برگشت ارزش‌های فرهنگی به خیابان لاله‌زار

یک استاد دانشگاه و معمار در بازدید از تئاتر نصر گفت: بازسازی بناهای تاریخی می‌تواند به خیابان لاله‌زار و تمامی‌اجرای آن ارزش ببخشد و امیدوارم شهرداری با برنامه ریزی در این زمینه حرکت کند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، فرهاد احمدی با بیان این مطلب در پاسخ به این سوال که احیای بافت‌های تاریخی فرهنگی را چقدر در بهبود شرایط فرهنگی موثر می‌دانید، ادامه داد: این بناها میراث یک جریان فرهنگی است که در طول تاریخ اتفاق افتاده و باید حفاظت شود، طبق ضوابط میراث فرهنگی معمولا بناهایی را که عمر بیشتر از صدسال داشته‌اند مورد توجه قرار می‌گرفتند اما بناهایی نظیر تئاتر نصر که جزو بناهای عمومی‌است و فضاهایی به عنوان نماد گردهمایی مدرن است خیلی کم داریم.
وی تاکید کرد: خیلی از این مکان‌ها متروک و خیلی از آنها هم از بین رفته‌اند، به نظرم بازسازی این بنا از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران اقدام خوبی است، البته پیش از این هم ساختمان‌های تاریخی مانند خانه هنرمندان را برای امور فرهنگی مرمت کرده‌اند.
احمدی اضافه کرد: با این وجود به نظرم تئاتر نصر و خیلی از ساختمان‌های تاریخی لاله‌زار خیلی مهم هستند و عموما خود خیابان لاله‌زار با این عناصر است که ارزش پیدا کرده و به اجزایش هم ارزش می‌دهد. در حالیکه اگر به تک بنا توجه می‌شد شاید آن قدر نمی‌توانست ارزشمند و تاثیرگذار باشد.
یک استاد دانشگاه و معمار در بازدید از تئاتر نصر گفت: امیدوارم شهرداری قدرت کافی و برنامه ریزی مدونی برای ادامه فعالیت روی پروژه‌های بازسازی داشته باشد.
احمدی در پاسخ به این سوال که آیا بازسازی چنین بناهایی می‌تواند در جریان سازی مردمی‌موثر باشد، افزود: مردمی ‌که به گذشته خود اعتنا می‌کنند و برای آن ارزش قائل می‌شوند ریشه دارند و نباید این ریشه‌ها قطع شود، به نظرم احیای این گونه بناها اهمیت زیادی دارد. امیدوارم فضاهایی که تاریخچه تحول هنر و روابط اجتماعی در شهر هستند مورد توجه قرار بگیرند.
وی گفت: خود ساختمان‌ها به تنهایی و به اندازه زمانیکه رویدادها در آن اتفاق میفتد و مردم در درون آنها حضور می‌یابند، ارزش ندارد. مردم آمادگی دارند تا فرصت‌هایی به آنها داده شود تا از این فرصت‌ها استفاده کنند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • بنظر می رسد شهرسازی مدرن بطور وحشتناک و نگران کننده ای عاری از انگیزه های هنری شده است. این شهرسازی تنها توانسته احجام مکعب شکلی را بعنوان ساختمان با یکنواختی ملال آورشان، جایگزین غنای شهرسازی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه