دکتر محمد صادق معرفت در خصوص پروژه ناصر خسرو:

جاذبه های زندگی در مناطقی با بافت های قدیمی ایجاد شود

دکتر محمد صادق معرفت، استاد تمام دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران بر ضرورت نوسازی و زیباسازی بافت های فرسوده در عین حفظ هویت تاریخی آن بافت ها تاکید کرد و گفت: خوشبختانه شهرداری تهران اقداماتی در راستای زیباسازی و نوسازی بافت های خیابان ناصرخسرو، فردوسی، بازار تهران، انقلاب و شهر ری انجام می دهد، اما من معتقد هستم این اقدامات باید گسترش یابد. اگر چه همین فعالیت های انجام شده نیز قابل تقدیر و بیانگر این موضوع است که امر پیرایش در برنامه های مسئولان شهری قرار دارد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، دکتر معرفت به اهمیت حفظ بافت های تاریخی اشاره کرد و گفت: بافت های فرسوده صرفا یک سری ساختمان نیست بلکه این بافت ها به عنوان یک میراث فرهنگی و غنی ملی، فرهنگ ارتباطات مردم، سنت ها و جامعه را به تصویر می کشد. بطوریکه اگر کسی شرایط زندگی گذشته را در نظر بگیرد می داند چقدر زندگی کردن در این بافت ها راحت و آسان بوده است به گونه ای که همه خدمات در این بافت ها در دسترس بوده و می توان گفت ارتباطات قوی خانواده گی، فرهنگی، امنیت اجتماعی، امنیت اخلاقی، همدلی و همیاری بین همسایگان، حاکم بودن شعائر دینی و مذهبی و غیره از ویژگی های این بافت ها هستند.
وی در ادامه تصریح کرد: نباید صرفا بافت های فرسوده را بصورت ساختمان هایی که در برابر زلزله غیرمقاوم هستند نگاه کرد. سیاست صحیح این است که ما چگونه می توانیم در عین حال که از تکنولوژی های مدرن در این بافت ها بهره برداری می کنیم، ویژگی های صحیح و مثبت فرهنگی این بافت ها را نیز حفظ کنیم به گونه ای که هویت تاریخی این بناها از بین نرود و ارتباطات سنتی آن باقی بماند. بنابراین این موضوع یک واقعیت است که باید حفظ هویت سنتی و تاریخی بافت های تاریخی قبل از اجرای هر برنامه ای مد نظر قرار بگیرد.
این استاد معماری دانشگاه تهران تاکید کرد: از طرفی بافت های فرسوده از لحاظ سازه ای و ساختمانی فرسوده و بسیار آسیب پذیر هستند محدودیت هایی که در این بافت ها وجود دارد موجب مهاجرت بسیاری از مردم از این مناطق شده است بر عکس قشرهایی از جامعه که گرفتار آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد، فساد و غیره هستند در این خلا ها سکونت کنند چرا که هر جایی خلا وجود داشته باشد محل نفوذ افراد ناباب و آسیب پذیر خواهد شد بنابراین قدیمی بودن، مهاجرت مردم،‌تنگی معابر و به روز نبودن امکانات این آسیب ها را در بافت های تاریخی و فرسوده ایجاد کرده است.
دکتر معرفت نوسازی و پیرایش بافت های تاریخی شهرها را امری ضروری دانست و گفت: این موضوع یک ضرورت است که بافت های تاریخی باید نوسازی شوند به گونه ای که برای مردم قابل سکونت باشد. حتی در مواقعی چاره ای نداریم جز اینکه در این بافت ها به دلیل باریک بودن معابر خیابان کشی نیز صورت بگیرد. چرا که به دلیل غیراستاندارد بودن دسترسی به این معابر مشکلاتی را ایجاد نموده و امداد رسانی در مواقع بحران غیرممکن کرده است. پیشنهاد من این است که برخی از قیود را در خصوص این بافت ها در نظر بگیرند در این بافت ها معابر حریق خوبی را ایجاد کنند و بافت های سنتی و نمادهای آن را حفظ نمایند.
وی خاطر نشان کرد: نمادهای بافت هایی نظیر بازار تهران، خیابان ناصر خسرو، فردوسی و غیره از نوع بافت های تاریخی هستند که باید در عین بازسازی هویت تاریحی آن حفظ شود. حتی مساجد و دکه هایی که ارزشمند هستند و ساختمان های مناسبی دارند نیز باید با یک سری بازسازی ها تقویت و حفظ شوند. اما برخی بافت ها به دلیل فرسودگی بسیار بالا باید تخریب و از نو ساخته شوند اما در نوسازی، تخریب و ساخت مجدد آن بافت باید بگونه ای عمل کرد که ویژگی فرهنگی، اجتماعی و تاریخی آن بافت ها حفظ شود.
به گفته دکتر معرفت، البته شهرداری تهران در بافت ها فوق اقداماتی در راستای زیباسازی و نوسازی انجام داده است اما من معتقد هستم باید اقدامات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد، اگر چه همین فعالیت های انجام شده نیز قابل تقدیر و بیانگر این موضوع است که امر پیرایش در برنامه های مسئولان شهری قرار دارد.
این استاد مهندسی معماری تاکید کرد: اعتقاد من این است که شهرداری تهران در زمینه نوسازی بافت های فرسوده طرح های وسیع تری به منظور احیای بافت و زیباسازی آن انجام دهد و در این زمینه به گونه ای سیاست گذاری کند که مردم این مناطق را برای زندگی انتخاب کنند نه اینکه مهاجرت و زندگی حاشیه شهرها را به این مناطق ترجیح دهند. باید جاذبه های زندگی در این بافت ها ایجاد شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:کارنامه طرح­های مطالعاتی سازمان زیباسازی شهر تهران-89-1368 ناشر:پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش با همکاری پژوهشکده فرهنگ،…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه