و آراستگی در سیمای شهری به نوعی توجه به حقوق شهروندان یک جامعه است.
به گفته حسنی، منظر شهری نه فقط در بردارنده ساختارهای اقتصادی و سازه های صنعتی و ارتباطی، بلکه شاید مهم تر از همه محیطی با ارتباط دو سویه با انسان و جهان اجتماعی و روانی اوست و می توان گفت شهر بیش از هر چیز مجموعه و جهانی اجتماعی و فرهنگی بوده و از این رو باید کانون آسایش و آرامش شهروندان باشد.
این پژوهشگر یادآور شد: اقدام سازمان زیباسازی شهر تهران در پروژه هایی نظیر ناصرخسرو، میدن انقلاب، شهر ری، فردوسی، ولیعصر و غیره که علاوه بر ارائه سیمای مطلوب از شهر به ایجاد تعادل روحی، نشاط اجتماعی و آرامش شهروندان و تحقق امر حقوق شهروندی کمک می کند مقوله ای است که در بسیاری از موارد در شهرها نادیده گرفته می شود.
وی با بیان اینکه فضاهای شهری باید با توجه به فرهنگ و هویت بومی آن شهر طراحی و پیرایش شوند، افزود: با رشد روزافزون شهرنشینی فضاهای شهری امروزی فقط به مسیر عبور و مرور تبدیل شده‎اند و کمتر در ابعاد اجتماعی پاسخگوی نیازهای انسان امروزی هستند و در این میان فضاهایی که مکان آسایش عمومی بوده و باعث آرامش خاطر انسان شوند به دست فراموشی سپرده شده‎اند. این در حالی است که فضاهای شهری برای آرامش و نشاط روحی شهروندان و تاثیرگذاری مثبت، نیازمند آثار فرهنگی و هویت بخشی است.
این پژوهشگر شهری در پایان خاطر نشان کرد: ساختن شهری زیبا،‏ شاداب و زنده نیازمند مشارکت همه شهروندان به خصوص صاحب‏نظران، کارشناسان و اصحاب علم و هنر است چرا که از این طریق می‎توان ضمن جمع‎آوری و تدوین ضوابط و قوانین گامی در جهت استانداردسازی فعالیت‎های زیباسازی منظر شهری برداشت.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه