نخستین جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره دایره خلاق برگزار شد

نخستین جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره دایره خلاق با حضور دکتر برزین ضرغامی، مدیرعامل سازمان زیباسازی، خسرو طالب زاده نماینده وزارت ارشاد، سید مصطفی موسوی، مدیر اداره کل هماهنگی امور مناطق، عباسعلی ارفع، نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی حجت، استاد دانشگاه، شیرین اعوانی، نماینده موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، رضا کیانیان، بازیگر سینما و تاتر، وحید چوبانکاره عضو کمیته تخصصی مبلمان شهری، مصطفی آرند، دبیر جشنواره دایره خلاق و معاونین سازمان زیباسازی برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی واموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، دکتر ضرغامی، مدیرعامل سازمان در ابتدای این جلسه با بیان اینکه این جشنواره می تواند یکی از فعالیت های لازم برای تغییر و تحول در فضای شهری به حساب آید، گفت: ما در رشته هنری و معماری دانش آموخته هایی را داریم که می‌توان از تجربیات آنها در موضوع مبلمان شهری استفاده کنیم.
او با اشاره به اینکه این کار در سالهای گذشته به صورت متفاوت انجام شده که می توان طرح های اجرا شده را در گوشه و کنار شهر ببینیم، ادامه داد: امیدوارم با تکیه بر این جشنواره بتوان یک تحول خوب در شهر ایجاد کنیم.
دکتر ضرغامی با تاکید بر اینکه امیدواریم تحولی در شهر ببینیم که حاصل خروجی این جشنواره باشد، افزود: امیدوارم با برگزاری جشنواره دایره خلاق بتوانیم طرح های نو را وارد فضای شهری کرده و سامان دهنده حوزه مبلمان شهری باشد.
در ادامه این جلسه دکتر یاسر جعفری، معاون فنی و طرحهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به اینکه مبلمان از سالهای گذشته به عنوان یک عنصر کالبدی در شهر به حساب می آید، گفت: حضور صحیح و درست مبلمان در فضاهای شهری می تواند تعریف کننده زندگی و رفتار شهروندان باشد.
معاون فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران ابراز امیدواری کرد در این دوره از جشنواره دایره خلاق بتوان رویکرد جامعه محورتری به این موضوع داشته باشیم.
او در مورد طرح و برنامه های این دوره جشنواره دایره خلاق گفت: موضوعات پیشنهادی در این دوره متناسب با شرایط موجود در چهار محور دسته بندی شده است که شامل: مبلمان شهری تعاملی، مبلمان شهری با رویکرد در شرایط بحران، مبلمان شهر زیست پذیر با معیارهای بومی و مبلمان شهری با رویکرد کاربری فرهنگی و اجتماعی است.
سید مصطفی موسوی، مدیر اداره کل هماهنگی امور مناطق نیز با بیان اینکه انعطاف پذیری در طراحی شهری بسیار مهم است، گفت: با توجه به اینکه مردم برای ایجاد فضای مناسب برای معاشرت خود مبلمان را جابه جا می کنند و فضای جدید را ایجاد می کنند من فکر میکنم باید درطراحی مبلمان شهری نگاه منعطف داشته باشیم و اگر بتوانیم از نظرات شهروندان در این مورد استفاده کنیم بسیار خوب است.
او با اشاره به تفاوت فرهنگی محلات و نیازسنجی مبلمان شهری با توجه به فرهنگ هر محله ادامه داد: بهتر است با توجه به این تفاوت های فرهنگی دسته بندی صورت گرفته شود.
دکتر مهدی حجت، استاد دانشگاه در این جلسه با تاکید براینکه متاسفانه برای کارهای بزرگ کم فکر میکنیم، گفت: با برگزاری چند جلسه کوتاه نمی توان درمورد سیما و منظر شهری تصمیم گرفت. آنچه در سیمای شهری کنونی به چشم می آید شلوغی و بهم ریختگی است که همین موضوع باعث ناهنجاری در میان شهروندان می شود.
او با تاکید بر اینکه ناهنجاری های موجود در فضا و سیمای شهری بچه های ما را نیز نابهنجار کرده است، افزود: نوع فضا ما را دعوت به هنجار یا ناهنجار می کند به همین دلیل ما موظف هستیم با برنامه ریزی درست و صحیح فضای بهنجاری را برای شهروندان تهرانی فراهم کنیم.
حجت با بیان اینکه توقع داریم با برنامه ریزی درست و دقیق در این زمینه شهر بهنجار شده و شکل مناسبی پیدا کند، ادامه داد: خلاقیت عموما با نوآوری همراه است و در برخی موارد این خلاقیت به معنی صرفا نو و متفاوت تعبیر میشود در صورتی که اگر قرار بر این است که یک چیزی متفاوت باشد باید درآن به‌آوری وجود داشته باشد.
او با تاکید براینکه جامعه جوان ما باید نسبت به این موضوع حساس باشد، افزود: خلاقیت باید در کاری مانند مبلمان شهری یک قدم به جلو برداشته و به‌آوری داشته باشد نه اینکه صرفا بخواهیم یک کار متفاوت کرده باشیم.
به گفته دکتر مهدی حجت به‌آوری در طرح ها در کنار نوآوری و خلاقیت یک آورده مثبت برای فضای شهری به همراه خواهد داشت.
در ادامه این جلسه رضا کیانیان، بازیگر سینما و تلویزیون با تاکید براینکه بهتر است جشنواره ای در این زمینه یک دبیرخانه یا دفتر پژوهش ثابت داشته باشد، گفت: با پژوهش های صورت گرفته در این زمینه میتوان به مرور این پژوهش ها را به علم تبدیل کنیم که در دسترس علاقه مندان و دانشجویان این رشته باشد.
او ضمن تاکید براینکه در طراحی مبلمان شهری نباید از موضوع مبلمان و فضای شهری مناسب برای معلولان غافل بود، ادامه داد: این موضوع را در نظر بگیریم که شهروندان کم توان و ناتوان چطور باید از مبلمان شهری استفاده کنند.
کیانیان با تاکید براینکه مشارکت مردم در طرح هایی از این دست بسیار مهم است، افزود: در جشنواره امسال کار را به نحوی پیش ببریم که یک تعامل زنده با شهروندان شهر داشته باشیم و بتوانیم نظرات آنها را درمورد مبلمان طراحی شده جمع آوری کنیم و براساس آن تصمیم بهتری بگیریم.
در ادامه این مراسم اعضای حاضر در جلسه به ارائه نقطه نظرات خود پرداخته و در نهایت مقرر شد نظرات ارائه شده از سوی حاضرین در جلسه در طرح اعمال شده و مجددا جلسه ای برای بررسی این موضوع برگزار شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:تبلیغات محیطی (مقالات و آراء نشست­های تخصصی)-زمستان1389 ناشر:نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد نوبتو سال انتشار: چاپ اول 1390…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه