تئاتر نصر بخش مهمی از تاریخ نمایش کشور است/ زنده شدن لاله‌زار در گرو بازسازی سالن‌های قدیمی است

مجید جعفری معتقد است که تئاتر نصر می‌تواند تبدیل به موزه فعال نمایش کشور شود و در عین حال محلی برای اجرای آثار فاخر و گذشته کشور باشد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، مجید جعفری، هنرمند با سابقه در عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون بر لزوم توجه بر تاریخ و فرهنگ شهر تأکید کرد و در این باره گفت: اهمیت تاریخ در این است که راه آینده را به ما نشان میدهد بنابراین اگر ما برای خودمان آینده ای متصور هستیم، باید کمی به گذشته هم توجه کنیم. در واقع ما نباید بگذاریم گذشته مان از بین برود زیرا یک سری مبانی در گذشته وجود دارد که باید از آن‌ها حراست کرد.
او افزود: اگر قرار است چیزی به نام فرهنگ و هنر داشته باشیم، باید بر پایه گذشته استوار باشد.باید بگویم، بدون اینکه بخواهیم به گذشته رجعت کنیم و به عقب برگردیم، رشد این عرصه امکان‌پذیر نیست. در واقع باید مبتنی بر گذشته بتوانیم راه آینده را پیدا کنیم. قطعاً باید میراث فرهنگیمان را حفظ کنیم و اگر قرار است در حوزه هنر نمایشی چیزی به نام تئاتر ملی داشته باشیم بر مبنای همان گذشته باشد که یک بخشی از آن شیوه های اجرایی است.
این هنرمند بر لزوم مرمت تئاتر نصر، تأکید کرد و گفت: تئاتر نصر باید حفظ شود زیرا در آن فضا، آدمهایی ظهور کردند که تئاتر نوین ما را با شیوه های جدید پایه گذاری کردند. بسیاری از بزرگان هنر نمایش در تئاتر نصر درس خواندند و رشد کردند.
جعفری بازسازی و مرمت تئاتر نصر را گامی مهم در رشد فرهنگی لاله‌زار دانست و گفت: خیابان لاله زار نخستین خیابانی است که به شیوه شهرسازی مدرن در ایران بنا شده است. در خیابان لاله زار انواع مختلف مراکز فرهنگی نظیر سینماها و تماشاخانه ها وجود داشت. آن جغرافیا، جغرافیای فرهنگ ایران است. در آن دوران، جنب خیابان لاله زار، در خیابان ارباب جمشید، سینماهای ما شکل گرفته بود. خوشبختانه ما در مورد تئاتر نصر از سازمان میراث فرهنگی خواهش کردیم که بیایند آن‌جا را جزئی از میراث فرهنگی کنند تا مانع از بین رفتن آن شوند. در پی این درخواست، از میراث فرهنگی آمدند و یک تابلو زدند که این‌جا جزو میراث فرهنگی است و کسی حق تعرض به آن را ندارد.
او ضمن ابراز خرسندی از آغاز روند بازسازی تئاتر نصر گفت: ما از چندی پیش حرکتی را آغاز کردیم که تئاتر نصر به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکز نمایش در ایران را تبدیل به موزه نمایش کنیم. ضمن آنکه میخواهیم صحنه و سالن آن هم از بین نرود. البته منظورم از موزه این نیست که 4 لباس قدیمی از تئاترها در آن بگذاریم و بگوییم این یک موزه است بلکه موزه آثار نمایشی یعنی اینکه ما تدارک ببینیم تا تعزیه های خوب داشته باشیم.
این بازیگر تصریح کرد: تئاتر دهقان و تئاتر نصر نزدیک به هم هستند، به همین خاطر این دو را میشود تبدیل به موزه تئاتر کرد که در آنجا تئاتر هم اجرا شود. می‌توان کاری کرد که نمایش‌ در یکی از آن سالنها جنبه کمدی تئاتر ایران را داشته باشد و یکی دیگر جنبه های تراژیک. میتوانیم کاری با آن سالنها انجام بدهیم که بعداً به آن افتخار کنیم و بگوییم یک روزی این سالنها از بین رفت ولی ما در دوره‌ای آن را احیا کردیم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • آقای محمدرضا بمانیان و خانم فریال احمدی این کتاب شامل 5 فصل اصلی (1- طراحی منظر، 2- اکولوژی منظر، 3- برنامه ریزی منظر، 4- مرمت منظر، 5- روش ها در طراحی منظر) می باشد که…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه